Zadar upisao drugu pobjedu, Alkar pružio dostojan otpor

Piše:Mišo Gulić • nedjelja, 06.04.2014.

Zadar je na Višnjiku bez većih problema pobjedom nad Alkarom dokapitalizirao pobjedu nad Cedevitom i tako do neba užgao svoju "uskrslu" košarkašku publiku. S druge strane sinjski prvoligaš je nakon dva kola i dalje bez pobjede, što i nije neočekivano kada se u obzir uzme da je gostovao kod dva velikana hrvatske košarke, međutim, ono što veseli poklonike sinjske momčadi jest da su oba puta dobro oznojili svoje suparnike.

Zadar - Alkar 78:64 (14:17, 24:14, 24:11, 16:22)

A-1 liga, 2. kolo
Zadar, Dvorana Krešimira Ćosića, gledatelja: 2000
Suci: Srđan Dožai (Zagreb), Nikola Perlić (Velika Gorica), Denis Hadžić (Pula)

Zadar: Bašić 2, Ivanov 10, Kraljević 7, Lawrence 8, Lyons 16, Sobin 8, Đugum 4, Ramljak 18, Batur, Dijan, Prostran, Šutalo 5.
Trener: Rajko Vidaković

Alkar: Mikulić 2, Jo. Boban 2, Bilandžić, Modrić M., Buzolić, Modrić S. 14, Vitali 6, Gaurina 16, Žitko 13, Perajica 11, Župić, Kanaet.
Trener: Damir Milačić

Skokovi: Zadar 39; Alkar 40
Osobne pogreške: Zadar 15; Alkar 22
Izgubljene lopte: Zadar 8; Alkar 11

Sinjani su odlično otvorili utakmicu, bili dominantni u prvih desetak minuta, međutim, kvaliteta domaće momčadi ipak je isplivala na površinu sredinom druge četvrtine, a sudbinu sinjske momčadi zapečatio je Amerikanac Lyons krasnom solo dionicom u prvim minutama nastavka. No, ono što također ostaje zabilježeno jest sjajna atmosfera u dvorani i to u režiji obje, inače prijateljske, navijačke skupine.

Trener Alkara odmah je od prve minute na parket poslao visoku petorku, s Perajicom i Vitalijem, pokušavajući pritom onemogućiti dominaciju Zadra pod košem, u čemu je i uspio pa su uvodne minute otišle na stranu sinjske momčadi. Alkar je nakon početnih 0:4, serijom 7-0 preuzeo vodstvo, a zahvaljujući odličnom skoku na obje strane parketa, na prvi predah odnio i plus tri (14:17).

Na otvaranju drugog perioda viđena je obostrana klasična run 'n' gun košarka u kojoj je domaćin imao nešto više uspjeha pa je u 15. minuti (serija 7-0) ostvario sedam koševa viška (29:22). Odličnu rolu u tim trenutcima odradio je Ivanov, svoj obol dali su Ramljak i Đugum uz već razigranog Lawrencea, a jedini koji je tada bio u "tonusu" kod gostiju jest rekonvalescent Perajica.

Čim je Zadar uhvatio skakačku ravnotežu Alkar je upao u probleme i počeo zaostajati, no ne više od devet razlike, koliko je bilo u nekoliko navrata (34:25, 36:27). Ipak, nisu se Sinjani dali, a u posljednjoj sekundi prvog dijela Gaurina skače u napadu i košem za 38:31 stavlja "točku na i" prvih 20 minuta.

Sjajnom akcijom u kooperaciji američko-engleskog dvojca domaći nakon 22. minute igre prvi put bježe na dvocifrenu prednost (43:33). Nedugo potom Lyons ulazi u seriju, zabija dvije trice i jednu dvojku, na što je i Ramljak dodao četiri, za visoka 22 koša prednosti svoje momčadi (59:37), čime je pitanje pobjednika definitivno bilo riješeno u 28. minuti.

U posljednju četvrtinu domaći su donijeli višak od 20 koševa (62:42), ali Sinjani se, baš kao i u Zagrebu prije nekoliko dana, odbijaju raspasti i serijom 7-0 dolaze do minus 13 (62:49). Probudio se god gostiju tada i Gaurina koji je serijom trica parirao domaćima i pritom minus Alkara spustio na 11 (71:60, 75:64). Kraj susreta Zadar i Alkar su dočekali s rezultatom 78:64 u korist domaće momčadi.

Zadar je u ovom susretu predvodio Ramljak s 18 koševa i osam skokova, dva koša manje ubacio Lyons, dok je Ivanov kraj dočekao s deset ubačaja i sedam skokova. Kod Alkara Gaurina je zabio 16, S. Modrić 14, Žitko 13, a Perajica 11.

• Obrisan korisnik08.04.2014. u 13:34
    Čovječe, ovaj Ramljak se razigrao od kada je pod Vidakovićevom palicom. Mislio sam da ''ništa od njega''. Samo naprijed.
  • Obrisan korisnik06.04.2014. u 23:43
    lyons 16 poena u 3. cetvrtini :D bravo momci
  • antitalent9106.04.2014. u 21:17
    Odlična atmosfera u dvorani, skandiranje Hrvoju Ćustiću i zajedničko pjevanje. Sve u svemu, košarkaška utakmica koja je dokazala da romantika u sportu još postoji.