Barcelona u četvrtfinalu protiv Laboral Kutxe, Perasoviću Cajasol, Rudežu Real Madrid

Branimir Korać • nedjelja, 25.05.2014.

Još je preostao samo jedan dvoboj u Ligi Endesi kako bi se okončao regularni dio sezone, međutim on ne odlučuje o ničemu. Poznati su tako svi parovi doigravanja, Real Madrid igra protiv Zaragoze, Valencia protiv Cajasola, Barcelona čeka Laboral Kutxu, a Unicaja Gran Canariju...

Razočaravajuća sezona za Bilbao okončana je domaćim porazom od Rio Nature Monbus 94:92. Bilbao je za cilj imao ulazak u doigravanje, međutim ostao je daleko od njega sa samo uhvaćenih 12 pobjeda što je veliki podbačaj za ovu momčad. Očito se odlasci Kostasa Vasileiadisa i Lamonta Hamiltona nisu mogli nadomjestiti i "hrvatski" Bilbao loše je odradio sezonu. U posljednjem kolu pokopala ga je trica Alberta Corbacha šest sekundi prije kraja, nakon toga je Bertans promašio tricu, skok u napadu uhvatio je Markota, ali ni on nije bio precizan.

Markota je bio najbolji pojedinac kod Bilbaa s 19 poena (3/5 za dva, 3/4 za tri) i osam skokova, Zoran Vrkić je za 22 minute dodao 12 poena (3/4 za dva, 1/2 za tri), a Fran Pilepić je za šest minuta ostao bez poena (0/1 za dva). Kod Rio Nature Mario Delaš bio je među istaknutijim pojedincima s 11 poena (2/3 za dva, 2/3 za tri) te po tri skoka i asistencije.

Barcelona je već imala osiguranu treću poziciju dok Cajasol još uvijek nije znao gdje će završiti između šestog i osmog mjesta. U biti, svejedno mu je, potencijalni protivnici bili su Real Madrid, Valencia ili Barcelona, preteški u svakom slučaju. Na kraju će igrati protiv Valencije nakon što ga je Barcelona lakoćom svladala sa 88:70. Bio je to dan Alexa Abrinesa koji je ubacio 29 poena uz tricu čak 8/10. U šuterski najboljem izdanju u dosadašnjem dijelu seniorske karijere vukao je Barcelonu do pobjede u čijim redovima Hrvati nisu bili dobri. Ante Tomić je za 14 minuta ubacio jedan poen (0/3 za dva) uz četiri skoka, a Mario Hezonja je za 16 minuta ostao bez poena (0/3 za dva, 0/2 za tri) s dva skoka.

Valencia je upisala poraz bez posljedica u Badaloni kod Joventuta kojem sama pobjeda ne donosi ništa. Joventut je slavio 78:73 na oproštaju od sezone, a Velimir Perasović neće biti zadovoljan opuštenijim izdanjem svojih igrača. Po 13 poena Johna Shurne i Tariqa Kirksaya pomoglo je Joventutu na putu do pobjede. Na drugoj strani Romain Sato je ubacio 14 poena uz tricu 4/5, ali i užasnih 1/9 za dva.

Pobjedom 95:77 protiv Fuenlabrade, Laboral Kutxa izborila je šestu poziciju i igrat će u doigravanju protiv Barcelone. Momčad Sergija Scariola uhvatila je važnu pobjedu za samopouzdanje uoči teške serije protiv kvalitetnijeg protivnika u kojoj će morati biti u vrhunskom izdanju. Odličan susret odradili su Andres Nocioni i Tibor Pleiss, Nocioni je za jedno poluvrijeme utrpao 20 poena (8/10), a Pleiss 19 poena (8/10) uz šest skokova. Veteran Andy Panko s 26 poena predvodio je goste.

Jackpot u vidu madridskog Reala izvukla je Zaragoza. Porazom od Murcije 90:82 Zaragoza je zauzela osmu poziciju i suočena je s vraški teškom zadaćom. Na gostovanju u Murciji Damjan Rudež nije briljirao, upisao je osam poena (1/5 za dva, 2/5 za tri) uz tri dodavanja.

Derbi kola nije o ničem odlučivao, Unicaja je već bila sigurna četvrta, a Real Madrid prvi. Međusobni dvoboj u Malagi, generalka prije doigravanja, završen je pobjedom Madriđana 86:83 uz 19 poena, osam asistencija i pet skokova Sergija Llulla.

Od Lige Endese oprostili su se Valladolid i Manresa, njihova sudbina poznata je već neko vrijeme, a posljednje kolo donijelo im je domaće poraze.