Niko Rukavina • nedjelja, 01.02.2015.

Gotovo tri godine prošlo je od posljednjeg velikog okršaja između Celtica i Rangersa. U polufinalu Liga kupa, vodeća momčad Premiershipa nadigrala je drugoplasiranu momčad Championshipa s 2:0 i plasirala se u finale škotskog Liga kupa u kojem će igrati protiv Dundee Uniteda.

Posljednja tri mjeseca pričalo se u Škotskoj o ovoj utakmici, 400. Old Firm derbiju na kojeg se čekalo gotovo tri godine. Na kraju je Celtic pregazio starije gradske rivale, ne toliko rezultatom koliko igrom, dozvolivši im samo jedan udarac na gol u svih 90 minuta.

Utakmica je jako dobro krenula za Celtic. U 9. minuti utakmice Stefan Johansen je centrirao, a Leigh Griffiths bio najviši u skoku za prvi gol u Old Firmu nakon 29. travnja 2012. Nakon uvodnog pogotka igralo se pretežito na sredini terena, a igra je bila prožeta mnogu faulovima i prekidima.

U 31. Celtic je udvostručio vodstvo krasnim pogotkom Kristiana Commonsa koji je „odapeo“ sa 16 metara u same rašlje. Do kraja prvog dijela Celticovci su još nekoliko puta zaprijetili no nisu uspjeli zabiti. Prvi dio u potpunosti je pripao prvoligašima, koji, osim što su im zabili dva gola, Rangersima nisu dozvolili da im zapucaju na gol.

U drugom dijelu utakmica je i dalje obilovala prekršajima. Celtic je suvereno čuvao rezultat, a Rangersi su prvi i jedini put na utakmici zaprijetili (i to prilično bezopasno) preko Leeja Wallacea u 71. minuti utakmice.

Celtic će u finalu Liga kupa igrati protiv Dundee Uniteda koji je jučer s 2:1 bio bolji od Aberdeena.