Bundesliga, 13. kolo, 20.11.2015, 20:30 h
Hamburger SV
Hamburger SV 3:1 Borussia Dortmund
Borussia Dortmund

Marjan Kreševac • petak, 20.11.2015.

Nakon otkazivanja prijateljske utakmice između Njemačke i Belgije na stadionu HDI-Arena iz sigurnosnih razloga, u petak navečer 13. kolo Bundeslige otvorili su međusobnim susretom HSV i Borussia Dortmund. Domaći su drugoj momčadi prvenstva očitali lekciju iz nogometne igre i ispratili ih kući s tri gola u mreži.

Borussia Dortmund u ovaj susret ušla je s druge pozicije na tablici s jedinom željom da osvoji tri boda i na taj način nastavi puhati za vrat liderima, Bayernu iz Münchena. Statistički gledano to neće biti lak posao za goste, naime u posljednjih devet susreta na Imtech Areni Borussia je slavila samo jednom, u sezoni 2011 - 2012. Prošle sezone u međusobnim ogledima Borussia nije uspjela postići ni pogotka, ali s obzirom na formu i na igre koje HSV pokazuje ove sezone gosti su uvjereni da je vrijeme za prekid neugodnog niza.

Da Borussia ima ozbiljne namjere bilo je vidljivo i po postavi koja je istrčala na teren. Gosti su se odlučili za ofenzivni 4-2-3-1 sustav s agresivnim i fizički moćnim krilnim igračima koji su trebali visoko pritisnuti posljednju liniju HSV-a i u početku osujetiti bilo kakav pokušaj kreacije. Nakon početnog ispitivanja snaga prvi su zaprijetili domaći u šestoj minuti. Udarac iz daljine okušao je naš Ivo Iličević, ali lopta je otišla pored gola. U istoj minuti i gosti su stvorili prvu priliku, ali ni udarac Marca Reusa nije precizan.

U 16. minuti Iličević je u još jednoj lijepoj prilici, ali s još manje preciznosti. Njegov udarac s lijeve strane kaznenog prostora odlazi u aut na suprotnoj strani igrališta. Iličević je bio daleko najraspoloženiji igrač na terenu, a za svoj trud nagrađen je u 19. minuti kada se po lijevoj strani sjurio u kazneni prostor, izbacio jednog braniča i krenuo na golmana kojemu nije preostalo drugo nego da ga zaustavi prekršajem za najstrožu kaznu. S bijele točke precizan je bio Pierre-Michel Lasogga iako je Roman Bürki dirao loptu, udarac je bio odveć snažan i precizan.

Primljeni pogodak prenuo je goste koji su ozbiljnije i agresivnije krenuli prema naprijed. Lijepu priliku za izjednačenje imao je Marco Reus u 23. minuti susreta, ali istaknuo se vratar domaćih Rene Adler i lijepom reakcijom izvukao loptu iz donjeg desnog kuta gola. Pritiskala je Borussia i svim silama nastojala prije odmora doći do izjednačenja, ali ne samo da nisu uspjeli u tome već su pred kraj prvog dijela primili još jedan pogodak. Začetnik akcije ponovno je bio Iličević koji je odigrao loptu za Nicolaia Müllera koji je povukao prema naprijed, mudro čekao i odigrao lijepi zadnji pas za Lewisa Holtbyja koji hladnokrvno posprema loptu u mrežu i dovodi svoju momčad u prednost od dva pogotka.

Iličević je i u drugom poluvremenu nastavio s odličnom igrom, u 54. minuti lijepo je ubacio u kazneni prostor za Müllera ispred kojeg obrana u posljednji trenutak izbacuje loptu u korner. Nakon ubačaja iz kuta Mats Hummels loše reagira i glavom posprema loptu u vlastitu mrežu. Nastavlja se noćna mora za goste iz Dortmunda. Lijepu priliku gosti su imali u 76. minuti, ali Adler još jednom lijepo brani i to ovaj put slobodni udarac Ilkaya Gündogana. U 86. minuti nemoćan je bio i Adler, Adnan Januzaj u slalomu je nanizao nekoliko domaćih igrača i odlično poslužio Pierre-Emericka Aubameyanga koji smanjuje rezultat na 3:1. U prvoj minuti sudačke nadoknade vidjeli smo još dvije strašne obrane Adlera, prvo je obranio dalekometni udarac, a zatim skinuo mrtvu šansu s dva metra. Gosti su uspjeli još jednom zatresti mrežu u sudačkoj nadoknadi, ali je pogodak opravdano poništen zbog zaleđa.

• Obrisan korisnik21.11.2015. u 22:29
    Bravo za Ivu, Nadam se da će odigrati puno takvih utakmica, ali se bojim da ga Čačić neće zvati i kada bi odigrao do kraja sezone tako.