Branimir Korać • nedjelja, 19.04.2015.

Jedan od zanimljivijih dvoboja 29. kola ACB lige igran je u Badaloni gdje je Joventut imao u rukama pobjedu protiv Valencije, ali nije uspio zadržati prednost...

Košarkaši Andorre došli su do vrijedne pobjede u borbi za opstanak u ACB ligi. Na svom parketu svladali su Estudiantes s 81:76 i tako se malo odvojili od onih najugroženijih. U dosta izjednačenom susretu presudio je skok koji je bio na strani domaćina čime je Andorra dobila čak sedam napada više. Predvodili su je Nate Jawai s 21 poenom (8/10) i Vojdan Stojanovski s 15 poena (5/10). Kod Estudiantesa Jaime Fernandez ubacio je 18 poena (8/11) dok je Nacho Martin dodao 16 poena (6/9) i pet skokova.

Prilično iznenađenje priredio je Iberostar koji je u gostima neočekivano visoko svladao Bilbao sa 103:81. Šuterski iznimno raspoloženi gosti imali su šut za tricu sjajnih 16/27, imali su i četiri izgubljene lopte manje kao i bolji šut za dva poena te ne čudi što su ovako visoko slavili. Utakmicu su prelomili u posljednjoj četvrtini kada Bilbao više nije imao mogućnost za povratak.

Nicolas Richotti predvodio je goste s 25 poena (9/15, trica 7/9) i šest asistencija dok je Saul Blanco dodao 11 poena (5/6). Kod domaćina Marko Todorović ubacio je 19 poena (8/9) uz 12 skokova.

Važan dvoboj u borbi za opstanak u Manresi pripao je gostima iz Seville koji su slavili sa 78:72. Inače utakmicu je obilježila i trica Željka Šakića sa svoje polovice, međutim ona je došla nakon isteka vremena i nije priznata. Pobjedu Sevilli donijeli su Kristaps Porzingis s 19 poena (5/11) i sedam skokova te Nikola Radičević s 15 poena (7/10). Kod domaćina Isaac Fotu ubacio je 22 poena (7/11) i uhvatio pet skokova, a Šakić je za 29 minuta ubacio devet poena (2/4 za dva, 1/6 za tri) uz pet skokova.

Zaragoza je imala dan za zaborav i neće po dobrom pamtiti gostovanje u Vitoriji. Laboral Kutxa visoko je slavila sa 73:45 u susretu u kojem su gosti šutirali ispod 30 posto iz igre i tako nisu uspjeli kapitalizirati dobar skok (27+14). Raspoloženi kod pobjednika bili su Darius Adams s 22 poena (7/11), Kim Tillie s 13 poena (4/7) i osam skokova te Tornike Šengelia s deset poena (4/8) i osam skokova. U gostujućoj momčadi Henk Norel ubacio je 12 poena (6/9) i uhvatio devet skokova.

Preokretom u posljednjoj četvrtini Valencia je odnijela pobjedu iz Badalone gdje je bila na rubu poraza. Domaćin je imao deset poena prednosti uoči posljednje četvrtine i činilo se da će doći do nove pobjede, ali u završnici je proradila obrana gostiju koji dobivaju zadnju četvrtinu s 27:12.

Predvodili su ih Pau Ribas s 20 golova (3/5) i šest asistencija te Serhij Liščuk sa 16 poena (6/6) i pet skokova. Krešimir Lončar za 12 minuta ubacio je osam poena (4/5), a kod domaćina Demond Mallet ubacio je 20 poena (6/7, trica 5/6) dok je Goran Suton za 21 minutu dodao 12 poena (5/10).

Murcia je iznenadila u gostima Gran Canariju sjajnom predstavom i pobjedom 92:80 uz 19 poena (6/9) i šest skokova Juana Angela Antela te 17 poena (5/7) Thomasa Kelatija. Kod domaćina Tomas Bellas ubacio je 23 poena (8/10).