Davor Kovačević • petak, 09.01.2015.

Drugo kolo Topa 16 Eurolige krenulo je s četiri utakmice, a od hrvatskih košarkaških reprezentativaca nastupio je samo Oliver Lafayette i bio među najboljim pojedincima Olympiakosa. Crvena zvezda nije pokvarila planove Maccabiju u novonazvanoj areni, dok je CSKA i dalje ostao jedina neporažena momčad Eurolige. Real je odigrao napadački na razini, a Galatasaray tu nije mogao parirati.

CSKA – Laboral Kutxa 99:90

Utakmica bez obrana u kojoj su napadi bili u prvom planu igrana je u Moskvi gdje je Laboral Kutxa za euroligaške pojmove uhvatila gotovo nestvarna 23 napadačka skoka, a svejedno je primila gotovo 100 koševa i ostala na -9, a bila čak i na 20 minusa. CSKA je bio puno domnantija momčad na parketu, pogotovo u drugoj četvrtini gdje je poveo s 51:31 da bi Laboral Kutxa ozbiljno zaprijetila na samo 77:81, a novom serijom 13-1 CSKA je otklonio i svaku nadu gostima u nešto što bi u Moskvi nakon svega ipak graničilo s nemogućim.

12. pobjedom iz 12 nastupa CSKA ostao i dalje jedina neporažena ekipa u Euroligi, a treba istaknuti još jednu izrazitu preciznost njihovih košarkaša s linije slobodnih bacanja (19/21), ali i za tricu (14/31). Weems, Teodosić i De Colo prednjačili su u redovima domaćina. Američki playmaker postigao je najviših 22 poena, srpski reprezentativac je slijedio s 18, a fancuski sa 17, ali i osam asistencija. Kod Španjolaca najviše je pokazao James s 19 poena, a odmah do njega bio je Tillie s 14 poena.

Maccabi – Crvena zvezda 78:67

Kvalifikacije odlaze u povijest

U Izraelu je na utakmici Maccabija i Crvene zvezde boravio i predsjednik euroligaške organizacije Jordi Bertomeu i pritom najavio neke zaokrete u sustavu natjecanja. Najnoviji je ukidanje kvalifikacijskog turnira koji je na raspored dolazio vrlo rano i prije početka ligaških natjecanja klubovima, posebice onim ambicioznim, usmjeravao ostakak sezone. Mjesto iz kvalifikacija dobit će jedna nacionalna liga koju Bartomeu, naravno, nije otkrio.

Nokia arena ne nosi naziv dom izraelskog ponosa. Menoru Mitvachim Maccabi je već u izraelskoj ligi krstio pobjedom, a isto je napravio i u europskoj utakmici, ali posebnoj još po nečemu. Naime, i 15. kalendarsku godinu zaredom Maccabi je Euroligu otvorio pobjedom, a Crvena zvezda i nije bila pretjerano loša opcija za to, ali samo ako se pogleda povijest međusobnih susreta.

Krenuti s 0-2 u drugi krug Eurolige sigurno nije bila opcija među Izraelcima, iako u gotovo petomjesečnom Topu 16 vremena za popravak uvijek ima. Zvezda je tri četvrtine u Izraelu bila u igri, često prijetila, no suigrač više u najvažnijim trenucima bio je na strani Maccabija koji je završnim jurišem slomio gostujući otpor. Sa 16 poena i devet skokova kod Maccabija se istaknuo Randle, dok je Schortanitis uz delikatan posao zaustavljanja Bobana Marjanovića odradio i onaj napadački s 15 poena. Kalinić je bio prvo ime Zvezde s 18 poena, a 13 je, ali uz veliku potrošnju (5/16), dodao Williams s velikim asistencijskim udjelom (9).

Real Madrid – Galatasaray 93:78

Samo dvije minute dekocentracije u napadu bilo je kobno za Galatasaray da u Madridu osjeti svu silu Kraljevskog kluba i da krene prema ponoru. Od 25:27 Real je za čas pobjegao na 38:27 u gotovo savršenoj drugoj četvrtini (30:15). Poslije duže vremena Real je protiv kvalitetnog euroligaškog sastava napadački odigrao na razini svih imena koja stanuju u madridskoj svlačionici čime je Pablo Laso barem malo umirio svoje dežurne kritičare.

Najbolji je bio onaj najstariji i najiskusniji. Felipe Reyes je za 22 minute ubacio 22 poena i 11 puta skočio s ulovom, svoju tricašku dionicu odradio je Fernandez za ukupno 15 poena, dok je Llull uz realizacijski odradio i asistencijski dio (12p, 7a). Ne smije se zaboraviti ni 13 poena Rodrigueza koji je šesti put zaredom u Euroligi završio dvocifren. Zoran Erceg je u prvih 16 minuta skupio 15 poena, do kraja postigao samo dva, no svejedno je ostao najbolji strijelac svoje momčadi u kojoj su po 11 još postigli Arroyo i Arslan.

Olympiakos – Armani Milano 81:58

Za Armani iz Milana Top 16 Eurolige u dvije utakmice nije donio ništa osim -43 u koš razlici. Nakon teškog poraza na domaćem parketu od Novgoroda, doživio je novi u dvorani Mira i prijateljstva, a nakon prve četvrtine talijanska momčad je odlučila ponoviti milansko izdanje. Preostalih 30 minuta Olympiakos je dobio s ukupnih 68:40, a kakvu su košarke igrale momčadi najbolje će reći omjer asistencija koji je s 24-10 bio u korist Olympiakosa.

Budućeg hrvatskog izbornika svakako može razveseliti i najbolja ovosezonska euroligaška predstava Olivera Laffayetea koji je zajedno s Petwayem bio najbolji strijelac svoje momčadi s 13 poena i to za svega 14 minuta. Printezis i Lojeski pratili su s po 12 poena, dok je kod Talijana jedino ime vrijedno izdvajanja ono Alessandra Gentilea koji je završio s 12 poena, iako je i to vrlo upitno nakon šuta 4/14.