Damir Žbulj • utorak, 25.03.2014.

Bayern je novi/stari prvak Njemačke! Nogometaši Pepa Guardiole i matematički su na gostovanju u Berlinu potvrdili ono što se već neko dulje vrijeme zna, kako će i ove sezone u Bundesligi neprikosnovenu igru i seriju fantastičnih rezultata okruniti titulom, u ožujku, kao niti jedna druga ekipa prije njih. Španjolskom stručnjaku nakon europskog Superkupa i titule najbolje momčadi na Svjetskom klupskom prvenstvu, ovo je već treći trofej sezone, a pred Bavarcima je još pohod na Ligu prvaka, njemački Kup i pitanje može li ih tko na tom putu zaustaviti...

Tamo gdje je Jupp Heynckes stao na kraju prošle sezone, i više nego uspješno nastavio je Pep Guardiola. Dominaciji u Njemačkoj ne nazire se kraj, a bit će zanimljivo vidjeti može li netko zaustaviti bavarski stroj i ove sezone u Ligi prvaka. Bayern je u Berlinu kod Herthe osigurao svoju 23. bundesligašku, ukupno 24. titulu prvaka Njemačke, ali uz sve moguće rekorde u broju pobjeda, postignutih pogodaka, posebno je zanimljiv onaj po kojem je ovosezonski Bayern najranije u njemačkoj povijesti matematički osigurao ovaj trofej, još u ožujku, srušivši prošlogodišnji uspjeh, kada im je to pošlo 'za nogom' u 28. kolu, početkom travnja.

Za potvrdu slavlja pobrinuli su se Kroos i Götze, golovima u prvih 15 minuta susreta u Berlinu, a prije nego je 'pivska kupka' mogla krenuti, počasni pogodak domaćima osigurao je Rafael iz penala u 66. minuti, što mu je 16. bundesligaški gol sezone. Na konačnih 1:3 postavio je Ribery, desetak minuta prije kraja!

Mario Mandžukić ušao je umjesto Müllera u 51. minuti utakmice, mogao se upisati u listu strijelaca, ali je i drugu utakmicu zaredom ostao bez golgeterskog učinka, no, i dalje je na vrhu ljestvice strijelaca.

U sjeni očekivane fešte u Berlinu, možda i najveći derbi njemačkog nogometa u Dortmundu su odigrali Borussija i Schalke, druga i treća ekipa Bundeslige, koja je na ljestvici razdvajao samo jedan jedini bod. Revierderby ruhrskog područja uvijek nosi posebne tenzije, a tradicionalni navijački folklor nije izostao niti ovaj put, uz dobru i borbenu predstavu s puno trke glavnih aktera na travnjaku.

Prvo poluvrijeme nije obilovalo pravim prigodama, ali daleko od toga da nije bilo uzbudljivo pred vratima, pogotovo gostujućeg vratara Fährmanna, koji se iskazao s nekoliko dobrih obrana. No, prvi su zaprijetili gosti iz Gelsenkirchena, kada se Kevin-Prince Boateng odlično izborio za loptu na lijevoj strani suparničke polovice, međutim, nakon prodora i dobrog dodavanja Huntelaar je propustio u izglednoj situaciji uputiti dobar udarac.

Borussija je ekspresno odgovorila, već u šestoj minuti, kada je Lewandowski, neometan u središtu kaznenog prostora loptu glavom poslao malo pored gola. Iako se u narednom razdoblju igra malo primirila, u završnici poluvremena domaćin je uspostavio potpuno inicijativu i u nekoliko navrata je bio jako blizu pogotku. Udarac Mhitarjana vratar Schalkea vadi iz samog kuta, a nakon što je Reus prvo pucao pored gola, na samom isteku prvog dijela Fährmann se istaknuo odličnom paradom novog njegova pokušaja.

U nastavku je bilo pomalo nevjerojatno što su domaći nogometaši sve propustili zabiti, ali uz nepreciznost Mhitarjana i Lewandowskog, prvo ima dvoboja bio je svakako golman gostiju s nekoliko bravura. Schalke je povremeno priprijetio, pokušao je Boateng iz daljine, no, budan je na svojim vratima bio Weidenfeller. Klopp je u završnici pokušao i uvođenjem napadača i Aubameyanga i Schiebera, ali ostalo je bez postignutih golova na Signal Iduna Parku.

Wolfsburg je seriju od četiri utakmice bez pobjede, uz dva poraza u ožujku, pokušao i uspio prekinuti na gostovanju u Bremenu kod Werdera, a jedan od glavnih karika pobjede Vukova bio je i hrvatski reprezentativac Ivan Perišić, koji je već u desetoj minuti zabio za 0:2. Ubačaj s desne strane Arnold je fino spustio za Perišića, koji nije imao milosti prema domaćem vrataru. U začetku akcije sudjelovao je i Ivica Olić, koji je dobio priliku od prve minute.

Mrežu gostiju načeo je Malanda, glavom nakon kornera u trećoj minuti, ali nadu Werderovim navijačima donio je već u 17. minuti Prödl, također nakon prekida, uz slabiju reakciju vratara Benaglia, koji je na poluvremenu i ostao u svlačionici zbog ozljede.

U nastavku je pobjedu Vukovima potvrdio Arnold, za povratak Wolfsburga pobjedničkim navikama i borbi za mjesto koje iduće sezone vodi u kvalifikacije za Ligu prvaka. Olić je na travnjaku proveo čitav dvoboj, dok je Perišić izašao u posljednjoj minuti, kao taktička zamjena.

Posljednji Eintracht Braunschweig vratio je nadu u očuvanje prvoligaškog statusa pobjedom nad Mainzom. Kumbela je domaće doveo do prednosti u 18. minuti, ali su gosti ekspresno poravnali preko Müllera. Nielsen je u sudačkoj nadoknadi prvog dijela domaćinu donio novo vodstvo, a slavlje je potvrdio Kumbela, svojim drugim pogotkom, u 77. minuti dvoboja.

• Obrisan korisnik27.03.2014. u 22:48
    Ne znam zašto svi pričate da Bayern nema konkurenciju, ko da je osvojio naslov zadnjih 9 sezona :). Mislim istina je da su financijski najjači, ali u zadnjih 9 godina osvojili su naslov "samo" 4 puta. A ne bi se složio sa gornjim komentarom da je Premier liga kriva za nekonkurentost u bundesligi... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik26.03.2014. u 20:42
    Sad svi pričaju o slaboj konkurenciji i dosadnoj ligi, a nitko da spomene uzroke toga. Nije problem u snazi i financijskoj moći Bayerna, problem leži drugdje, daleko od Njemačke i Bundeslige. Njemačka je nakon one katastrofe za njih na EURO-u 2000. u Belgiji i Nizozemskoj, započela s velikim... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik26.03.2014. u 14:13
    da, ali guardiola je dobio u ruke savršen stroj sa još par pojačanja od juppa. i nije napravio ništa da unaprijedi igru u smislu da su opasniji po gol u odnosu na prošlogodišnji bayern. ove njegove ''inovacije'' zasad nisu donijele bayernu ništa specijalno, da dortmund nije poharan ozlijedama... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik26.03.2014. u 10:22
    to nije liga, jer uvjet lige je regularnost...ali necemo o tome, ovo je bayernova tema
  • Obrisan korisnik26.03.2014. u 09:54
    Postoji još jedna takva liga, malo bliže pa to nikoga ne zabrinjava :)