Josip Tolić • subota, 10.05.2014.

Subotnjim susretima 34. kola završena je 51. sezona Bundeslige i odgovorena su sva preostala pitanja. Robert Lewandowski dvama pogocima Herthi u gostima (0:4) izbio je sam na čelo ljestvice strijelaca ispred Marija Manždukića koji se nije upisao u strijelce u dvoboju protiv Stuttgarta (1:0). Bayer iz Leverkusena bio je bez Lige prvaka 30-ak minuta, no preokrenuo je rezultat protiv Werdera (2:1) i otišao u kvalifikacije najelitnijeg europskog klupskog nogometnog natjecanja. Šansu za prvi razred njemačkog nogometa sačuvao je HSV unatoč porazu u Mainzu (3:2) uz pogodak Ive Iličevića jer je Nürnberg izgubio kod Schalkea 4:1.

Borba za ostanak pripala HSV-u

Nogometaši Hamburger SV-a hrvatskih reprezentativaca Milana Badelja i Ive Iličevića uspjeli su sačuvati šanse za ostanak u Bundesligi sljedeće sezone. Iako su na gostovanju u Mainzu izgubili 3:2, Rothosen će u razigravanje za ostanak zbog poraza konkurenta Nürnberga kod Schalkea 4:1 te Braunschweiga kod Hoffenheima 3:1.

Uzbudljiv početak utakmice naznačio je Soto pogotkom za domaćina već u sedmoj minuti, a rezultat je poravnao Lasogga svega pet minuta potom. Lađe su počele tonuti za Hamburg sredinom nastavka kada Malli pogađa za novo vodstvo Mainza, a Okazaki u 82. minuti zapečaćuje pobjedu sedmoplasiranog sastava lige. Iličević je dvije minute potom najbolje iskoristio ulazak s klupe za posljednje 23 minute i smanjio na 3:2, ali to je bilo sve što je mogao učiniti. Milan Badelj odigrao je svih 90 minuta.

HSV je mogao slaviti zahvaljujući porazima druga dva konkurenta. Schalke nije imao milosti na rasprodanoj Areni u Gelsenkirchenu te je dvama pogocima u prvih 45 minuta, kada su se u strijelce upisivali Matip i Neustädter, nagovijestio crne dane za goste.

Julien Draxler 15 minuta prije kraja prednost je digao na 3:0, a gosti su u nadoknadi mogli postići samo počasni pogodak preko Josipa Drmića koji je bio i posljednji u elitnom društvu u idućih barem godinu dana. Za konačnih 4:1 pobrinuo se Obasi već u sljedećem napadu.

Eintracht iz Braunschweiga mogao je s posljednjeg mjesta doći na spasonosno 15. da je svladao Hoffenheim u posljednjem kolu u gostima, no iznenađenje se nije dogodilo i Lavovi se vraćaju u II. Bundesligu samo sezonu nakon što su je napustili. Za domaćina su zabijali Rudy, Firmino i Volland u razmaku od 15. do 70. minute, a ispraćaj iz Bundeslige Braunschweigu je podario Hochscheidt pogotkom u 88. minuti za konačnih 3:1.

Apotekari pronašli lijek za Werder i izborili kvalifikacije Lige prvaka

Uz bitku za ostanak u ligi, zanimljivo je bilo pratiti događanja u Leverkusenu i Wolfsburgu gdje su dva istoimena kluba tražila četvrtu poziciju koja vodi u četvrto pretkolo Lige prvaka. Na kraju ga je obranio Bayer zahvaljujući preokretu protiv Werdera.

Sve je počelo po željama za sastav Ivice Olića i Ivana Perišića koji su zaigrali u prvih 11 Vukova. Gebre Selassie doveo je Werder u vodstvo u 21. minuti u Leverkusenu, a svega nekoliko minuta potom i oni su napravili svoj dio posla - poveli protiv Borussije Mönchengladbach zahvaljujući Kevinu de Bruyneu. Veselje se ipak malo smirilo nedugo potom jer je Bayer izjednačio preko Topraka.

