Branimir Korać • petak, 21.03.2014.

Dva na papiru najjača susreta četvrtka nisu donijela neku veliku neizvjesnost, a u njima su madridski Real i Panathinaikos upisali pobjede s čime su Madriđani potvrdili mjesto u četvrtfinalu Eurolige. U onim manje zvučnima odluka je pala u zadnjim sekundama, a razloga za zadovoljstvo imaju košarkaši Partizana i Lokomotiva...

Skupina E

U sjajnoj šuterskoj večeri Mikea Bramosa Panathinaikos je stigao do vrijedne pobjede protiv Fenerbahčea. Momčad Fragiskosa Alvertisa odnijela je pobjedu 76:67 čime je stekla značajnu prednost nad Fenerbahčeom u slučaju istog omjeru na kraju grupne faze natjecanja.

Fenerbahče je stigao u tešku situaciju s omjerom 5-6 i do kraja ovog dijela natjecanja ne smije si dopustiti niti najmanji posrtaj. U Ateni je upisao zasluženi poraz, domaćin je bio raspoloženiji, a uostalom tijekom posljednje dionice imao je i prilično osjetnu prednost.

Pad Turaka krenuo je u završnici treće i početkom četvrte četvrtine kada je Panathinaikos od 50:49 pobjegao na 61:49, a vrlo brzo i na plus 15. Uspjeli su se gosti vratiti serijom 9:0 na samo šest poena razlike, ali u završnim trenucima susreta Dimitris Diamantidis ubacio je sva četiri slobodna bacanja i odveo Panathinaikos do vrijedne pobjede.

Bramos je utakmicu zaključio s 23 poena i za Panathinaikos u Euroligi rekordnih 7/8 za tricu dok je Dimitris Diamantidis dodao 15 poena (3/7), šest skokova i šest asistencija. Roko Leni Ukić je za 23 minute upisao osam poena (2/3 za dva, 1/4 za tri) uz dva skoka.

U gostujućem sastavu Emir Preldžić je ubacio 13 poena (6/11) uz šest asistencija i pet skokova, a Bojan Bogdanović je za 35 minuta upisao deset poena (4/9 za dva, 0/4 za tri). Luka Žorić igrao je 25 minuta i dodao četiri poena (2/6 za dva) i šest skokova.

Skupina F

Oslabljeni Žalgiris u utakmici koja za njega nije imala nikakav značaj stvorio je dosta problema Lokomotivu i na kraju je upisao tijesan poraz 86:85. Unatoč svega deset igrača u rosteru, maloj minutaži za Tadasa Klimavičiusa i slaboj predstavi Justina Dentmona, domaćin je odigrao jako dobru utakmicu. Potpuno iznenađenje za goste bio je mladi Arturas Gudaitis koji je krenuo i u petorci te je ubacio 14 poena (5/5 za dva) uz šest skokova.

U prvom poluvremenu gosti su bili bolji protivnik, imali su na odmoru prednost 50:41, ali Žalgiris je odradio jako dobrih drugih 20 minuta te se vratio u utakmicu. U samoj završnici kod 86:85 prvo je Počius promašio polaganje da bi Lihodej promašio oba slobodna bacanja i na kraju Jasikevičius tricu sa sirenom.

"Trebali smo ovu pobjedu jer očajnički želimo u doigravanje. Žalgiris je jako dobra momčad i bilo je teško igrati protiv njega. On jednostavno nije imao što izgubiti, igrao je opušteno i za svoje navijače, ipak uspjeli smo slaviti i jedino s pobjedom možemo biti zadovoljni. Mladi igrači na kraju su zadržali Žalgiris u igri i pokazali su da imaju svijetlu budućnost", rekao je Derrick Brown.

U pobjedničkom sastavu po 15 poena ubacili su Brown (5/12, devet skokova) i Richard Hendrix (7/7, osam skokova). Kruno Simon za 26 minuta ubacio je tri poena (1/4 za dva, 0/2 za tri) uz četiri asistencije. U domaćem sastavu Robertas Javtokas ubacio je 18 poena (8/13) uz devet skokova i pet asistencija, a Martynas Počius 16 poena (6/16) uz pet skokova.

Do treće pobjede u drugom krugu stigli su košarkaši Partizana koji su svladali Maccabi sa 72:70. U dramatičnom dvoboju pred punim tribinama Kombank Arene Partizan se uspio vratiti iz minusa od 15 poena i doći do velikog slavlja.

Maccabi je u početku susreta imao sve pod svojom kontrolom, vodio je u drugoj četvrtini 29:14 i bio je u vodstvu sve do posljednje četvrtine. Tada je Partizan uspio zonskom obranom zaustaviti napad gostiju i pet minuta do kraja susreta poravnati na 62:62. Ušlo se u neizvjesnu završnicu gdje je Musli sedam sekundi prije kraja ubacio samo jedno slobodno bacanje za 72:70, no na drugoj strani Pnini ne pogađa tricu za pobjedu.

Najefikasniji kod Partizana bili su Bogdan Bogdanović sa 18 poena (7719) i šest asistencija te s po 13 poena Milenko Tepić (5/5, pet skokova) i Dejan Musli (5/8). Joffrey Lauvergne je uhvatio 12 skokova. U gostujućem sastavu Alex Tyus je ubacio 14 poena (7/10) uz 11 skokova, a Sofoklis Schortsanitis 12 poena (3/3). Sofo je na parketu proveo svega devet minuta zbog ozljede nakon doskoka na nogu povratnika Bertansa. Andrija Žižić je za pet minuta upisao skok i asistenciju.

U borbi za prvo mjesto u skupini madridski Real svladao je na svom parketu moskovski CSKA, uzvratio mu je jednakom mjerom za poraz u Moskvi i vratio se nakon poraza u Münchenu kod Bayerna. Osim toga Madriđani su i potvrdili nastup u četvrtfinalu Eurolige.

Utakmicu je prelomilo vrlo dobro drugo poluvrijeme Madriđanima u kojem su obranom slomili CSKA i otišli do visoke pobjede. Još na početku posljednje četvrtine bilo je tek pet poena prednosti za Real Madrid, a onda je domaćin napravio seriju 12:2 i riješio pitanje pobjednika. Ipak, velika borba vodila se do posljednjih trenutaka jer je CSKA htio obraniti 14 poena prednosti iz Moskve u međusobnom omjeru, a kako je s istom razlikom završen i ovaj susret, u slučaju istog omjera ove dvije momčadi o plasmanu će odlučiti ukupna koš razlika.

"Uspjeli smo slaviti s istom razlikom kao i CSKA u Moskvi, ali naš prvi cilj bio je upisati bilo kakvu pobjedu. Morali smo se iskupiti za poraz protiv Bayerna i uspjeli smo u briljantnoj atmosferi na terenu gdje nikome neće biti nimalo lako. Presretan sam što smo u četvrtfinalu i zbog svog učinka za koji nosi zasluge cijela momčad", rekao je Rudy Fernandez.

Fernandez je postavio osobni rekord s 28 poena (9/16), a Nikola Mirotić je dodao 15 poena (3/8) uz pet skokova. Dontaye Draper još uvijek čeka na povratničke minute. Kod gostiju najbolji je bio Sonny Weems s 28 poena (11/14), šest asistencija i pet skokova dok je Nenad Krstić dodao 14 poena (6/13).