Ivan Blažević • subota, 17.05.2014.

Posljednje kolo španjolske Primere ponudilo je epski završetak - izravni dvoboj za prvaka na Camp Nou između Barcelone i Atletico Madrida. Momčad Diega Simeonea je usprkos velikim problemima s ozljedama odigrala 1:1 i osvojila svoj deseti naslov prvaka Španjolske. Real Madrid je na Santiago Bernabeu pobjedom pred svojim navijačima zaključio sezonu u Španjolskoj i sada se okreće velikom finalu Lige Prvaka.

Na Camp Nou su obje ekipe u susret ušle u svom prepoznatljivom stilu; Barcelona s potpunom kontrolom posjeda a Atletico s obrambenim stavom i žestokim ulascima u duele, čekajući pogrešku protivnika i priliku za kontru. U 7. minuti za Barcelonu je prvi potegnuo Adriano, no bio je to lak posao za Courtoisa.

Četiri minute kasnije odgovorio je Atletico, Juanfran je poslao opasan centaršut pred vrata Pinta, ali Pique se našao na pravom mjestu i otklonio opasnost. U 14. minuti svi su se navijači Atletica uhvatili za glavu, Diego Costa je zastao prilikom jedne kontre i legao na travu. Klupski liječnici Atletica pokušali su mu pomoći, no Costa je ipak morao napustiti igru i ostaviti svoju momčad bitno oslabljenu, dok je njegovo mjesto na terenu zauzeo Adrian.

Već u 22. minuti još je jedan iznimno bitan igrač za igru Atletica Arda Turan, također zbog ozljede morao napustiti igru i prepustiti mjesto Raulu Garciji. A u 34. Barcelona je uspjela i zabiti za vodstvo. Fabregas je ubacio s desne strane, Messi prsima spustio loptu, a Sanchez je iz voleja neobranjivo poslao u mrežu Courtoisa - 1:0, Barcelona s takvim rezultatom ima naslov u rukama!

Do kraja prvog dijela prvo smo vidjeli desetak minuta potpune dominacije Katalonaca i igru na samo jedan gol, onaj Atleticov, a zadnjih je pet minuta Atletico potpuno pritisnuo Barcelonu, no osim tri izborena udarca iz kuta, nisu uspjeli napraviti ništa značajnije pred domaćim vratima i na poluvrijeme se otišlo s minimalnom prednošću Barcelone.

Atletico je u drugo poluvrijeme ušao još vatrenije i ofenzivnije nego što je zatvorio prvo. David Villa je u 47. minuti pogodio vratnicu, a dvije minute kasnije našao se u još jednoj prilici, no zaustavio ga je Dani Alves. Pritisak Atletica urodio je plodom u 49. minuti, kada se nakon udarca iz kuta Diego Godin vinuo u zrak i glavom pogodio za izjednačenje.

63. minuta donijela je još jednu eksploziju Nou Campa, no ona nije dugo trajala, pošto je Messijev zgoditak poništen nakon dosuđenog zaleđa. Uslijedilo je dvadesetak minuta rastrgane igre, bez konkretnih prilika i s mnogo žestokih duela na sredini terena. U 81. minuti dalekometnim je udarcem probao Alves, no Courtois je bio na pravom mjestu i odbio loptu u korner.

Katalonci su u 84. minuti tražili jedanaesterac nakon što je Pique u duelu s Godinom završio na zemlji, no sudac je pokazao samo na gol aut. Posljednjih je pet minuta Barcelona kružila i uputila mnogo centaršuta, a na posljednji je korner u sudačkoj nadoknadi na skok došao i Pinto, no rezultat se nije promijenio i Atleticovi su igrači nakon posljednjeg sudačkog zvižduka podigli ruke u zrak i proslavili svoj 10. naslov prvaka Španjolske, prvi nakon 18 godina.

U ranijoj utakmici dana Real Madrid je na Santiago Bernabeu igrao posljednju utakmicu sezone. Iako su pred kraj sezone pokleknuli i izgubili naslov, Kraljevi su svojim navijačima pobjedom pružili dostojan kraj sezone i ohrabrenje pred finale Lige prvaka protiv novog španjolskog prvaka.

Dok u redovima Ancelottijeve momčadi Ronaldo nije nastupio, naš je Luka Modrić u igru ušao u 64. minuti. Prvi je mrežu Espanyola pogodio Gareth Bale u 64. minuti. Na 2:0 u 86. je minuti povisio Alvaro Morata nakon odličnog dodavanja Di Marie.

Počasni je pogodak za Espanyol u 90. minuti postigao Pizzi, da bi minutu kasnije Di Maria još jednom nesebičnom asistencijom počastio Moratu, koji zabija svoj drugi i Realov treći pogodak za konačnih 3:1.

• Obrisan korisnik19.05.2014. u 13:15
    Svi su ovdje glupi, a ti si si sad najpametniji! Bravo majmune!Nikog nije briga što si pisao!!!!
  • interreg19.05.2014. u 13:14
    Volim kad "mali" pojedu velike, ali ipak 10 titula bas i nije nesto sto mali klub moze tek tako ostvariti: veliki je to klub Atletico. Svaka cast! Nadam se da ce uspjeti zadrzati taj level i ubuduce.
    interreg
  • Colchoneros18.05.2014. u 14:43
    Konačno! A sad je vrijeme za zadnje finale! Vjerujem u pobjedu i osvajanje LP! Aupa Atleti!
    Colchoneros
  • etti18.05.2014. u 11:58
    Ne pratim inače tu ligu, tu i tamo pogledam utakmice neke. Ono što je bilo lijepo jučer jest aplauz cijelog stadiona Atleticu, to je taj famozni "respect" protivnika. Kad bi tako bilo svugdje nogomet bi bio još ljepši sport.
    etti
  • Obrisan korisnik18.05.2014. u 10:17
    Sada su svi mogli vidjeti kako Nou Camp cijeni prave šampione i momčadi koje su došli igrati nogomet i pobijediti, kao recimo Atletico. Nisu krali vrijeme, izbijali lopte, nego su još povremeno napravili presing u zadnjim minutama. Za razliku od Mourinhova sramotnog Intera koji je zaslužio one... [više na forumu]