EP 2016., skupina C, 1. kolo, 12.06.2016, 21:00 h, Stade Pierre Mauroy - Lille
Suci: Martin Atkinson, Michael Mullarkey, Stephen Child (Engleska)
Bastian Schweinsteiger 90'+3'
2:0(1:0) Ukrajina
Ukrajina

Branimir Korać • nedjelja, 12.06.2016.

Utakmica s dva lica za Ukrajinu. U prvom dijelu igrali su Ukrajinci jako dobro, stvarali ogromne probleme, ali u drugom dijelu ostali su bez snage...

Andre Schürrle
78'
7
Bastian Schweinsteiger
90'
Jevhen Seleznjov
66'
17
Oleksandr Zinčenko
74'
Mykhaylo Fomenko

Njemačka je uspjela slomiti otpor Ukrajine koja joj je napravila dosta problema. Odnosi se to prvenstveno na prvo poluvrijeme gdje su Ukrajinci imali niz dobrih prilika, dok je u drugom dijelu Njemačka bez problema iskontrolirala dvoboj.

Ukrajinci su u prvom dijelu pokazali sa nisu nimalo bezopasna momčad, odigrali su jako dobro i mogu biti nezadovoljni što su na odmor otišli sa zaostatkom, nezasluženo.

Njemačka je iskoristila jednu od nekoliko prilika, Ukrajinci svoje zicere nisu realizirali, ali pokazali su se u vrlo dobrom svjetlu.

Prvu pravu priliku na utakmici imali su Ukrajinci koji su u petoj minuti preko Konopljanke prvi put stavili Neuera na iskušenje. Veznjak Seville odlično je pucao s ruba 16 metara, ali Neuer je pokazao zašto je jedan od najboljih vratara svijeta posljednjih godina.

U 19. minuti Njemačka je povela. Toni Kroos savršeno je izveo slobodni udarac s desne strane, lopta je došla na glavu Shkodrana Mustafija koji odlično gađa suprotni kut.

Osam minuta kasnije Hačeridi je dobro pucao glavom nakon kornera, ali Neuer refleksno brani da bi odmah nakon toga uslijedila odlična njemačka akcija, dugačko dodavanje Kroosa za Khediru koji dolazi sam pred Pjatova, ali i ukrajinski vratar odlično brani.

Sjajnu priliku Ukrajinci su propustili i u 37. minuti kada je Ševčuk posve zaboravljen na lijevoj strani, ali Boateng s gol linije izbija njegov pokušaj.

Ostavila je Ukrajina vrlo dobar dojam u prvih 45 minuta i Njemačka je imala dosta razloga za brigu bez obzira na vodstvo.

U drugom dijelu Njemačka je stabilizirala svoju igru i Ukrajina je teže dolazila do prilika. S druge strane Njemačka je prijetila i mogla već u prvih deset minuta drugog dijela povećati prednost.

Prvo je u 48. minuti zaprijetio Draxler koji je dobro gađao suprotni kut, a zatim i udarcem izvana raspoloženi Kroos, no lopta je dirala gredu.

Kako je vrijeme odmicalo, tako su Ukrajinci sve više padali i nisu držali onako visok ritam kao u prvom dijelu.

Njemačka je bez ikakvih problema kontrolirala igru, imala je i prilike za povećati prednost, a najveću je propustio Özil kada mu je Pjatov obranio udarac s 13-14 metara.

Ipak su u završnici postali prva reprezentacija koja je slavila s više od gola prednosti, u 93. minuti sijevnula je kontra nakon ukrajinskog kornera, Özil je odlično uposlio na drugoj vratnici Schweinsteigera koji postavlja konačnih 2:0.

Njemačka na kraju zasluženo slavi uz puno bolji dojam u drugom nego u prvom dijelu.