Damir Žbulj • subota, 19.04.2014.

Nezaustavljivom Mariju Mandžukiću bilo je potrebno samo 13 minuta za novi, 18. bundesligaški pogodak, čime se ponovno izjednačio na vrhu najbolji topnika Bundeslige s budućim suigračem, Poljakom Lewandowskim...

Mandžo je u 31. kolu njemačke nogometne Bundeslige na gostovanju kod Eintracht Braunschweiga ušao tek u 73. minuti kada je na semaforu bilo još uvijek onih početnih 0:0, no, ubrzo je bedem domaćih probio Pizarro, da bi hrvatski reprezentativac zabio četiri minute prije kraja za konačnu potvrdu 26. prvenstvene pobjede, kojom su prekinuli niz od dva uzastopna prvenstvena poraza.

Pošto je u pobjedi dortmundske Borussije zabio i Lewandowski, sada su njih dvojica ponovno poravnati na vrhu ljestvice najboljih topnika Bundeslige s 18 postignutih golova.

Mandžukić je iskoristio posljednji pokušaj ofenzive domaćih, u jednoj kontri sjurio se prema suparničkom vrataru i nakon što je pretrčao gotovo pola terena, uspio je kroz noge loptu vrataru smjestiti u mrežu.

Guardiola je prije polufinala Lige prvaka koje Bayern čeka protiv madridskog Reala u srijedu ponovno Mandžukića na početku ostavio na klupi, kako bi što spremniji dočekao srijedu. U vrhu napada smjestio je Pizarra, iza njega standardni trojac Ribery - Götze - Robben, no, slučajno ili ne, Bayern je još jednom ove sezone uspio postići pogodak tek kada je u igru ušao hrvatski reprezentativac. Mandžukić je ušao umjesto Nizozemca Robbena i ponovno je pokazao koliko ove sezone znači za napadačku igru Bavaraca.

Manuela Neuera mijenjao je Raeder, koji je korektno odradio posao, ali naravno kako se svi navijači Bayerna nadaju kako će se jedan od najboljih svjetskih vratara ipak oporaviti do polufinalnog ogleda Lige prvaka s Madriđanima.

Nakon prolaska u finale DFB-Pokala proteklog utorka igrači dortmundske Borussije nisu previše slavili te su protiv Mainza, bivše ekipe njihova trenera Jürgena Kloppa, u golijadi ipak stigli do sva tri boda.

Bio je to dvoboj u kojem su Crno-žuti ponovno demonstrirali svoju sjajnu ofenzivnu stranu, prema suparničkom vrataru imali su gotovo 30 pokušaja, od čega ih je 20 bilo u okvir, a na kraju su ipak zabili 'samo' četiri pogotka, što im je ipak bilo i više no dovoljno za tri boda.

Mrežu Mainza načeo je Srbin Jojić, koji se u ovih nekoliko mjeseci otkada je stigao iz Partizana pokazao kao pravo pojačanje i još jedna odlična Kloppova akvizicija. Bunili su se igrači Mainza kako je lopta pogodila Kircha u ruku na putu prema mreži, ali bez učinka kod suca. Goste je u utakmici držao razigrani Japanac Okazaki, koji je u 14. minuti poravnao na 1:1.

Četiri minute kasnije Lewandowski je zabio za novo vodstvo, no, početkom nastavka, u 53. minuti, Okazaki je ponovno rezultat doveo u ravnotežu, nakon pomutnje i velike pogreške Sahina.

Još je jednom sjajna bila reakcija domaćih, tri minute kasnije preko Piszczeka opet su u prednosti, a nakon isključenja Bungerta i penala kojeg je realizirao Reus, povratka za goste više nije bilo.

Još jednu golijadu sa šest postignutih golova, crvenim kartonom, ali i neiskorištenim penalom ponudili su Freiburg i Borussia iz Mönchengladbacha. Gosti su vodili na predahu pogotkom Hermanna, no, u nastavku prava 'ludnica' na terenu.

Prvo je Mehmedi poravnao na 1:1, odmah, nakon šest minuta igre u drugom dijelu, no, u 65. minuti je Borussiju u novo vodstvo propustio dovesti Daems, koji nije realizirao penal. Još kad je Xhaka samo četiri minute kasnije zaradio drugi žuti i isključenje, bilo je jasno kako neće biti veselja u svlačionici ekipe iz Mönchengladbacha. Sorg i Darida ekspresno su u samo dvije minute domaćinu osigurali ugodnu prednost, kuju je Mehmedi potvrdio tri minute prije kraja. Na konačnih 4:2 postavio je Nordtveit, kada je sve već bilo odlučeno.

Hoffenheim je poražen kod Werdera u Bremenu, iako možda nije trebalo tako završiti da je Salihović zabio penal četiri minute prije kraja. Hoffenheim je vodio od četvrte minute preko Vollanda, ali su Bargfrede u 18. i Garcia u 78. minuti domaćinu osigurali prednost u završnici. Salihović je propustio priliku za poravnanje, a Petersen je u sudačkoj nadoknadi samo potvrdio slavlje domaćih.

• ZooM20.04.2014. u 00:07
    Ola je tu tako da Mandžo neće nedostajati..
    ZooM
  • Obrisan korisnik19.04.2014. u 22:08
    Jooooj Mandžo...što je bliže svjetsko prvenstvo to bi te više mlatio zbog onog starta protiv Islanda. Otvaranje prvenstva, pun stadion, ovakva forma...letio bi terenom.
  • Obrisan korisnik19.04.2014. u 19:41
    Ne vjerujem da mu je Guardiola zaboravio neslaganje s pocetka sezone. Koliko god mi volili Mandzu, svaki trener, pogotovo Guardiolina klasa, zeli imati igrace koji ih slusaju. Trenutno mu je Mandzukic previse vrijedan, ali kao sto je ponovljeno mnogo puta, kada dode Lewandowski, za obojicu nema... [više na forumu]
  • karioke bučani19.04.2014. u 18:53
    zašto bi najbolja svjetska špica išla iz najboljeg svjetskog kluba??
    karioke bučani
  • Sensation19.04.2014. u 17:55
    hladnokrvan. ovo je odlican gol, od primanja u pokretu do suta. zvijer od igraca. stici ce ponude za njega i prije sp-a, nevjerujem da ce ostati. mourinho obozava takve igrace, realu treba spica vise nego stoper a arsenal i united isto imaju veliko planove. ocekujem transfer..