Cibona preokretom u završnici upisala prvu ovosezonsku pobjedu slavljem nad Zadrom

Marija Pastuović • ponedjeljak, 20.10.2014.

Cibona je, tražeći prvu ovosezonsku pobjedu, u četvrtom kolu ABA lige ugostila ekipu Zadra koja je u Zagreb došla po treću pobjedu. Ljubitelji košarke u Draženovom domu imali su priliku vidjeti sjajno nadigravanje dvaju momčadi, a na kraju je, doslovno u posljednjim sekundama slavlje pripalo domaćinu.

Momčadi su podjednako otvorile susret, u uvodnim minutama poveo je Zadar 8:4 poenima Ive Ivanova, ali je ubrzo rezultat poravnao Marko Jagodić-Kuridža atraktivnim zakucavanjem na 8:8. Uspio je Zadar ponovno vratiti prednost, a s dva poena više (16:18), koje je upisao Filip Kraljević realiziravši slobodna bacanja gostujuća momčad završila je prvu četvrtinu.

Nastavak je otvorio Ivan Siriščević s postignutom tricom te je vratio Ciboni prednost koju su zadržali sve do 15. minute, kada je Josip Sobin proigrao Marka Ramljaka koji je uspješan za minimalnu prednost Zadra. Slaven Rimac zatražio je tada prvu minuta odmora, a na terenu mu je odgovorio Ante Žižić s košem i realiziranim slobodnim bacanjem za opetovanu prednost njegove momčadi (26:24). Uspjela je Cibona uzeti suparnicima loptu pri izvođenju, a gostujući trener Ante Nazor zatražio je time-out.

Usljedila je potom Zadrova serija od 10:2, za koju je najviše zaslužan James Florence. Naime, ubacio je Amerikanac dvije trice i tome dodao koš, a pridružio mu se Ivanov s dva uspješna slobodna bacanja za vodstvo 34:28. Predvođena Jerelom Blassingameom uspjela je domaća ekipa doći na minimalni zaostatak, ali bolja realizacija gostiju rezultirala je vodstvom 40:35 na poluvremenu.

Treća dionica igre prikazala je fantastičnu borbu momčadi, Cibona je stalnim pritiskom uspjela doći do izjednačenja u 27. minuti poenima Filipa Krušlina, imali su aktualni prvaci i mogućnost povesti, ali kapetan Marin Rozić promašio je šut za tri, što su Nazorovi igrači iskoristili - Lovre Bašić ubacio je tricu u 29. minuti za pet poena razlike, a Zadar je vodstvo sačuvao do kraja četvrtine.

Posljednjih deset minuta otišlo je također na gostujuću stranu. Raspoloženi Bašić odveo je u početnim minutama zadnje četvrtine svoju momčad na osam poena razlike, potom je Jure Lalić napravio osobnu grešku u napadu, ali Zadar nije iskoristio mogućnost odvajanja na dvoznamenkastu prednost. Ukazao se tada ponovno Blassingame koji je s dva koša doveo Cibonu na dva poena razlike (64:66), a Nazor je bio prisiljen pozvati minutu odmora. U 34. minuti, pri rezultatu 66:71, Josip Sobin napravio je petu osobnu grešku, a iz istog razloga na klupi je već bio Domagoj Bubalo. Iskoristili su to Rimčevi igrači te su tri minute prije kraja, poenima Damira Markote poveli 72:71. Ubrzo zatim igru je napustio i Lalić koji je također zabilježio pet osobnih grešaka, a Zadar je vratio prednost.

Dvadeset sekundi prije kraja Rozić je napravio faul na Bošnjaku, pri rezultatu 75:76, ali Zadranin je neuspješan oba puta, što s druge strane kažnjava Jagodić Kuridža košem za 77:76, ali i promašenim dodatnim slobodnim bacanjem. Gosti su imali posljednji napad od sedam sekundi i priliku za pobjedu, na polaganje je išao Florence, ali neuspješno. Cibona je, nakon četiri odigrana kola, izborila svoju prvu pobjedu.

Zagrebačku momčad do pobjede je predvodio Lalić s 18 poena, a s druge strane najefikasniji je bio Florence s 19 poena.

• Obrisan korisnik21.10.2014. u 17:31
    Cibona imala vise srice u zavrsnici i iscupala pobjedu u utakmici u kojoj je ponajbolji igrac Zadra Josip Sobin bio neprepoznatljiv, slicno vridi i za Ramljaka.
  • Obrisan korisnik21.10.2014. u 14:10
    Ko bi reko da su Partizan i Cibona pri dnu tabele. Po meni je Zvezda prva ekipa ovog takmicenja a onda Olimpija pa Buducnost i Cedevita. Krka isto nije losa. Mada ako se Partizanu prikljuci neki plej Amer i uz Macvana sada i oporavljenog Milosavljevica bice tesko protiv njih.
  • rokolenic21.10.2014. u 11:39