Borna Rupnik • subota, 23.05.2015.

Do posljednje je minute trajala borba za ostanak u Bundesligi, a naposljetku su "izvisili" Paderborn i Freiburg. HSV će u razigravanje, Wolfsburg je potvrdio drugo mjesto, u Europu će i Augsburg, a Klopp se od Dortmunda oprostio pobjedom.

HSV, koji nikada u povijesti nije ispao iz njemačke prve lige, produžio je nadu da mu se to neće dogoditi niti ove sezone. Zahvaljujući pogotku hrvatskog napadača Ivice Olića u 49. minuti iz gužve pred golom, te Rajkovića, Hamburžani su pobijedili Schalke 2:0 te će u razigravanje protiv trećeplasirane momčadi druge lige - Darmstadta, Karlsuhera ili Kaiserslauterna.

Schalke je već ranije imao osigurano mjesto u Europi, a sezonu završava na šestom mjestu. Ivo Iličević odigrao je cijelu utakmicu za HSV, a Olić je izašao u 88. minuti.

Momčad Stuttgarta, koja je dugo bila na dnu Bundeslige, spasila se u izravnom dvoboju protiv posljednjeplasiranog Paderborna. Srđan Lakić asistirao je Vučinoviću već u četvrtoj minuti za vodstvo domaćina, no optimizam Paderborna splasnuo je u 36. i 72. minuti, kada su Didavi i Ginczek donijeli preokret.

Iz prve lige ispada i Freiburg, koji je u još jednom međusobnom okršaju "davljenika" poražen od Hannovera. Hannover se u zadnji čas "trgnuo" i povezao dvije - jedine proljetne - pobjede. Slavlje nad Freiburgom 2:1 osigurali su Kiyotake i autogol Krmasa, a počasni pogodak Petersena u sudačkoj nadoknadi stigao je prekasno.

Hertha se izvukla na gol-razliku, unatoč negativnoj seriji i novom porazu kod Hoffenheima (2:1), koji su režirali Modeste i Firmino s jedne, odnosno Beerens s druge strane.

U međuvremenu, Bayern je na svojoj Allianz Areni protiv Mainza slavio naslov prvaka. Nakon tri uzastopna ligaška poraza, Guardiolini su nogometaši slavili 2:0, a pogotke su postigli Lewandowski iz kaznenog udarca te Schweinsteiger. No, prvi strijelac lige ostao je ozlijeđeni Alexander Meier s 19 golova.

Wolfsburg je osvajanje drugog mjesta potvrdio s neriješenih 2:2 kod Kölna. Tri su gola pala u prvih 15 minuta, a nakon što su precizni bili Osako i Luiz Gustavo, hrvatski reprezentativac Ivan Perišić lakoćom je poentirao na asistenciju Caligiurija za vodstvo Wolfsburga 2:1. Bod Kölnu osigurao je Knoche sredinom nastavka golom u vlastitu mrežu. Perišića je u 74. minuti zamijenio Jung.

Borussia iz Mönchengladbacha imala je 1:0 protiv Augsburga (Raffael), ali nakon isključenja Nordtveita u 61. minuti Hojbjerg, Matavž i Molders donose pobjedu, peto mjesto i europski plasman Augsburgu.

U oproštaju Jürgena Kloppa od Dortmunda, Borussia (D) pobijedila je Werder 3:2 golovima Kagawe, Aubameyanga i Mhitarjana. Strijelci za goste iz Bremena bili su Oztunali i Gebre Selassie, a žuto-crni osigurali su najmanje pretkolo Europske lige, premda su tijekom jeseni bili i u zoni ispadanja.

Četvrti Bayer sezonu je završio porazom u Frankfurtu (2:1). Seferović i Madlung pogađali su za Eintracht, Bellarabi za Bayer, a Tin Jedvaj igrao je od početka do 87. minute. Dario Krešić nije bio ni na klupi.