Odlični Hezonja ublažio debakl Barcelone u Madridu, CSKA pao u Pireju

Davor Kovačević • petak, 06.02.2015.

Tek je 16. kolo Eurolige donijelo prvi poraz CSKA-a i to u Pireju. U košarkaškom El Classicu Barcelona je doživjela težak poraz, ali uz novu maestralnu partiju Marija Hezonje. Pargo je u produžecima sa sirenom spasio Maccabi, dok je Zvezda promašila šut za pobjedu protiv Žalgirisa, iako nije pogodila tricu u cijeloj utakmici.

Hezonji 22 poena, Barceloni težak poraz

Real Madrid – Barcelona 97:73

Treći ovosezonski El Classio po drugi je put otišao na stranu Real Madrida. Jednako uvjerljivo poput onog iz Superkupa s početka sezone i na tragu onog iz završnice Eurolige iz Milana na svršetku prošle sezone. Jedina stvar koja u teškoj madridskoj noći Barcelonu i trenera Pasquala može veseliti jest nova briljantna partija Marija Hezonje koji je bio daleko najbolji igrač Katalonaca s 22 poena.

Real je od samog starta bio poletniji, agresivniji, precizniji. Barcelona je teško pratila ritam Madriđana, pogotovo Rudyja Fernandeza koji je u nepunih pet minuta stavio tri trice i već početkom druge četvrtine Real je otišao na 30:16. Gosti su promašivali tricu za tricom, nakon one početne Doellmanove, Barcelona je promašila čak 12 u nizu, no i takva se držala tu negdje uz rukav Realu. Pronašla je Barca konačno šut, ali samo nakratko kada je već bilo kasno za povratak. U posljednjih deset minuta Real je nagazio na papučicu gasa i otišao preko 20, minutu i pol prije kraja i na najvećih 95:67.

Nije bilo slabe točke u večerašnjem Realu. Rodriguez je bio najefikasniji s 23 poena, a Fernandez je ostao na jednm manje. Reyes je dodao 14, dok je kod Barcelone uz Hezonju Tomić bio najbolji s 12 poena, ali tek jednim u nastavku, a Doellman je ubilježio 11 poena.

Pargo sa sirenom utišao Turke

Galatasaray – Maccabi 94:97 produžetak

Vratili su se navijači, ali prije početka utakmice stigla je loša vijest u tabor Galatasaraya. Carlos Arroyo ozlijedio se na treningu i morao propustiti utakmicu sa zahuktalim Maccabijem koji je stigao u Istanbul s četiri vezane pobjede u Topu 16 među kojima su skalpovi Barcelone i Reala. I bez svog neospornog vođe na terenu Turci su bili na korak do velikog preokreta čega ih je koštala sumnjiva sudačka odluka, a prije toga i manjak koncentracije i to najpouzdanijeg čovjeka Eurolige.

Sva priča utakmice može se svesti u završnu četvrtinu. 15 minuta prije kraja Galatasary je imao najvećih 59:49 i prosuo to vodstvo već do kraja treće četvrtine. A onda se identična stvar dogodila Maccabiju. Izraleci su tri i pol minute prije kraja otišli na +10 (83:73), a fanatični Turci su na krilima navijača u velikoj seriji stigli na 83:85. Zoran Erceg, koji je do tog trenutka kroz cijelu Euroligu gađao slobodna bacanja 59/62, promašio je jedno u posljednjih 30 sekundi, a onda četiri sekunde prije kraja regularnog dijela još jedno. Sigurniji čovjek u krucijalnim tenucima nije mogao stati na liniju bacanja, ali otišlo se u novih pet minuta koje nije uspio spriječiti Pargo.

Kod rezultata 94:94 domaćini su bijesnili na suce. Točnije na čovjeka koji je uvijek tu gdje su i kontroverze i kojeg se Hrvati nerado prisjećaju. Luigi Lamonica u krajnje sumnjivoj situaciji nije podlegao domaćem pritisku i sudio silaznu putanju 15 sekundi prije kraja, a onda je Pargo sa sirenom pogodio tešku tricu i izvukao Izraelce koji su brže-bolje pohitali od gorućih domaćih navijača u svlačionicu proslaviti veliku pobjedu.

