EP 2016., skupina A, 3. kolo, 19.06.2016, 21:00 h, Stade de Lyon, Lyon
Suci: Pavel Kralovec, Roman Slysko, Tomaš Mokrusch (svi Češka)
Armando Sadiku 43'
Albanija

Albanija upisala povijesnu pobjedu i ostala u igri za osminu finala

Niko Rukavina • nedjelja, 19.06.2016.

Albanija je s minimalnih 1:0 svladala Rumunjsku i upisala prvu pobjedu na velikim natjecanjima u povijesti. Povijesni pogodak koji je ostavio Albaniju u igri za nokaut fazu, a izbacio Rumunjsku, zabio je Armando Sadiku.

Lucian Sanmartean
46'
11
Gabriel Torje
57'
14
Florin Andone
69'
Bekim Balaj
59'
21
Odise Roshi
77'
5
Lorik Cana
83'
Gianni De Biasi

Albanija je svladala Rumunjsku i grupu A završila na trećem mjestu s 3 boda. Albanci čekaju rasplet u ostalim skupinama te se nadaju kako će završiti među među četiri najbolje trećeplasirane ekipe koje će izboriti osminu finala.

Albanija je odigrala defenzivno još jednu odličnu utakmicu i nije dozvolila Rumunjima pogodak koji se od natjecanja opraštaju s tek jednim osvojenim bodom i dva postignuta pogotka od kojih su oba bila s bijele točke.

Rumunji su bolje ušli u susret, pokušavali su ponajviše udarcima iz daljine. U 8. minuti Nicolae Stanicu je efektno tukao iz voleja s ruba kaznenog prostora, ali je pucao ravno u Etrita Berishu. Ubrzo je i Denis Alibec pucao malo kraj vratnice.

No, nakon početnog pritiska Rumunja, Albanija se ohrabrila i do kraja poluvremena bila bolja momčad na terenu. U 22. stopostotnu šansu propustio je Ermir Lenjani koji je nakon lijepe akcije Albanaca sa šest metara pucao preko gola.

Desetak minuta kasnije nove prigode za Albaniju. Ledian Memushaj pucao je iskosa no Ciprian Tatarusanu odbija loptu u korner nakon kojeg je Migjen Basha pucao preko gola. Bolju igru u drugoj polovici poluvremena Albanci su realizirali u 43. Memushaj je centrirao, Tatarusanu nepotrebno izašao, a Armando Sadiku pogađa glavom za prvi pogodak Albanije na velikim natjecanjima.

Rumunjska je u nastavku utakmice pritisnula Albaniju koja se odlično branila i nije dozvolila Rumunjskoj prigodu sve do 77. minute kada je Florin Andone malo iskosa opalio, ali je lopta odsjela na prečki Berishinog gola.

Rumunji su se pred kraj potpuno otvorili te su ostvarili puno prostora Albancima za kontranapade koji su u završnici stvorili nekoliko opasnih situacija pred rumunjskim golom. Ovom pobjedom Albanija je još uvijek „unutra“ za plasman u nokaut fazu.