Dunkerque i PSG u finalu Trofeja prvaka, Parižani Montpellier slomili tek na sedmerce

Mihaela Bradovski • subota, 06.09.2014.

Tuniški Monastir domaćin je petog izdanja francuskog Trofeja prvaka, a subota je donijela polufinalne okršaje između Dunkerquea i Nantesa te velikih rivala PSG-a i Montpelliera. Za prvi naslov sezone borit će se aktualni prvak te doprvak...

Dunkerque - Nantes 27:26 (16:14)

Prvak Francuske i osvajač Trofeja prvaka iz 2012. godine, momčad Dunkerque za jedan je pogodak bila uspješnija od Nantesa te se time plasirala u svoje treće uzastopno finale ovog natjecanja. Odličnu večer imao je Benjamin Afgour, autor osam pogodaka iz jednako toliko pokušaja, čovjek za kojeg Nantesova obrana i vratar Matias Schulz nisu uspjeli pronaći rješenje.

I dok su Schulz i Julien Salmon zajedno skupili osam obrana, pobjednički je sastav imao raspoloženijeg čovjeka među vratnicama - reprezentativni vratar Francuske Vincent Gerard zaustavio je 10 šuteva, a svoju jednu dodao je i Annotel. Uz Afgoura pogocima se na drugoj strani istaknuo Valero Rivera no unatoč odličnom povratku svoje momčadi u posljednjim minutama u nedjelju će igrati utakmicu za treće mjesto.

Slika 1 od 1.

Sastav Paticka Cazala na poluvrijeme je otišla sa 16:14 iako je u prvih 15 minuta dvoboja Nantes bio momčad u prednosti. Dunkerque je u 16. minuti preko Romaina Guillarda prvi puta stigao u vodstvo (10:9). Tri su puta igrači Nantesa stizali u egal, u tijeku te druge polovice prvog dijela susreta, no niti jednom nisu uspjeli vratiti prednost na svoju stranu.

Izjednačenu igru i tijesnu prednost Dunkerquea gledatelji u Monastiru gledali su i u periodu od 30. do 45. minute, a tada je serija Cazalove momčadi, serija koja se u konačnici pokazala odlučujućom. S minimalnih 20:19 francuski je prvak stigao do 26:20, a zatim nakon 53. minute i gola Touatija za +6 realizatorski stao.

Kraj dvoboja obilježile su brojne tehničke pogreške, ali i isključenja, pa su tako Bastien Lamon na jednoj i Nicolas Claire u dresu Nantesa susret završili prije vremena. Nantesu je nakon devetog pogotka Rivere ostalo nešto malo manje od pola minute za još jedan pogodak i produžetke, no Dunkerqueova je zaliha ipak bila za taj jedan pogodak prevelika.

PSG - Montpellier 37:35* (17:17, 34:34)

Za razliku od nedavno odigranog finala Euroturneje, koje je PSG dobio s uvjerljivih 32:24, Montpellier se u polufinalu Trofeja prvaka pokazao kao zahtjevna prepreka. Odluka o pobjedniku ovog susreta također je pala u samoj završnici, a utakmica je protekla u još većoj izjednačenosti i neizvjesnosti od one između Dunkerquea i Nantesa.

Nakon pet minuta susreta Parižani su preko Kopljara poveli s 3:1, sedam minuta kasnije nakon zgoditka Williama Accambraja na semaforu je stajalo 8:5, no na krilima Gajića i Doleneca Montpellier u 18. minuti stiže do poravnanja. Tada postavljenih 11:11 do kraja prvog dijela pretvoreno je u 17:17 uz period bolje igre Canayerove momčadi i +2 osam minuta prije predaha.

Gajić i Grebille svaki sa osam pogodaka s jedne i Hansen s isto toliko s druge strane predvodili su napade svojih sastava, danskog reprezentativac s pet zgoditaka popratili su Kopljar i Narcisse dok je isto toliko u dresu MAHB-a postigao Dolenec, a izjednačeno je do samog kraja ostalo i po pitanju rezultata te je pobjednik odlučen raspucavanje sa sedam metara.

U 60 regularnih minuta Thierry Omeyer skupio je osam obrana, dvije više od Venia Loserta. Francuski vratar dvije je obrane u kratkom vremenu upisao pred kraj regularnog dijela najavivši ono što je uslijedilo u odlučujućim minutama. Obranjenim šutevima Dolenecu i Teju, svojim dojučerašnjim suigračima, gurnuo je svoju momčad prema 37:35 pobjedi i sutrašnjem finalu.

S ukupno devet zgoditaka Mikkel Hansen ponio je naslov najboljeg strijelca dvoboja, Marko Kopljar stao je na pet iz osam pokušaja dok su za PSG nastupili i Igor Vori te Jakov Gojun, ali bez realizatorskog učinka. Novu priliku imaju u nedjeljnom finalu koje počinje u 19 sati.