Damir Žbulj • subota, 22.03.2014.

U subotnjim utakmicama 26. kola njemačke nogometne Bundeslige Bayern je kod Mainza tek u završnici stigao do pobjede, ali teoretski još uvijek nije osigurao naslov prvaka, pošto su do tri boda stigli i Schalke i dortmundska Borussia. Ivica Olić spasio je bod Wolfsburgu kod kuće protiv Augsburga, pogotkom devet minuta prije kraja dvoboja...

Nogometaši Wolfsburga pred svojim su navijačima dočekali Augsburg, u nadi kako će prekinuti niz od tri utakmice bez pobjede, međutim, nisu u tome uspjeli. Naprotiv, tek su se u samoj završnici spasili poraza, zaslugom neuništivog Ivice Olića, koji je glavom poentirao devet minuta prije kraja, na ubačaj Rodrigueza. Hrvatskom reprezentativcu to je deveti bundesligaški ovosezonski pogodak.

Gosti su vodili golom Wernera još od završnice prvog dijela, a iako je imao još jednu dobru priliku, Olić je matirao suparničkog vratara u samoj završnici dvoboja kada nije bilo više dovoljno vremena za pravi preokret. U sudačkoj nadoknadi još je 'pocrvenio' Kevin De Bruyne, tako da su Vukovi kraj dočekali s desetoricom na travnjaku. I Olić, a i Ivan Perišić odigrali su čitav dvoboj za domaći sastav, koji je serijom slabih rezultata u posljednje vrijeme kompromitirao svoju borbu za mjesto koje iduće sezone vodi u Ligu prvaka.

Nogometaši Bayerna imali su priliku na gostovanju u Mainzu proslaviti novi naslov prvaka Njemačke. Trebala im je pobjeda protiv domaćina, ali i kiks i dortmundske Borussije i Schalkea, što se prema očekivanju nije dogodilo te će feštu prolongirati za neko buduće kolo.

Mario Mandžukić zaigrao je od prve minute za Guardiolin sastav, imao je nekoliko dobrih prilika, ali ove subote nije uspio poentirati pa je i zamijenjen devet minuta prije kraja dvoboja. Bila je ovo tipična utakmica Bavaraca, koji su dominirali us vim segmentima igre, ali nisu uspjeli kapitalizirati svoju prednost na travnjaku.

Utakmicu je s dvije prilike otvorio Robben, no, početkom nastavka Mainz je mogao do prednosti da je precizniji bio Maxim Choupo-Moting koji je pogodio okvir gola. Bravu domaćih otključao je tek u 82. minuti Schweinsteiger, pospremivši loptu glavom nakon odličnog ubačaja Shaqirija.

Posao je samo četiri minute kasnije dovršio Götze, kojem nije bilo teško zabiti nakon prodora i dodavanje Riberyja. U idućem kolu Bayern je gost Herthi u Berlinu, kada će imati novu priliku i za matematičko osiguranje titule.

Nakon domaćeg poraza, ali i prolaza preko Zenitu u četvrtfinale u Ligi prvaka, dortmundska Borussia nije dopustila nikakvo iznenađenje na gostovanju kod Hannovera.

Domaćin je odolijevao sve do 43. minute, kada je spretnom reakcijom Hummelsa u kaznenom prostoru Kloppova ekipa stigla do prednosti. Crno-žuti povećali su prednsot odmah početkom nastavka, kada je Lewandowski lijepom akcijom zabio svoj 16. pogodak u prvenstvu te se ponovno približio Mandžukiću na vrhu na samo gol zaostatka, dok je na konačnih 0:3 postavio Reus u sudačkoj nadoknadi dvoboja, kada je izašao sam ispred domaćeg vratara, mirno ga zaobišao i smireno loptu smjestio u mrežu.

Već u utorak je na rasporedu veliki derbi jer u Dortmund stiže Schalke.

Veliki derbi začelja odigrali su Stuttgart i HSV, a pobjeda je na kraju pripala domaćim nogometašima, koji su tako svom današnjem suparniku prepustili mjesto u opasnoj zoni ispadanja.

Porazu HSV-a najviše je kumovao drugi žuti karton, odnosno isključenje Calhanoglua, koji je teren morao napustiti u 53. minuti dvoboja, dok je 20 minuta prije kraja za pobjedu i izuzetno važna tri boda poentirao Maxim. Milan Badelj igru je napustio deset minuta prije kraja, dok je Ivo Iličević odigrao čitavu utakmicu u novom porazu Hamburžana, pred kojima je izgleda do samog kraja sezone teška i neizvjesna borba za opstanak. Huub Stevens je svojim dolaskom u Stuttgart ipak donio određenu dozu optimizma, koju će u idućem kolu pokušati oplemeniti na gostovanju kod Nürnberga, već u srijedu.

Schalke je rutinski kod kuće odradio posao protiv fenjeraša Eintracht Braunschweiga, koji već polagano pakira kofere za povratak među drugoligaše jer im sigurna zona sada bježi već šest bodova.

Goretzka je zabio u 17. minuti, dok je u 65. minuti na 2:0 povisio Huntelaar. Sjajnom Nizozemcu ovo je deseti bundesligaški pogodak sezone, koju je većim dijelom proveo po bolnicama i rehabilitaciji od ozljede.

Prividnu nadu gostima je donio Kessel, osam minuta prije kraja, no, Huntelaarova zamjena, Mađar Szalai, u sudačkoj nadoknadi postavlja na konačnih 3:1. Schalke novom pobjedom se na najbolji mogući način zagrijao za veliki derbi koji ih očekuje u utorak u Dortmundu.

Borussia je u Mönchengladbachu pregazila berlinsku Herthu i sve dvojbe o pobjedniku riješila u prvom poluvremenu. Arango je zabio u 28. minuti pa je četiri minute kasnije asistirao za pogodak Krusea, koji je u 40. minuti uposlio Raffaela, za konačnih 3:0 i pomak na četvrto mjesto na ljestvici ispred Wolfsburga i bačenu rukavicu Bayeru u borbi za četvrtu poziciju koja iduće sezone vodi u kvalifikacije za Ligu prvaka.