Branimir Korać • petak, 28.03.2014.

12. kolo Top 16 Eurolige donijelo je pet dvoboja u četvrtak od kojih jedino onaj između Efesa i Laboral Kutxe nije imao posebnu natjecateljsku draž. U utakmici večeri Real Madrid slavio je u Tel Avivu, a do vrlo vrijednih pobjeda stigli su Olympiakos i Galatasaray na gostovanjima...

Skupina E

Dvoboj dvije momčadi koje su izgubile šansu za prolazak u četvrtfinale nije ponudio nikakvu neizvjesnost. Anadolu Efes odigrao je još jednu kriminalnu utakmicu i nastavio s rasprodajom ugleda. Na svom parketu izgubio je sa 105:79 od Laboral Kutxe u susretu za koji su redom iz domaćeg tabora tvrdili kako je njihova najlošija predstava ove sezone.

Tako je Efes ostao na samo dvije pobjede odradivši više utakmica ispod očekivane razine nego onako kako je mogao. U ovom dvoboju nije bilo baš nikakve neizvjesnosti. Domaćin je glavom bio negdje drugdje i Laboral Kutxa se prošetala do pobjede uz šut iz igre na gotovo 60 posto te sa 17 upisanih skokova više.

"Bili smo užasni i nismo napravili ništa što smo dogovorili prije utakmice. Ovo nam je vjerojatno najlošija izvedba u Top 16 i nadam se da će nam biti prava pouka. Pokušat ćemo biti bolji u domaćem prvenstvu i probat ćemo što prije riješiti problem s koncentracijom. Mogu se samo ispričati navijačima", rekao je trener Efesa Evangelos Angelou.

U pobjedničkom sastavu još jednu dobru utakmicu odigrao je Tibor Pleiss s 20 poena (6/9) i sedam skokova dok je Fernando San Emeterio dodao 16 poena (7/9). Kod domaćina Kerem Gonlum je ubacio 13 poena (5/7) uz šest skokova, a Zoran Planinić je za 20 minuta dodao 12 poena (3/6 za dva, 1/2 za tri) uz po dva skoka i dva dodavanja.

Branitelj naslova prvaka Europe ne nalazi se u idealnoj situaciji i na neugodnom gostovanju u Malagi tražio je pobjedu. Poraz bi dodatno zakomplicirao Olympiakosovu situaciju i od samog početka susreta Bartzokasova momčad postavila se čvrsto i pokazala s kakvim namjerama je doputovala u Španjolsku.

Ulazak u utakmicu s 20:5 potpuno je usmjerio vodu na mlin Olympiakosa koji je autoritativnim otvaranjem susreta potpuno preuzeo konce igre u svoje ruke. Unicaja se pokušavala vratiti, no najbliže što je došla bilo je na minus pet u završnici prvog poluvremena da bi se gosti u drugom dijelu ponovno odvojili i riješili pitanje pobjednika.

"Igrali smo jako dobro, agresivno i koncentrirano od samog početka. Igrati u Malagi nikada nije lako, na domaćem terenu uvijek stvaraju veliki pritisak i vrlo teško je upisati pobjedu u takvoj atmosferi. Međutim, odličnom obranom smo uspjeli iskontrolirati utakmicu i doći do vrijedne pobjede. Naši braniči odigrali su odličnu utakmicu, dobro smo proučili igru domaćina i imali smo odgovor na sve. S ovom pobjedom napravili smo veliki korak prema prolazu i to moramo potvrditi u preostale dvije utakmice", smatra Bartzokas.

Vrlo dobru utakmicu odigrali su Vasilis Spanoulis s 20 poena (7/12) i Matt Lojeski sa 18 poena (8/12). Kod domaćina Txemi Urtasun je ubacio 13 poena (4/10), a po deset su dodali Zoran Dragić (4/9) i Vladimir Štimac (3/4).

Skupina F

I CSKA i Bayern trebaju pobjede, svaki zbog svojih motiva. Moskovljani se bore za prvo mjesto u skupini s Real Madridom i ne smiju kiksati u nijednom susretu ako žele ostati na vrhu dok s druge strane Bayern se pokušava progurati među osam najboljih momčadi Europe. Iako je domaćin u susret ušao kao favorit, Bayern je pružio dobar otpor u pojedinim dijelovima susreta i bio ravnopravan protivnik.

