Valencia bez pravog otpora Real Madridu, Lončar i Šakić upotpunili lijep hrvatski dan u Španjolskoj

Davor Kovačević • nedjelja, 15.02.2015.

U posljednjem kolu španjolskog košarkaškog prvenstva prije Kupa Kralja koji se igra sljedećeg tjedna uvjerljivi su bili košarkaši Real Madrida koji su u derbiju svladali Valenciju, dok je Laboral Kutxa iz desetog pokušaja stigla do prve ovosezonske gostujuće pobjede. Krešo Lončar i Željko Šakić bili su među najboljim pojedincima svojih momčadi.

Poput euroligaške utakmice u Kaunasu prije tri dana, madridski Real je ono najbolje, a što ujedno znači i razbijanje protivnika, sačuvao za treću četvrtinu. U derbiju kola Valencia je ostala bez pravog otpora Madriđanima koji su u španjolskom prvenstvu stigli do lijepe brojke od sedam uzastopnih pobjeda, čime su i dalje prvi pratitelji vodećoj Unicaji.

Utakmica je bila posve izjednačena do poluvremena na koje je Real odnio 45:43. Povela je Valencia u 24. minuti s 52:51 i onda samo počela gledati kako joj Real puni koš. Madriđani su serijom 12-0, u kojoj je posljednjih sedam poena postigao Reyes , poveli prvi put s dvoznamenkastom razlikom (63:52), a do kraja iste četvrtine pobjegli i na 77:60. Bilo je jasno da je pobjednik odlučen, a Real je utakmicu završio poen kratak do 100 koševa (99:87).

Kvalitetno izdanje pružio je Krešo Lončar za svoju Valenciju i sa 16 poena i pet skokova za 21 minutu bio među najboljim pojedincima. Lučić je bio najbolji strijelac domaćina s 18 poena, dok je kapetan Reyes s 23 poena predvodio Real. Odmah do njega bio je Carrol sa 16 poena, a izrazito raspoložen u dodavačkom dijelu bio je Sergio Rodriguez koji je upisao 11 asistencija uz 13 poena.

Svoju premijernu gostujuću pobjedu iz desetog ovosezonskog pokušaja ostvarila je Laboral Kutxa. Nesretnici su bili košarkaši Manrese za koju je Željko Šakić još jednom vukao sve konce, ali je ponovno ostao bez prave pomoći svojih sugirača.

U porazu od 64:71 Šakić je ugradio 19 poena uz šest skokova, a pratio ga je Fotu s 13. Kod probuđene Laboral Kutxe, ali na njenu žalost prekasno da bi vidjela Kup Kralja sljedećeg tjedna, najbolji je bio James s 22 poena.