Iako zbog pete osobne nije igrao produžetke, Smith je ostao daleko najbolji igrač Maccabija s 24 poena (5/8) trica, junak Pargo je došao do 17, a s regularnim dijelom na 14 je završio Landesberg. Prvo ime Galatasaraya, ali i cijele utakmice bio je nesretni Erceg s 29 poena, dok je Arslan sve ispratio s 20 poena.

Pirej stanica prvog euroligaškog poraza CSKA-a

Olympiakos – CSKA 84:76

Imali su već nekoliko teških testova i svaki put su ga uspješno prolazili, ali ne i onaj pirejski. Ostat će upisano kako je Olympiakos momčad koja je nakon 15 vezanih pobjeda nanijela moskovskom CSKA-u prvi poraz ovosezonske Eurolige. I zapravo drugi u nizu, nakon što h je za vikend Simonov Lokomotiv svladao usred Moskve.

Na razini koju su pružali kroz sezonu, Moskovljani su odigrali samo prvih deset minuta. Limitirali su domaćine na 11 poena, a onda je počela ključati dvorana Mira i prijateljstva. Grci su do posljednje minute prvog poluvremena poveli s 40:32, a Vasillis Spanoulis je bio na tek jednom ubačaju. Kada je Spanoulis počeo nadonađivati propušteno, Olympiakos je digao i preko deset u nastavku (64:53).

Jedan od najboljih euroligaških igrača u povijesti morao je uhvatiti zraka na klupi i CSKA je to ekspresno iskoristio i za čas -10 (59:69) pretvorio u -3. Spanoulis se vratio nakon dvije minute i vratila se mirnoća u igri domaćina. U preostalih pet minuta sve koševe, njih 15, Olympiakos je postigao s linije slobodnih bacanja i koliko ga god Rusi pokušavali uhvatiti, večeras nisu mogli.

Dogurao je Spanolulis do 19 poena i predvodio svoju momčad za koju je još 13 poena ubacio Lojeski i 12 Hunter, dok je Oliver Laffayete za 20 minuta ubacio dvije trice i podijelio šest asistencija. Za CSKA najviše je poena postigao Teodosić, njih 20, a pratili su ga De Colo s 13 poena i Hines s jednim manje.

Zvezda bez trice promašila šut za pobjedu

Crvena zvezda – Žalgiris 68:70

Iako u utakmici nije provela ni sekunde u vodstvu i iako je uspjela promašiti svih 19 pokušaja za tri poena, što je valjda jedan od kandidata za neslavan rekord, Crvena zvezda imala je posljednji napad i šut za pobjedu protiv Žalgirisa.

Samo kod 2:2 i 4:4 Zvezda nije bila u zaostatku koji je u posljednjoj četvrtini iznosio i deset poena (49:59). Beograđani su stisnuli u obrani i četiri minute prije kraja stigli na 64:65. Milaknis je u posljednjem gostujućem napadu promašio šut za potvrdu pobjede i pružio Zvezdi ruku spasa, ali bilo bi pravo malo čudo da je Williamsu nakon 18 promašaja ušao njegov peti pokušaj i to s deset metara.

Kako nije išlo izvana za Zvezdu, išlo je iz reketa. Naravno, dominirao je Marjanović sa 17 poena i deset skokova, a samo je još Blažič kod domaćian bio dvocifren s 12 poena. Goste je do pobjede predvodio Anderson s 22 poena

• Obrisan korisnik06.02.2015. u 13:19
    Sada je već jasno da je spreman za velike stvari već danas. Nema ga se više što dozirati i slične gluposti, treba mu dati da igra. Tko će dočekati euro u ZG-u, nadam se samo da će već poznato nezainteresirana zagrebačka publika znati prepoznati potencijal reprezentacije i da će na svakoj utakmici... [više na forumu]
  • serieA06.02.2015. u 12:26
    kakav susret gala-maccabi!! iskreno sam više gledao oly-cska nakon šta se vidjelo da barca nema moći protiv reala..sada kada vidim statistiku hezonje mi je žao šta sam propustio...ali mario stvarno počinje ličiti na igrača kakav će i postati...trebao bi odraditi još jednu sezonu u barci neovisno na... [više na forumu]