Kvalitetno izdanje Lončara u pobjedi Valencije, Real preuzeo prvo mjesto

Davor Kovačević • nedjelja, 21.12.2014.

Poslije uvjerljivog nastupa u oproštaju od Eurolige, košarkaši Valencije bili su izrazito efikasni i učinkoviti u domaćem prvenstvu u srazu s Gran Canarijom. Real Madrid nije imao problema s Obradorijom, a Unicaja je posrnula u Zaragozi i prepustila Realu vodeću poziciju.

Valencia – Gran Canaria 101:92

204 koša u posljednje dvije utakmice zabili su košarkaši Velimira Perasovića. Nakon stotke Neptunasu, stotku je inkasirala i neporažena momčad Eurokupa, Gran Canaria. Valencia je stigla do važne pobjede u borbi za Kup kralja što ih je ostavilo na šestom mjestu prvenstvene ljestvice.

Već u prvih deset minuta Valencia je zabila 31 koš. U 14. minuti stigli su domaćini i do najvećeg vodstva 39:30, ali u preostalih šest minuta uspjeli su primiti čak 27 koševa i na odmor otići s minusom od šest koševa (51:57). Početkom nastava Gran Canaria je digla prednost i na 59:51, ali i Valencia je imala spreman odgovor. Okrenula je na 77:68 u svoju korist, gosti su ponovno stigli do vodstva na samom početku posljednje četvrtine (81:79), no Valencijina serija 14-2 je prelomila utakmicu.

Krešo Lončar bio je među najistaknutijim pojedincima svoje momčadi sa 17 poena i devet skokova za 26 minuta. 17 je ubacio i Sato, Nedović 18, Ribas 15, dok su goste predvodili Newley s 19, Kurić sa 17 i Tavares s 15 poena.

Real Madrid – Obradoiro 91:73

Za razliku od većine ovosezonskih utakmica, Real Madridu nije bilo potrebno drugo poluvrijeme da slomi otpor svog protivnika. Zahvaljujući porazu Unicaje u Zaragozi, realovci su ponovno zasjeli na čelnu poziciju španjolskog prvenstva.

Uraganski je Real krenuo u utakmicu, poveo s 24:5 i već je tu bilo jasno da će gosti teško do nekakvog iznenađenja koja ove sezone Realovim protivnicima i nisu toliko strana. Prednost Reala konstantno je bila dvoznamenkasta, penjala se i do +20, a u samo nekoliko je navrata Obradoiro uspio spustiti malo ispod deset, ali ne i značajnije da bi ugorozio pobjedu Kraljevskog kluba.

Najefikasniji igrač u redovima Reala bio je Sergio Llull s 20 poena, a u stopu ga je pratio Nocioni sa 17. Kod gostiju su najviše poena zabili Luz i Waczynski, po 14.

Zaragoza – Unicaja 82:76

Nakon poraza u Izraelu kod Maccabija, košarkaši Unicaje bili su u velikoj prilici izliječiti europske rane kod Zaragoze i zadržati jedinicu na tablici, ali Zaragoza je priredila preokret i nanijela Unicaji prvi poraz nakon pet uzastopnih pobjeda u ACB ligi.

Na početku drugog poluvremena Unicaja je imala 46:31, pa šest minuta prije kraja 68:58, ali tada je uslijedio preokret domaćina koji su serijom 21-6 u posljednju minutu ušli sa 79:74 i tu prednost nisu ispustili.

Jedan od najzaslužniji za povratak Zaragoze bio je Landry sa svojih 18 poena, a po 13 su dodali Llompart, Robinson i Jelovac. Kod Unicaje je 16 poena ubacio Toolson, a po 12 su postigli Stefansson i Kuzminskas.

Murcia – Laboral Kutxa 93:88

Ni iz šestog pokušaja Laboral Kutxa nije upisala gostujuću pobjedu u ACB ligi i nastup na Kupu kralja mogao bi postati samo pusta želja. Murcia na svom terenu kroz cijelu sezonu igra vrlo kvalitetno, poražena je samo jednom, a na tome je ostalo i nakon gostovanja kluba iz Vitorije.

Prijelomni trenuci utakmice počeli su se događati u posljednjoj četvrtini. Tamo je Murcia u samo nekoliko minuta od 68:65 otišla sve do 84:69, ali minutu i pol prije kraja Kutxa je stigla na 84:87, ali ne i do punog preokreta.

Bez ikakve dvojbe prvo ime Murcije svakako je bio Wood koji je postigao 26 poena uz šest trica, Radović je pratio sa 17, Antelo i Lima s po 15. Goste je predvodio Šengelia sa 16 poena, Bertans je završio na 14, James na 13 poena.

Joventut – Bilbao 85:79

Poslije možda i najdojmljivijeg nastupa u sezoni i velike pobjede protiv madridskog Reala, košarkaši Bilbaa pali su u Badaloni. Goran Suton i njegov Joventut su se pobjedom nad Baskima uzdignuli do visokog četvrtog mjesta.

Na poluvremenu je Joventut imao 51:40 što je u nastavku podignuo na 61:47, a nešto više od dvije minute gotovo da je mogao i slaviti pobjedu s visokih 80:65. No samo minuta i nekoliko sekundi je Bilbau bil dovoljna da spriječi preuranjeno slavlje domaćina smanjivši na 76:80, no Joventut ipak nije kompromitirao zasluženo slavlje.

Najraspoloženiji igrač Joventuta bio je Kirksay sa 16 poena, Vidal je ubacio 14, dok je Suton ostao na osam poena za 24 minute. Mumbru je predvodio Bilbao sa 16 poena, 15 je postigao Colom, a Lopez 14.

Sevilla i Lagun Aro ostali pri dnu

Sevilla – Andorra 57:77

Prije tri tjedna Sevilla je odigrala najbolju utakmicu sezone i na svom parketu srušila veliku Barcelonu, a tri tjedna kasnije na tom istom parketu ostala je smrznuta na -20 od dojučerašnjeg drugoligaša Andorre.

Sve što je Sevilla uspjela napraviti je bilo početno vodstvo 2:0, a preostalih 39 minuta u potpunosti je proteklo u znaku Andorre koja sredinom druge četvrtine povela s 30:15 ne pruživši nikakvu nadu za priključak domaćih košarkaša.

S jedva 30 % šuta iz igre utakmica drugačiji epilog Sevilla i nije mogla izbjeći, a jedini dvoznamenkasti u lošoj predstavi domaćina bili su Rodriguez s 11 i Byars s deset poena. Kod Andorre je najbolji bio Bogris s 20 poena i Gome s 15 uz deset skokova.

Canarias – Lagun Aro 77:68

Put na Kanare Lagun Aru nije donio premijernu gostujuću pobjedu u sezoni, iako su bili kompetitivni pune tri četvrtine. Canarias je u posljednjih 12 minuta napravio ključnu seriju od 52:55 poveo sa 67:55 i mirno priveo utakmicu kraju.

Tri igrača predvodila su listu strijelaca domaće momčadi, a to su bili Richotti, Sekulić i Beiran koji su ubacili po 14 poena. Kod gostiju 18 poena su postigli Dean i Doblas.