Usamljeni Hezonja nedovoljan za rušenje Reala: Madriđani španjolsko finale otvorili pobjedom

Davor Kovačević • petak, 19.06.2015.

Četvrto uzastopno finale španjolskog prvenstva istih protivnika Real Madrid otvorio je pobjedom 78:72 nad Barcelonom koja osim raspoloženog Hezonje nije imala ostatak ekipe spreman za ponoviti lanjski scenarij.

U predvečerje NBA drafta Xavi Pascual konačno je pustio Marija Hezonju s lanca. 20-godišnji Dubrovčanin svom je treneru za 25 pruženih minuta uzvratio s 18 poena uz pet trica (prvu i jedinu promašio pola minute prije kraja), ali jedini kojima je ta brojka bila dovoljna i koji su mogli zadovoljno trljati ruke viđenim vjerojatno su ljudi iz Orlanda, Sacramenta, Denvera i još nekih klubova koji na oku za predstojeći draft imaju ovog Hrvata. No nije bila Barceloni koja nije ponovila lanjski scenarij kada je u finale španjolskog košarkaškog prvenstva krenula pobjedom u Madridu i tako si širom otvorila vrata prema naslovu prvaka. Iz razloga što je tih 18 Hezonjinih koševa bilo dvostruko više od sljedećeg Barceloninog strijelca. Ovako će već za dva dana, u vrijeme nedjeljnog ručka na istom mjestu Katalonci će kako god znaju morati sastaviti puno širu lepezu raspoloženih ljudi kako se u svoju Blaugranu ne bi vratili s 0-2, što bi u prijevodu najvjerojatnije značilo godinu bez trofeja.

Real Madrid nije ponovio grešku u koracima i put prema četvrtom pokalu ove sezone sada je još kraći od Barceloninog. Otkako je serijom trica pred kraj prve četvrtine stvorio prvu dvoznamenkastu prednost na utakmici (27:17), do kraja ju nije ispuštao. Barcelona je cijelim nastavkom utakmicom bila tu negdje, na pet do deset koševa zaostatka, u 32. minuti i na najvećih 55:66, a onda je upravo Hezonja u seriji trica približio svoju momčad na 68:70. Imali su gosti priliku i za više od toga, primjerice kod 70:74 u posljednjoj minuti nakon 5/5 za tricu svi su pogledom i loptom tražili vrućeg Hezonju, no Dubrovčanin je promašio šestu i za Katalonce više nije bilo spasa.

Iako je tijekom sezone upravo protiv Madriđana igrao najnadahnutije, čovjek od kojeg i ovisi dijelom igra i uspjeh Barcelone, Ante Tomić, bio je među najlošijim pojedinicima i uz početne probleme s prekršajima, kasnije i s igrom, dobio tek 17 minuta i pogodio tek jedan koš iz igre, što za Barcelonine ambicije protiv klubova najviše kvalitete vrlo često nije dovoljno. Kod realovaca bilo je četiri puta više dvoznamenkastih, Fernandez je predvodio kolonu sa 17 poena, Reyes i Rodriguez su pratili s 12, a Ayon s deset poena.

• vjesu20.06.2015. u 06:32
    Svaka cast mali. Iako mi se cini da ce za NBA morat naucit jos vise napadati kos a ne se samo pouzdat na sut. Al ima vremena tek mu je 20 godina...