Sportnet • nedjelja, 11.05.2014.

Završena je 22. sezona engleske Premier lige, a novi prvaci Engleske su nogometaši Manchester Cityja! Etihad ovoga puta nije svjedočio drami, Pellegrinijev je sastav lakoćom svladao West Ham i osigurao četvrti naslov, pa pobjeda Liverpoola nad Newcastleom nije imala utjecaja na ishod prvenstva. Po prvi put nakon 24 godine u europskim natjecanjima pak neće biti Manchester Uniteda, koji je u Southamptonu uzeo samo bod i ostao iza, na razočaravajućem sedmom mjestu.

Nogometaši Manchester Cityja ove su sezone poštedjeli svoje vjerne navijače bilo kakve drame, poput one iz posljednjeg kola pretprošle sezone. Iako im je u susretu s West Hamom trebao samo bod, bez većih problema izborili su sva tri i pobjedom 2:0 osigurali četvrti klupski naslov prvaka Engleske.

Čekićari nisu bili dostojan protivnik svijetlo-plavima s Etihada, koji su koncentrirano odigrali gotovo savršenu utakmicu i na kraju zasluženo slavili. Otpor gostiju iz Londona lomili su do 39. minute kada je Samir Nasri udarcem s ruba kaznenog prostora pogodio za 1:0.

Nisu se Građani opustili niti u nastavku i sve je bilo riješeno već u 49. minuti. Lopta je na pet metara od gola pala pod noge Vincenta Kompanyja, a kapetan Cityja je sa zadovoljstvom zakucao u mrežu za sigurnu pobjedu. Navijači su jedva dočekali posljednji zvižduk glavnog suca, a zatim se u velikom broju probili na travnjak kako bi zajedno s igračima proslavili preuzimanje trofeja od gradskog rivala Uniteda.

City se tako zaustavio na 102 pogotka i ostao bez rekorda kojeg je u sezoni 2009./2010. postavio Chelsea (103), no malo će tko u redovima Cityja, ali i njihovih navijača večeras mariti za taj podatak.

Liverpool je pred prepunim Anfieldom trebao pobjedu, ali i čudo na Etihadu koje na kraju nije dočekao. Redsi su si dodatno zakomplicirali posao autogolom Martina Škrtela već u 20. minuti utakmice, no u drugom su poluvremenu ipak došli do preokreta.

U razmaku od samo dvije minute pogodili su Daniel Agger (63.) i Daniel Sturridge (65.), te donijeli Liverpoolu preokret i tri boda, koja su kasnije lako sačuvali protiv brojčano inferiornog Newcastlea. Naime, u 67. minuti drugi žuti karton zaradio je Shola Ameobi, a izravni crveni tri minute prije kraja i Paul Dummett.

Uoči posljednjeg kola otvoreno je bilo i pitanje posljednjeg putnika u Europsku ligu, a to će biti Tottenham koji je s lakih 3:0 već u prvom poluvremenu osigurao pobjedu nad Aston Villom. Paulinho je pogodio već u 14. minuti, a Baker autogolom i Emmanuel Adebayor iz kaznenog udarca postavili konačan rezultat.

Pobjeda Spursa ujedno je označila i kraj dugogodišnje tradicije nastupa Manchester Uniteda u europskim natjecanjima. Još od 1990. godine i prekida suspenzije engleskih klubova Crveni vragovi nastupali su na Starom kontinentu, a sljedeće godine neće ih biti ni u Ligi prvaka, ni u Europskoj ligi.

Danas su u Southamptonu pružili još jednu neuvjerljivu predstavu s posebno slabim prvim poluvremenom, u kojem je domaćin došao do kontroverznog pogotka u 28. minuti. Ricky Lambert prvo je laktom u skoku udario Nemanju Vidića, a zatim izašao sam pred De Geu i poentirao.

U drugom dijelu nešto bolji United izjednačio je preko Juana Mate, no bila je to neimpresivna predstava sada već bivšeg prvaka i slab oproštaj Ryana Giggsa od dužnosti mendažera, ali i Vidića od dresa Crvenih vragova. Dejan Lovren je u dresu domaćih odigrao vrlo dobrih 90 minuta.

Na vrlo sličan način kao i Liverpool do pobjede je stigao Chelsea, na gostovanju u Cardiffu. Domaćin je poveo preko Craiga Bellamyja u 15. minuti, uz pomoć Cesara Azpilicuete, od kojega se lopta odbila i prevarila Marka Schwarzera. U tri minute nastavka, između 72. i 75. Plavi su ipak uzvratili i preko Schürrlea i Torresa od sezone se oprostili pobjedom 2:1.

Pogocima u drugom poluvemenu sezonu je pobjedom zaključio i Arsenal. U posljednjem susretu Norwicha u Premier ligi barem na neko vrijeme Topnici su ostvarili pobjedu 2:0, a za to su zaslužni Aaron Ramsey u 52. i Carl Jenkinson u 62. minuti.

Veliku seriju Sunderlanda, koji je nizom sjajnih rezultata osigurao opstanak i prije ovoga kola, prekinuo je Swansea pobjedom od 3:1, a Stoke City je zaključio najbolju sezonu od 1975. godine pobjedom nad West Bromwichem.

Everton je peto mjesto potvrdio pobjedom nad Hull Cityjem, za kojeg je do 54. minute igrao i naš Nikica Jelavić. James McCarthy je doveo goste u vodstvo u devetoj minuti, a početkom nastavka Romelu Lukaku postavio konačnih 2:0.

• Obrisan korisnik12.05.2014. u 18:10
    cestitke City-u. Uzbudljiva sezona, ali jedino sta me jako jeb*no nervira su svi ovi umjetno stvoreni navijaci. Ajde do 08/09 sezone vecina nije ni cula za City. Molim lijepo.
  • qvestor12.05.2014. u 07:58
    Sezona je bila uzbudljiva izjednačena i neizvjesna do samog kraja i to je sponzorima najvažnije jer to podiže gledanost lige. Ajmo se sad vratit na početak sezone Man city je po igračima po meni i bio prvi favorit, očekivao sam da će zbog iskustva Wengera Arsenal biti drugi, a Chelsea treći... [više na forumu]
    qvestor
  • Obrisan korisnik11.05.2014. u 22:17
    Da je Pacijent još na sportnetu, umro bi od muke...
  • Obrisan korisnik11.05.2014. u 21:25
    Da su imali, da su imali... da je Hrvatska imala više koncentracije, prošla bi Tursku na Euru 2008., ali nismo. Liverpool je potrošio brdo para zadnjih godina i umjesto da su se pojačali na svim pozicijama u momčadi oni su ulupali skoro 100 milijuna eura na poluproizvode poput Downinga, Carrolla... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik11.05.2014. u 20:31
    City ima jaku obranu i zato su osvojili prvenstvo, Liverpool nije u vrhunski u obrani i da su imali malo jaču obranu pretpostavljam da bi osvojili prvenstvo.