Tatran Prešov i Meškov Brest osigurali finale kvalifikacijskog turnira 1

Zvonka Keliš, Danijela Lemaić • subota, 06.09.2014.

Bjeloruski grad Brest domaćin je kvalifikacijske grupe 1 Lige prvaka, a u borbu za poziciju u Skupini A krenuli su Tatran Prešov i Vojvodina te Meškov Brest i Targos Bevo. U prvom polufinalom susretu dana do slavlja je stigla slovačka ekipa, a u onom drugom bjeloruski domaćin turnira stoga će u skupinu A, gdje čekaju Zagreb, Kiel, PSG, Metalurg i Naturhouse La Rioja, zasigurno još jedan sudionik SEHA GSS lige.

Vojvodina - Taran Prešov 21:25 (10:15)

Prvi polufinalni dvoboj donio je susret Vojvodine i Tatran Prešova, dvije ekipe koje se dobro poznaju iz SEHA Gazprom South Stream lige. Tatran Prešov dobro se pripremio za novu sezonu te je u utakmicu kvalifikacija za Ligu prvaka ušao kao favorit. Iako je prvih 15 minuta susreta napad Slovaka izgledao loše, momci Petera Davida su posložili svoje redove i na kraju osigurali pobjedu.

U susret odlično ulazi Vojvodina, naime, zahvaljujući dobroj obrani nije dopuštala Tatran Prešovu da stigne do pogotka, dok je u napadu vrlo lako realizirala pogotke stoga je u devetoj minuti susreta pogotkom Miloša Orbovića imala +3 (4:1). Slovacima je trebalo punih osam minuta da stignu do drugog gola, a post od zgoditaka prekida Vasja Furlan za 2:4. Tada su se krenuli vraćati u igru Slovaci, a uz dobre reakcije Jakuba Krupe ubrzo su poravnali rezultat (6:6), ali i golovima Dainisa Kristopansa i Furlana pobjegli na +2 (9:7). Iz minute u minutu zaostatak Vojvodine se povećavao te je po odlasku na odmor semafor pokazao 15:10.

Početak drugog poluvremena donio je nastavak Tatranove dominacije, naime, Tomaš Čip i Andrej Petro odvode svoju ekipu na +7 (18:11) te su Slovaci tu prednost čuvali sve do 45. minute susreta kada lagano usporavaju tempo. Vojvodina je to iskoristila da stigne na minus četiri (16:20), ali dalje više nije mogla. Tatran Prešov utakmicu je mirno priveo kraju te je slavio 25:21, a sada ga čeka finalni dvoboj s Meškov Brestom.

Tatran Prešov do pobjede je vodio Oliver Rabek sa sedam pogodaka, dok je njih pet imao Vasja Furlan. Kod Vojvodine je, pak, najefikasniji bio Uroš Elezović s osam golova, dok su po tri imali Sergo Datukashvili, Mladen Ivanović, Filip Marjanović i Miloš Orbović.

Meškov Brest - Targos Bevo 36:23 (18:8)

Dvorana Victoria u Brestu ove je subote poslije podne dočekala i drugi polufinalni susret kvalifikacijske skupine 1 i dvoboj domaćina s ekipom nizozemskog Targos Beva koja se nije mogla nositi sa svojim suparnikom te je uvjerljivo poražena s 13 pogodaka razlike.

Domaća je momčad pred svojim navijačima odmah pokazala koliko je željna finalnog dvoboja te potom i prolaska u skupinu A Lige prvaka te je tako na startu povela 5:2. Sredinom prvoga dijela njeno je vodstvo stiglo na 6:4 da bi sedam minuta prije odlaska na odmor Meškov otišao na odličnih 14:5. Do isteka 30. minute momci Željka Babića svoju su prednost povisili i na +10 (18:8).

Nastavak je donio jednako izdanje Meškova iz prvog dijela, dok Targos Bevo i dalje nije imao rješenja za svog suparnika. Sredina drugoga poluvremena donijela je stoga domaće vodstvo 26:17 koje do samoga kraja tek dodatno raste. Na koncu Meškov u finale kvalifikacijskog turnira 1 odlazi sa slavljem 36:23.

Najefikasniji u redovima Meškov Bresta bili su Janko Božović i Simon Razgor s po šest postignutih pogodaka, David Špiler dodao je njih četiri, Ljubo Vukić jedan, a Ivan Karačić se nije upisao u strijelce, dok je najbolji kod Targos Beva bio Dario Polman sa sedam golova.