Gostima je presudilo otvaranje drugog poluvremena u kojem se CSKA uspio napokon odvojiti, momčad iz Münchena očajnički je pokušavala vratiti se u utakmicu i počela je igrati brzopleta s čime su došle i brojne pogreške. Domaćin je to itekako znao iskoristiti te je stvorio prednost koju nije mogao ispustiti.

"Ovo je bila potpuno različita utakmica od one koju smo igrali u Münchenu. Oni su imali u sastavu ponovno odličnog Đedovića dok smo mi nastupili bez ozlijeđenog Teodosića. U prvom poluvremenu smo bili nervozni i imali smo nizak postotak šuta, ali treća četvrtina je bila sjajna. Ne događa se tako često da ovako tešku utakmicu protivnik odvede u tako izvjesne vode", rekao je Ettore Messina.

U njegovoj momčadi Sonny Weems je ubacio 15 poena (6/16) uz pet skokova, Nenad Krstić je dodao 12 poena (5/11), a Kyle Hines deset poena (4/5) uz sedam skokova. Kod gostiju Deon Thompson je ubacio 14 poena (5/10), a po 13 su dodali Chevon Troutman (5/5, sedam skokova) i Nihad Đedović (4/11, šest skokova).

Važnu pobjedu upisao je Galatasaray u Kaunasu gdje jednostavno nije imao pravo na kiks. U žestokoj borbi za jedno od dva preostala mjesta za prolaz u skupini F Galatasaray je slavio 84:72 i tako si povećao šanse za prolaz. Žalgiris ih je ionako odavno izgubio i sada igra, kako se često voli reći, za ponos.

Prvo poluvrijeme donijelo je rani bijeg gostiju i povratak Žalgirisa u utakmicu, ali u drugom dijelu kvaliteta je došla do izražaja. Razigrao se Carlos Arroyo kojeg domaćin nikako nije mogao braniti i na krilima Portorikanca Galatasaray je stvorio dovoljnu prednost te otišao do pobjede.

"Pobjeda je ono što nam je bilo jedino važno, svaki bod nam je vrlo bitan. Odigrali smo jako dobro u obrani i svi igrači su u tom segmentu dali sve od sebe. Žalgirisu je bilo vrlo teško pronaći motiv kada ne igra za ništa, ali mislim da će biti puno jači i bolji protivnik sljedeće sezone", tvrdi Arroyo.

Razigravač gostiju susret je završio s 19 poena (7/15, trica 5/9) i sedam asistencija, Malik Hairston je dodao 16 poena (7/11) i osam skokova, a Furkan Aldemir deset poena (5/8) i 14 skokova. Kod domaćina Justin Dentmon je upisao 19 poena (6/14), a Martinas Počius 14 poena (3/12).

Madridski Real provukao se na gostovanju u Tel Avivu gdje je svladao Maccabija sa 77:76. Bila je to utakmica puna uspona i padova na obje strane, nijedna momčad nije mogla ući u pravi ritam, a domaćin je na kraju imao priliku odvesti susret u produžetak, ali nedostajalo je malo više koncentracije.

Nakon što je Devin Smith ubacio tricu sa sirenom za kraj treće dionice sa svoje polovice, Maccabi je dodatno dobio na samopouzdanju i u posljednjoj četvrtini se potpuno vratio u utakmicu i 2.3 sekunde prije kraja Tyus smanjuje na 77:76 uz prekršaj, međutim promašuje slobodno bacanje i Real uzima pobjedu.

"Fizički i mentalno izašli smo na teren potpuno spremni. Odigrali smo sjajnu utakmicu protiv sjajnog protivnika, ponosan sam na povratak svoje momčadi u utakmicu što nije bilo nimalo lako. Dali smo sve od sebe protiv najbolje momčadi Europe, pružili smo sjajnu borbu, ali nismo uspjeli doći do pobjede. Imali smo priliku i boli to što je nismo iskoristili", smatra David Blatt.

Kod Reala odličan je bio Sergio Rodriguez s 21 poenom (4/8) i pet asistencija, Nikola Mirotić je dodao 17 poena (6/13), a Ioannis Bourousis 14 poena (4/6) uz deset skokova. Dontaye Draper je za uobičajenih deset minuta promašio dva šuta za tricu te upisao skok i asistenciju. Kod domaćina u igru nije ulazio Andrija Žižić, Devin Smith je upisao 23 poena (7/12), a tragičar Alex Tyus 18 poena (9/9, 0/1 slobodna) i 11 skokova.