EP 2015. (U-21), skupina 5, 28.05.2014, 19:00 h, Zagreb, Stadion u Kranjčevićevoj
Suci: Andreas Ekberg (Švedska), Mehmet Culum (Švedska), Peter Magnusson (Švedska)

Marija Pastuović • srijeda, 28.05.2014.

Hrvatska je u pretposljednjem kolu kvalifikacijskog ciklusa za Euro 2015. ugostila u Kranjčevićevoj reprezentaciju Ukrajine. U fer i korektnoj utakmici, koja je završila podjelom bodova ostaje dojam da je Hrvatska mogla više, ali nedostajalo je preciznosti u završnici.

Josip Mišić
74'
23
Marko Kolar
85'

Redvan Memešev
53'
5
Ievgen Nepliah
60'
16
Dmytro Yusov
71'
Serhiy Kovalets

Gračanovi izabranici dočekali su kao vodeća momčad Skupine 5 trećeplasiranu Ukrajinu. Za mladu reprentaciju nastupila je i sedmorka koja se našla na popisu Nike Kovača, čije je prisutstvo na terenu uvelike pomoglo ostvarivanju ovog rezultata. Igrači Nenada Gračana imali su u prvom poluvremenu veći posjed lopte, terensku inicijativu, nekoliko prilika, kao i njihovi protivnici, ali bez uspješne završnice.

Hrvatska reprezentacija bolje je otvorila susret, s nekoliko proboja po boku, uglavnom u režiji kapetana Šime Vrsaljka, ali bez uspješne završnice. Gosti su najčešće prijetili s udarcima iz daljine, ali nisu uspjeli ozbiljnije ugroziti Olivera Zeleniku. U prvom dijelu poluvremena naši reprezentativci bili su nadmoćniji, ali to nisu uspjeli kapitalizirati. Najbolju priliku imali smo u 37. minuti kada je Ante Rebić proigrao Stipu Pericu koji izbija sam ispred protivničkog vratara, ali njegov udarac zaustavlja vratnica. U drugoj polovici prvog poluvremena bio je vidljiv pad u igri naših reprezentativaca, ali Ukrajinci to nisu uspjeli iskoristiti i doći do prednosti. Nakon 45 odigranih minuta rezultat je bio neriješen, bez golova.

Drugo poluvrijeme Hrvatska je otvorila odlično, što je rezultiralo zgoditkom već nakon deset minuta nastavka. Marko Pjaca započeo je sjajnu akciju, prosljedivši loptu Vrsaljku koji je potom asistirao Rebiću za vodstvo naše reprezentacije. No vodstvo nije dugo trajalo, ukrajinski igrači sedam minuta kasnije dolaze do izjednačenja, a Zeleniku je matirao Ruslan Malinovskyi za vraćanje utakmice u egal.

U 65. Minuti Gračanovi igrači imali su novu stopostotnu priliku – Pjaca je uputio odličan udarac, golman Maksym Koval uspio je samo skrenuti loptu na koju je naišao Rebić, ali njegov udarac s pet metara zaustavlja vratnica, druga za našu ekipu. Do 71. minute ukrajinski izbornik Sergii Kovalets obavio je sve tri izmjene, tri minute poslije Gračan je povukao prvu zamijenivši Marija Pašalića za Josipa Mišića.

U 85. minuti mijenja i Pericu, umjesto kojeg ulazi Marko Kolar, a izmjene su rezultirale pritiskom na ukrajinsku zadnju liniju. Tri minute prije kraja Vrsaljko je ponovno probio desni bok, sjajnim šutom pokušao nadmudriti gostujućeg vratara koji je odličnom reakcijom sačuvao bod svojoj ekipi.

Mateo Kovačić nije bio pretjerano zadovoljan pokazanim. ''U prvom poluvremenu nismo igrali dobro, prvo ja, a onda i svi ostali, ali u drugom poluvremenu smo ubrzali igru i izgledali puno bolje, šteta što smo primili gol.'' Ukrajinci su danas bili dosta nezgodni i agresivni, što je osjetio i mladi hrvatski veznjak dobivši udarac u list. Prokomentirao je Kovačić i ostanak u Interu: ''Ostanak je za mene jedina opcija, na dispoziciji sam koliko me klub bude želio.''

Iduća utakmica na rasporedu je u rujnu, a mladi reprezentativci putovat će u goste Latviji gdje pobjedom mogu osigurati prvo mjesto Skupine 5 i doigravanje za Europsko prvenstvo koje se igra u Češkoj 2015. ''Imali smo više prilika, djelovali smo odlično. Ova reprezentacija ima nekoliko zaista odličnih igrača, ali nikog ne bih izdvajao. Siguran sam da svaki može u datom trenutku odgovoriti zahtjevima izbornika Nike Kovača, ali on će odlučiti koga od njih će povesti u Brazil'', komentirao je pokazano izbornik Gračan.

Za današnji susret prodano je 1080 ulaznica, a sav prihod od 32 400 kuna ići će Nogometnom klubu Jadran iz Gunje.

• Obrisan korisnik29.05.2014. u 17:22
    ja neznam za sto kod nas uporno forsiraju neke igrace tipa kovacic i rebic da igraju za mlade,valjda da zamazu oci nekim rezultatima u mladjim uzrastima,nesjecam se da sam vidio recimo pogbu ili varanea da igraju za mlade francuze nakon sto su prebaceni u senior,u cemu je fazon
  • Obrisan korisnik29.05.2014. u 15:50
    Ništa posebno od nas. Da imali smo više udaraca u okvir gola, stativu i prečku ali imam dojam da smo se mučili cijelo vrijeme. I onako glup gol primiti nemam riječi
  • Mithrandir29.05.2014. u 13:15
    Ništa nisu jučer pokazali, što bi davalo garancije da će dogurati do EP-a. Jedini koju su pokazali neku kvalitetu više, jučer su bili Vrsaljko i Rebić. Pjaca je gurnuo svom čuvaru loptu 2x kroz noge i to je to. To nije više ona repka dok ju je vodio Niko Kovač. Kovačić i Pašalić neobjašnjivo slabi... [više na forumu]
    Mithrandir
  • sportoz29.05.2014. u 11:32
    Ova Ukrajina je pobijedila Latviju u gostima s 5:1. Ako mi tu istu Latviju nismo u stanju u gostima dobiti s 1:0 treba nas odmah diskvalificirati zbog idiotizma...