Premiership, 13. kolo, 22.11.2015, 17:00 h
Tottenham 4:1 West Ham
West Ham

Tottenham protiv West Hama povećao niz bez poraza na 12 susreta

Marjan Kreševac • nedjelja, 22.11.2015.

Stigao je Slaven Bilić na današnji Londonski derbi na White Hart Laneu s tri pobjede iz isto toliko susreta s klubovima iz prijestolnice. Osim toga Čekićari su u posljednjih devet susreta doživjeli samo jedan poraz i to u gostima kod Watforda. U nedjelju popodne doživjeli su još jedan i to potpuno zasluženo, najbolji igrač West Hama bio je vratar Adrián iako je primio četiri pogotka.

Nakon tisuću pitanja kako će izgledati West Ham bez Dimitrija Payeta, Slaven Bilić i navijači nakon današnje utakmice dobili su odgovor, loše, jako loše. Bilić se na početku odlučio za Andyja Carrolla kao jedinu pravu špicu, Diafra Sakho je zauzeo mjesto na desnom krilu, a na mjestu Payeta od prve minute zaigrao je Manuel Lanzini. U prvih 20 minuta gledali smo igru između dva šesnaesterca bez nekih konkretnijih prilika s tek jednim udarcem prema golu i to West Hama. S nekih 30 metara udarac je okušao Aaron Cresswell, ali lopta je završila na gornjoj tribini iza gola Huga Llorisa.

Nakon uvodne uspavanke prvi koji su se probudili bili su igrači Tottenhama. Igrala se 21. minuta Eric Dier primio je loptu na nekih 25 metara od gola West Hama, razmišljao je o udarcu, ali se na kraju ipak odlučio poslužiti Christiana Eriksena koji bez razmišljanja puca, ali Adrián prekrasnom paradom vadi loptu iz gornjih lijevih rašlji. U 23. minuti Adrián je nemoćan, Dele Alli je uputio jedan udarac s ruba kaznenog prostora koji je obrana West Hama uspjela blokirati, no odbijanac pada direktno na noge Harryja Kanea koji previše lako okreće svog čuvara Carla Jenkinsona i snažnim udarcem pod gredu probija Adriána.

Minutu kasnije West Ham je imao priliku vratiti na isti način. Mark Noble je uputio jedan udarac, lopta se nakon bloka odbija do Cheikhoua Kouyatea koji pokušava škaricama, ali Lloris uz pomoć grede odbija u korner. Iz kornera priliku glavom ima Carroll, ali udarac nije dovoljno jak niti dovoljno precizan. U 33. minuti domaći su udvostručili prednost, prije izvođenja kornera Belgijski branič Toby Alderweireld prišuljao se do prve vratnice, Carroll je zaboravio na njega, a ovaj mirno glavom posprema loptu u mrežu.

Prije poluvremena domaći su imali još dvije lijepe prilike za povećanje vodstva, prvo je Dele Alli u 36. minuti pogodio gredu, a u 38. minuti veliki promašaj Kanea koji je išao sam prema vrataru no udarac lijevom nogom odlazi daleko od gola. Ono što je promašio u prvom poluvremenu nije na početku drugog. Adrian je dodao jednu loptu Jamesu Tomkinsu koji nije znao što bi s njom i odigrao je katastrofalno loš pas. Lopte se dokopao Eriksen i odigrao za Kanea koji puca s 20 metara prizemno po sredini gola, Adrián je pokušao uhvatiti loptu, kasni i lopta odlazi ispod njega u mrežu. Katastrofalna reakcija kompletne obrane Čekićara.

Za lošu reakciju Adrián se iskupio u 53. minuti, nakon još jedne grozne reakcije obrane prvo brani udarac Son Heung-Mina, a nakon odbijene lopte i snažan pokušaj Eriksena. Današnja igra West Hamove obrane podsjeća na izdanja posljednje linije Aston Ville, bez suradnje, konfuzno, nemoćno. U 61. minuti Bilić pokušava izmjenama razbuditi svoju momčad, u igru uvodi Nikicu Jelavića i Maura Záratea umjesto indisponiranih Carrolla i Victora Mosesa, ali bojimo se da Bilić nema dovoljno zamjena kako bi s travnjaka povukao sve koji to zaslužuju.

Na 4:0 povisio je Kyle Walker udarcem u 83. minuti. Domaći su se došetali do ruba 16 metara, odigrali dva kratka pasa unutar kaznenog prostora, potpuno neometano kraj statične obrane gostiju Walker puca vanjskim dijelom noge i pogađa malu mrežicu na lijevoj strani gola. Ono malo navijača West Hama koji su ostali na stadionu imali su priliku vidjeti gol svoje momčadi, Jelavić je lijepo pronašao Lanzinia koji lijevom nogom zabija pod gredu. Do kraja susreta vidjeli smo još i vratnicu domaćih, nesretan je bio Ryan Mason čiji je udarac odsjeo na okviru gola.