SP 2014, Skupina F, 3. kolo, 25.06.2014, 18:00 h, Arena Fonte Nova, Salvador, gledatelja: 48.011
Suci: Carlos Velasco Carballo (Španjolska), Roberto Alonso Fernandez (Španjolska), Juan Yuste (Španjolska)

Niko Rukavina • srijeda, 25.06.2014.

Reprezentacija Bosne i Hercegovine u posljednjoj utakmici na svojem prvom velikom natjecanju, upisala je povijesnu pobjedu. Strijelci za zmajeve bili su Džeko, Pjanić i Vršajević, a Raza se pobrinuo da Iran ne završi kao jedina reprezentacija bez postignutog pogotka na ovom iznimno efikasnom Prvenstvu.

Ognjen Vranješ
61'
23
Sejad Salihović
79'
19
Edin Višća
84'

Khosro Heydari
46'

Alireza Jahanbakhsh
63'
10
Karim Ansari Fard
68'
Carlos Queiroz

Pobjedom 3:1 nad Iranom, reprezentacija Bosne i Hercegovine oprostila se od prvog velikog natjecanja u svojoj povijesti. Iako je na kraju palo četiri pogotka, utakmica nije bila pretjerano atraktivna s puno šansi. BiH je bila puno bolja momčad i zasluženo je slavila.

Bosna i Hercegovina se porazima u prvim dvjema utakmicama već oprostila od natjecanja te su protiv Irana igrali neopterećeni, tražeći svoje prve bodove u povijesti na velikim smotrama. Iranu, koji je prije utakmice imao jedan osvojeni bod i gol razliku 0:1, pobjeda je bila presudna za ulazak u drugi krug iako su ovisili i o rezultatu utakmice Nigerija –Argentina.

Džeko, koji je u 4. minuti propustio dobru priliku, u 23. je zabio svoj prvi (priznati) pogodak na Svjetskom prvenstvu. S nekih 20 metara od gola, slično kao i Neymar na otvaranju, puknuo je i zabio uz samu stativu. Iran je u sljedećoj minuti bio milimetar do izjednačenja. Masoud je opalio pravu „bombu“ koja je završila prvo na prečki Begovićevih vrata, a potom i na gol crti, pokazala je gol-tehnologija. Izuzev Džekinog pogotka i Masoudove prečke, u prvih 45 minuta utakmice u Salvadoru nije bilo posebnih uzbuđenja iako je reprezentacija Bosne i Hercegovine bila vidljivo kvalitetnija.

Iran je u nastavku krenuo odlučnije, međutim, nadu u preokret ugasio im je Miralem Pjanić u 59. minuti lijepim golom za 2:0 zmajeva. Utakmica se nakon drugog pogotka pomalo umrtvila. Sve do 81. minute. Naime, do tada Iran je bio jedina reprezentacija na ovom vrlo efikasnom prvenstvu koja nije postigla pogodak. Raza je pospremio centaršut u prazan gol, za prvi pogodak Irana na turniru. Odmah u sljedećem napadu, Hajdukovac Avdija Vršajević zabio je iz kontranapada s desne strane za konačnih 3:1.

• Obrisan korisnik26.06.2014. u 14:21
    ova generacija je svoj zenit prosla na ovom svjetskom, tako da je to to od ove generacije koja se okupila 2006
  • Balthazar26.06.2014. u 10:16
    Svaki naš igrač je daleko veća "zvijezda" od Tina i Avdije koji ničim posebno nisu iskakali u HNL-u (npr. Brozović kao jedini naš igrač iz HNL-a je bio ipak puno razvikaniji). Oni su ipak odigrali jako dobru utakmicu. Iako se ne može suditi na bazi jedne utakmice i to protiv Irana, ali... [više na forumu]