Real dotukao Fenerbahče i pridružio se Olympiakosu u velikom finalu

Davor Kovačević • petak, 15.05.2015.

U 22 minute Real Madrid je riješio dvojbe oko drugog finalista. +27 s početka nastavka se nije moglo prosuti čime će zajedno s Olympiakosom u nedjelju reprizirati finale iz Milana od prije dvije godine.

Real Madrid - Fenerbahče 96:87 (20:21, 25:14, 21:24, 20:28)

Final Four Eurolige, polufinale
MADRID - Barclaycard Center; Gledatelja: 12022
Suci: Christodoulou (Grčka), Pukl (Slovenija), Lottermoser (Njemačka)

Real Madrid: Rivers 17, Fernandez 12, Nocioni 12, Campazzo, Mačiulis 2, Reyes, Rodriguez 13, Ayon 18, Carroll 7, Llull 12, Bourousis 1, Salughter 2
Trener: Pablo Laso

Fenerbahče: Goudelock 26, Zisis 2, Bjelica 11, Erden, Mahmutoglu 6, Cetin, Bogdanović 12, Savas 2, Žorić 6, Vesely 20, Sipahi, Preldžič 2

Izgubljene lopte: Real Madrid 4, Fenerbahče 13

Veliko nedjeljno finale Eurolige u Madridu igrat će Real Madrid i Olympiakos. Nakon što je čudesni Vasillis Spanoulis u prvom polufinalu po tko zna koji put kreirao veliki preokret grčke momčadi, u drugom polufinalu, na papiru i izjednačenijem, organizator Final Foura je do nogu dotukao i ponizio turski Fenerbahče. U samo 22 minute. Konačnih +9 to će najmanje oslikati.

Treću godinu zaredom Real Madrid je prošao u euroligaško finale, ali način na koji je to ostvario sigurno će zadati koju brigu više Olympiakosu koji će kao i prije dvije godine u Milanu pokušati napraviti još jedno malo čudo protiv favoriziranog protivnika. Organizacija Final Foura nije bačena u vjetar, ali to će, ako pitate bilo koga u Madridu, biti tako tek nakon što realovci u zrak dignu pehar pobjednika, ukupno deveti u povijesti i prvi nakon točno 20 godina kada ih je do toga odveo Željko Obradović.

Laffayete jedini predstavnik Hrvatske u finalu

Hrvatska će reprezentativna košarka u finalu ostati samo na Oliveru Lafayetteu. Luka Žorić otvorio je utakmicu u petorci, započeo ju košem, s četiri u tri i pol minute kada je zbog druge osobne izletio iz igre i do kraja odigrao tek još tri minute za ukupno šest poena.

Srpski stručnjak ostao je bez prilike da bogatom trenerskom životopisu doda i deveti euroligaški naslov. Bez toga ga je ostavo klub i čovjek kojeg je u tom finalu 1995. godine ostavio na klupi i s tek mrvicama provedenim u igri, Pablo Laso.

Bez toga su Obradovića i Fenerbahče, koji se na prvom Final Fouru još od 2000. u Barclaycard centru mogao osjećati gotovo kao kod kuće zahvaljujući brojnim žuto-crnim dresovima, ostavili deset najboljih Realovih minuta ove sezone. Bila je to druga četvrtina u kojoj je Real promarširao do finala. Realov mlin je otvorio svoje prilaze, a Fenerbahče se ukoprcao u njega bez povratka nazad.

Kako je Real odigrao drugu četvrtinu najbolje će reći i pogled na rezultat te dionice od 35:14. 30 koševa Fenerbahče je primio već za nepunih sedam minuta, Ayon je bio nezaustavljiv ispod koša (16 poena u 18 minuta), a kanonadi se pridružio Rivers koji je gađao trice kao na treningu. I bolje, 4/4 za četiri minute. Od takvog se udara turska momčad nije uspjela obraniti jer su brojke domaćina bile zastrašujuće. 18 asistencija u prvom dijelu, a kada je Carroll u 22. minuti pogodio za najvećih 64:37 trica je bila na 11/17.

Uspjeli su Turci prepoloviti taj zaostatak najprije u 28. minuti na -14 (53:67), pa četiri i pol minute prije kraja i na 72:84, no kada je Real zabio 88. koš minutu kasnije pobjeda je bila i statistčki zagarantirana jer u tom slučaju Real ne gubi ove sezone u Euroligi (11-0).