EP 2016., skupina A, 2. kolo, 15.06.2016, 21:00 h, Stade Vélodrome - Marseille
Suci: William Collum, Damien MacGraith, Francis Connor (Škotska)
Antoine Griezmann 90'
Dimitri Payet 90'+6'
2:0(0:0) Albanija
Albanija

Francuska ponovno do pobjede u posljednjim minutama utakmice, Albanci odigrali jako dobro

Niko Rukavina • srijeda, 15.06.2016.

Francuska se plasirala u osminu finala domaćeg Europskog prvenstva pobjedom nad Albanijom. Kao i u prvom kolu, Francuzi su do pobjede stigli u posljednjim minutama utakmice, pogocima Antoinea Griezmanna i sjajnog Dimitrija Payeta.

Paul Pogba
46'
7
Antoine Griezmann
68'
10
André-Pierre Gignac
77'
Odise Roshi
71'
14
Taulant Xhaka
74'
6
Frederic Veseli
84'
Gianni De Biasi

Albanija je odigrala jako dobru utakmicu i konačni rezultat 2:0 za Francusku nije realni pokazatelj stanja na terenu. Igrali su vrlo hrabro, Francuzima nisu dopuštali prigode, a u 53. su pogodili i stativu. No, u posljednjih pola sata Francuska je preuzela kontrolu, a čvrste Albance slomila je tek u posljednjim minutama utakmice.

Ovom pobjedom Francuska je izborila plasman u drugi krug, a Albanija u posljednjem kolu mora pobijediti Rumunjsku kako bi ostala s teoretskim šansama za osminu finala.

Oba trenera u utakmicu su ušla u drukčijoj postavi u odnosu na prvo kolo, a posebno je iznenadio Didier Deschamps koji je na klupi ostavio Antoinea Griezmanna i Paula Pogbu. Albanija je ostala uskraćena za usluge Lorika Cane koji je u prvoj utakmici zaradio crveni karton.

Prvi dio prošao je bez velike prigode, a opasnija je bila – Albanija. Francuzi su očekivano kontrolirali utakmicu, no prijetili su jedino preko Olivera Girouda koji nije dobro reagirao na Payetove centaršutove.

Što je poluvrijeme više odmicalo, to je Albanija postala hrabrija, igrali su veliki presing na francusku obranu, te su u nekoliko navrata zaprijetili Hugu Llorisu. Veliku prigodu imao je Ermir Lenjani no Patrice Evra mu je blokirao šut, a probao je i Ledian Memushaj iz slobodnjaka.

Na poluvremenu Deschamps je uveo Pogbu umjesto neprimjetnog Anthonyja Martiala. Francuzi su otvorenije ušli u drugi dio, no Albanci su brzo uspostavili ravnotežu, a u 53. su nakon gužve u francuskom kaznenom prostoru pogodili stativu!

Ipak, Francuzi su u nastavku bili konkretniji, pokušali su preko Pogbe, a dva puta je glavom pucao i Giroud, od kojih je posebno blizu bio drugi pokušaj kada je lopta odsjela na stativi Berishinog gola.

Payet je i dalje bio najbolji Francuz na terenu, često je ubacivao u kazneni prostor gostiju, no suigrači mu nikako da se nađu u izglednoj prigodi. Ipak, pritisak Francuskoj isplatio se ponovno u posljednjoj minuti dvoboja. Adil Rami je centrirao, a Griezmann glavom pogodio za vodstvo domaćina.

Albanci su potom bacili sve karte u napad, a to je iskoristio za sada najbolji igrač turnira Payet i sjajno pogodio za konačnih 2:0.

• qvestor16.06.2016. u 09:21
    Albanci su ostavli dobar dojam i protiv Švicarske i protiv FrancuskeFrancuska nije uvjerljiva i mislim da im nedostaje pravi centarfor odnosno moglo bi im se obit u glavu ne pozivanje Benzeme i Valbuene kad nalete na jače protivnike morat će realizirat prilike i teško će zabit u sudačkoj nadoknadi.
    qvestor
  • Obrisan korisnik16.06.2016. u 09:12
    imaju širinu i kvalitetu, mislim da mogu, nadam se da neće
  • Obrisan korisnik16.06.2016. u 07:37
    Ajde, ima još šanse da francuzi dođu na više od 10 golova ;)
  • Obrisan korisnik16.06.2016. u 05:22
    žao mi je borbenih Albanaca.-da netko nije gledao tekmu i vidio rezultat - pomislio bi da su francuzi rutinski pobijedili slabašne albance