Crvena zvezda u derbiju svladala Partizan, Igokea deklasirala Levski

Davor Kovačević • ponedjeljak, 01.12.2014.

Deseto kolo ABA lige donijelo je i najveći srpski derbi u kojemu se Crvena zvezda uspješno obračunala s Partizanom, dok su košarkaši Levskog doživjeli novi težak poraz stradavši u Aleksandrovcu.

Crvena zvezda – Partizan 76:67

U derbiju desetog kola ABA lige i najvećem srpskom košarkaškom derbiju Crvena zvezda bila je izraziti favorit protiv Partizana i opravdala taj status. Izjednačila je tako Zvezda start Maccabija iz 2011. godine, ali ujedno i nastavila lov na rekordnih 12 početnih pobjeda Union Olimpije.

Po običaju, i ovaj derbi je bio pun tenzija. Ponajbolji igrač Partizana, Edo Murič ozlijedio je ruku početkom druge četvrtine, a Duško Vujošević, naravno, nije propustio istaknuti ime “krvnika“ Lazića koji je Slovencu izvadio lakat: “Muriča je Lazić povukao s dvije ruke i ispao mu je lakat. Fizioterapeut je to kasnije namjestio, vidjet ćemo koliko je ozljeda ozbiljna“.

Zvezda je dva puta morala lomiti utakmicu. U 14. minuti stekla je i prvu dvocifrenu prednost (26:16), a do poluvremena i visokih 38:22 i to zahvaljujući dalekometnom tricom Williamsa. Početkom posljednje četvrtine vodeća ekipa ABA lige imala je i 60:38, no opuštanje ju je stajalo približavanja Partizana. Stigli su gosti serijom 11-0 na -11 (51:62), a u 36. minuti na samo -8. Ključna je bila 2+1 realizacija Williamsa, iako je Partizan kasnije došao i na 63:70, bilo je premalo vremena za potpuni preokret.

“Napeta utakmica. Bilo je puno oscilacija kod nas i kod njih. Međutim, mi smo izdržali do kraja i pobijedili. Nije bilo jednostavno, samo je tako djelovalo. Dopustili smo sebi da padnemo u jednom dijelu igre i na tome moramo poraditi“, izjavio je poslije utakmice za sportal.rs Boban Marjanović koji je uz Blažiča i Jenkinsa ubacio 13 poena, dok je prvo ime Zvezde bio Lazić s 15 poena. Kod Partizana, pak, je najbolji bio Mačvan s 20 poena, pratio je Tepić s 13.

Jedan od razloga Partizanova zaostatka u prvom dijelu, koji se pokazao nedostižnim, bila je i velika razlika u skokovima, što je notirao i Vujošević: “Treba istaknuti da u ovom trenutku nismo kompletni. Zvezda nas je nadskočila u prvom poluvremenu, odnos u uhvaćenim loptama bio je 23:12 i to je bilo ključno za taj period. Velikom agresivnošću u obrani uspjeli su razbiti našu momčadsku igru. Imali smo u nekim trenucima i lake šuteve, ali nismo pogađali”.

Igokea – Levski 87:54

Dvije najlošije momčadi na tablici ABA lige sastale su se u Aleksandrovcu. Igokea je preko tjedna uručila otkaz Vladi Jovanoviću kojeg su koštale katastrofalne predstave njegove momčadi, a sve je kulminiralo prošlotjednim domaćim porazom na domaćem terenu od MZT-a, koji je sve samo ne uvjerljiv. Jovanovića je zamijenio Željko Lukajić i odmah startao pobjedom, i to više nego uvjerljivom.

Uspjela je tako Igokea prekinuti niz od tri poraza, dok je s druge strane Levski svoju posljednju i jedinu pobjedu ostvario još u drugom kolu. Bugari imaju trogodišnji ugovor s ABA ligom, ali teško će uz predstave koje pružaju izbjeći posljednje mjesto koje znači i ispadanje, a toga ih neće spasiti ni spomenuti ugovor.

Levski je u igri bio pune dvije minute. Domaćini su promašili prva dva šuta u utakmici, a onda bili gotovo besprijekorni. Od 5:5 Igokea je napravila seriju 21-0 i prvu četvrtinu zaključila s 34:9, uz svega pet promašenih šuteva.

Momčad iz Aleksandrovca nije posustala, dapače u 18. minuti na semaforu je stajalo i ogromnih 55:16 i ostatak utakmice je mogao Igokei poslužiti za uigravanje novih zamislili trenera Lukajića, a Levskom da smanji uvredljiv zaostatak.

“Napravili smo ono što smo i trebali, ostvarili pobjedu što nam je bilo vrlo bitno. Cilj nam je stabilizirati se, a ova pobjeda je veliki korak ka tome. Dobili smo utakmicu energijom i s dosta trčanja što me posebno raduje, kao i velikom razlikom što je vrlo bitno“, riječi su trenera Igokee koji je našao i nekoliko zamjerki, poput svih trenera: “Imam i nekih zamjerki, ali ne zato što igrači nisu htjeli, nego što je potrebno vrijeme. Vidio sam propusta u obrani, dosta mekoće što nam se ne smije događati“.

U redovima raspoloženih domaćina najefikasniji je bio Dragović s 18 poena uz deset skokova, dok je Drenovac dodao 15 poena. Kod Levskog, koji je izgubio čak 23 lopte, dva igrača su probili dvoznamenkastu granicu, Varbanov i Gjuroski su stigli do deset poena.