Alkar na "maliganski" pogon u produžetku slavio protiv Jollyja

Iz ŠSD Sinj:Mišo Gulić • subota, 17.05.2014.

Sjajna košarkaška večer u paklenoj sinjskoj dvorani zaključena je slavljem Alkara koji je nakon produžetka ostvario dva koša prednosti pred Jollyjem i tako širom otvorio vrata polufinala doigravanja za prvaka. Imali su tijekom susreta i jedni i drugi svojih sjajnih dionica, no presudila je ipak velika želja domaćih koji su na maliganski pogon u samoj završnici uspjeli ostati za korak brži...

Alkar - Jolly 89:87* (18:25, 19:20, 23:14, 18:19, 11:9)

A-1 liga, Liga za prvaka -13. kolo
Sinj, SŠD Sinj, gledatelja: 1200
Suci: Sreten Radović (Dubrovnik), Tomislav Hordov (Zadar), Martin Vulić (Zadar)

Alkar: Mikulić 18, Boban Jo., Bilandžić, Modrić M. 7, Buzolić, Modrić S. 13, Vitali 11, Boban, Gaurina 8, Perajica 7, Župić 18, Kanaet 7.
Trener. Damir Milačić

Jolly JBŠ: Gulam, Bubalo F. 13, Katura 25, Kozić, Vrlika, Mrva 16, Smith 16, Perković, Bubalo D. 7, Vrsaljko 10, Bilalović, Cinac.
Trener: Ivica Burić

Osobne pogreške: Alkar 22; Jolly 24
Skokovi: Alkar 34; Jolly 26
Izgubljene lopte: Alkar 13; Jolly 10

Susret u Sinju ponudio je sve elemente koji su potrebni da se jedan sportski događaj nazove spektaklom. Sjajan dekor, glasno navijanje, preokreti, raspoložene momčadi, dosta koševa i atraktivnih poteza, produžetak i sveopće veselje koje je uslijedilo nakon susreta - e baš sve to se večeras vidjelo u sinjskoj dvorani.

Jolly je bolje otvorio, Alkar se naprosto nije mogao osloboditi pritiska koji se stvarao cijeli tjedan, još od slavlja nad Zagrebom, pa je zaostatak na poluvremenu još bio i dobar u odnosu na prikazano. Nastavak, pak, bio je čista rapsodija prvenstveno po pitanju htijenja i zalaganja u kojem je ipak domaća momčad izašla kao pobjednik. Junak večeri svakako je bio Željko Župić za kojeg gosti nisu imali lijeka i koji je u kratko vrijeme demonstrirao sve ono zbog čega je i stekao mnoštvo poklonika u redovima sinjske košarkaške publike.

Imperativ pobjede se podosta osjetio kod domaćih igrača u samom početku, obrana praktički nije ni postojala pa su gosti lakoćom dolazili u zicer situacije, zbog čega je već nakon nešto više od pet minuta igre na semaforu stajalo 7:15. Pokušavao je domaći strateg čestim izmjenama razbiti ritam gostiju i pronaći raspoloženu petorku, no nakon osam minuta igre Šibenčani su stigli i do 11 koševa viška (11:22).

Dvije vezane trice pri samom kraju četvrtine domaće su vratile u život, ali sjajno su s druge strane gađali i gosti pa je prednost i dalje bila na njihovoj strani. Gotovo nevjerojatno kako je šut za tri poena služio i jednu i drugu momčad u velikom dijelu druge četvrtine, ali malo se toga promijenilo što se tiče stanja na semaforu. Jolly je i dalje ljubomorno čuvao stečenu prednost, dobro odgovarao na zonu, pogađao otvorene šuteve te na odmor odnio višak od osam koševa (37:45).

Baš kao i sedam dana ranije nevidljivi Slavko Modrić iz prvog dijela proradio je u nastavku, vezao sedam koševa uz dvije trice i Alkar doveo na minus pet (44:49). Jolly se tada nekako odupro naletu Sinjana, ali nakon toga počela je prava ludnica, što na parketu, što na tribinama.

Alkar je od tog trenutka počeo igrati na granici fanatizma, doslovno se vidjelo kako je nestala nervoza koja ga je izjedala u prvih 20 minuta. Prvo je Mikulić zabio za tri, dva dodao Gaurina, a za prvo vodstvo Alkara tricu je pogodio Župić (serija 12-0), nakon čega je dvorana proključala (58:56).

Sjajno je Alkar nastavio i u narednim minutama, briljirali su Mikulić, Vitali i Župić, dovoljno da u 33. minuti domaćin bude u prednosti od osam koševa (69:61). Ipak, Sinjani kao da nisu do kraja naučili lekciju koja se odnosila na to da Katura ne smije ostati sam na trici, zbog čega im je ovaj utrpao nove dvije i utakmicu odveo u neizvjesnu završnicu.

Dvije minute prije kraja semafor je pokazivao po 75 koševa na svakoj strani, da bi tada sjajni Župić novom tricom donio novu prednost Alkaru, ali jednako dobri Katura je uzvratio na 20 sekundi prije kraja za novo izjednačenje 78:78, što na kraju donijelo i produžetak.

Iako je Alkar produžetak otvorio s tri koša, Jolly je dvije minute prije kraja serijom 5-0 vratio prednost na svoju stranu, ali u posljednju minutu ušlo se poravnato (87:87). Nakon neiskorištenog napada gostiju Vitali zabija jedno bacanje (88:87), a u napadu koji je slijedio Smith gubi loptu, dok s druge strane parketa jedno bacanje zabija i Modrić (89:87).

Priliku za novi produžetak propustio je Smith čiji je završni pokušaj blokirao najbolji pojedinac večeri, Željko Župić, nakon čega je slavlje domaćih moglo početi.

Ludnica koja je tada nastala u dvorani, na parketu i oko njega, naprosto se riječima ne može opisati. Posljednji zvuk sirene preselio je kompletne tribine na parket, u zraku se našao i trener Damir Milačić, pjevalo se i veselilo i već sada najavilo desant na Rijeku gdje će Alkar loviti pobjedu i plasman u poluzavršnicu prvenstva.

Summa summarum, bili su to trenutci koji sportu vraćaju iskonsko značenje i smisao i koji se jednostavno trebaju doživjeti i to baš u Sinju.