EP 2015. (U-21), skupina 5, 03.09.2014.
Latvija (U21) 1:3 Hrvatska (U21)
Hrvatska (U21)

Mlada hrvatska reprezentacija pobjedom u Latviji osigurala prvo mjesto i doigravanje za EP

Davor Mikulić • srijeda, 03.09.2014.

Izabranici Nenada Gračana uspješno su odradili gostovanje u Latviji i pobjedom 3:1 osigurali prvo mjesto u skupini 5. Sada će kroz dodatne kvalifikacije pokušati izboriti Europsko prvenstvo koje se iduće godine održava u Češkoj...

Šestom pobjedom u osam odigranih susreta, uz gol razliku 20:5, mladi hrvatski reprezentativci osigurali su prvo mjesto u svojoj skupini. Nakon pobjede u Puli u rujnu 2013. godine, identičnim su rezultatom slavili protiv istog protivnika i u Jelgavi.

Prvo poluvrijeme proteklo je bez rezultatskih promjena, iako je Hrvatska bila konkretnija i bliža vodstvu. Rebić je zaprijetio već u 4. minuti kada je pucao iz slobodnog udarca, no Čižovs je to obranio i loptu skrenuo u korner. Pokušavali su domaćeg vratara iznenaditi još i Milić, Perica i Caktaš, ali udarci su bili neprecizni ili Čižovs nije imao većih problema.

Nastavak je zato bio puno zanimljiviji, a već u prvih deset minuta mreže su se zatresle tri puta. Ante Rebić je prvo u 48. minuti asistirao Bagariću koji je sjajno pogodio za vodstvo Hrvatske, da bi samo četiri minute poslije realizirao udarac s bijele točke. Izborio ga je Dario Župarić kojeg je u domaćem šesnaestercu srušio Barinovs.

Nije dugo trebalo niti domaćinu kako bi došao do pogotka. Latvija je smanjila rezultat u 55. minuti preko Gutkovskisa i vratila neizvjesnost, ali to nije omelo Gračanove izabranike koji su još jednom pobjegli na dva pogotka prednosti kada je u 70. minuti Čižovsa matirao Dario Župarić. Asistent je još jednom bio Ante Rebić, a to se pokazalo konačnim rezultatom.

Što se drugog mjesta u skupini 5 tiče, za njega će se boriti Ukrajina i Švicarska. U četvrtak ih očekuje međusobni dvoboj, a Ukrajinci imaju bod prednosti i remi bi im trebao biti dovoljan obzirom da posljednju utakmicu igraju protiv Lihtenštajna.

Latvija U-21: Čižovs, Flaksis, Barinovs, E. Šlampe, Klimaševičs, Kazačoks (od 79' Rei), Ulimbaševs (od 77' Kirilins), J. Ikaunieks, D. Ikaunieks (od 49' Jermolajevs), Vorobjovs, Gutkovskis. Izbornik: D. Kazakevičs.

Hrvatska U-21: Zelenika, Gorupec, Župarić, Datković, Galović, Milić, Pavičić, Caktaš (od 62' Ćorić), Bagarić, Perica (od 74' Rog), Rebić (od 89' Mišić). Izbornik: N. Gračan

• sportoz03.09.2014. u 23:11
    EP je ujedno kvalifikacijski turnir za OI. Bilo bi lijepo da Hrvatska dobije priliku za popravni u Brazilu 2016. Držim palčeve!