Nastavak je ponudio drugačiju priču na oba stadiona. Heung-Min Son izazvao je ludnicu na tribinama BayArene pogotkom za preokret protiv Bremena u 53. minuti, a u Wolfsburgu Kramer poravnao rezultat u 64.

Iako je Perišić ubrzo potom nakon odbijene lopte pogodio za 2:1 i novo vodstvo domaćina, a devet minuta prije kraja pobjedu zelenih potvrdio Knoche, iz grada lijekova nisu stizale dobre vijesti i Bayer je ostao na četvrtoj poziciji, a Wolfsburg će sreću potražiti u Europskoj ligi.

Lewandowski i Borussia završili sezonu u stilu, Mandžukić nije uspio postati prvi strijelac lige

Hrvatima je vjerojatno najzanimljivije bilo pratiti hoće li Mario Mandžukić uspjeti završiti sezonu ispred svog budućeg suigrača Roberta Lewandowskog po broju postignutih pogodaka. Oba su igrača posljednje kolo dočekala s brojkom 18 u statistici, a uzdignutih ruku kraj sezone dočekao je - Poljak.

Dortmundska Borussia, naime, bila je vrlo raspoložena na gostovanju u Berlinu kod Herthe. Lewandowski je zabio svoj prvi gol u 41. minuti, a do predaha je prednost za goste udvostručio Jojić. U samoj završnici poljski reprezentativac postiže još jedan gol za okruglu brojku od 20 bundesligaških pogodaka, a priču je zaključio Mkhitaryan u 82.

Pep Guardiola postavio je najbolje što je imao na raspolaganju u ogledu protiv Stuttgarta, ali rezultat mu nije išao u korist sve do same završnice susreta. Mandžukić je igru napustio u 64. minuti kada ga je zamijenio Claudio Pizarro, strijelac sretnog i pobjedonosnog pogotka za Bavarce u drugoj minuti sudačke nadoknade.

U preostala dva rezultatski nebitna susreta Augsburg je svladao Eintracht iz Frankfurta 2:1 na svom terenu iako je gubio 0:1, a Hannover je u ogledu punom promjena rezultata bio bolji od Freiburga 3:2 i tako izborio finiš u gornjoj polovici ljestvice, na desetom mjestu.

• Obrisan korisnik11.05.2014. u 01:05
    E sad ovo sa Mandžom spada u sfreru što bi bilo kad bi bilo. Evo što bi bilo da Guardiola nije izvadio Mandžukića i on se ozljedio onda bi komentari bili što ga nije vadio iz igre
  • Obrisan korisnik10.05.2014. u 22:43
    a cuj,trebas gledati malo vise Lewu i neznam bas da toliko manje sudjeluje u igri koliko sam ja vidio...ne pretrci kao Mandzukic sigurno ali covjek se iso trudi i dobro se krece bez lopte,nije onaj staticni napadac..doc ce Bayernu odlicno tu nema spora
  • Obrisan korisnik10.05.2014. u 21:44
    Sve to stoji, samo imaš igrača koji se bori za naslov najboljeg strijelca i dva kolo prije(možda griješim, nisam 100% siguran) mu uopće ne daješ priliku, a onda ga u zadnjem kolu u kojem je izjednačen s konkurentom vadiš iz igre u 64. minuti. Pa mogao mu je dati tu priliku do kraja, bilo bi u redu... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik10.05.2014. u 20:43
    Hm znači da je Mandzo zabio više golova iz igre od Lewandowskog, a i više sudjeluje u igri o njega, sto je za svakog pravog trenera ključna prednost.
  • ZooM10.05.2014. u 20:01
    Lewandowski je zabio 4 gola iz penala ali po meni je to jedna od njegovih prednosti u odnosu na Mandžu koji se ne gura da izvodi iste jer se ne osjeća dovoljno sigurnim izvođačem, sjećam se da u finalu europskog superkupa protiv Chelsea Mandžo uopće nije bio nit među prvih 5..