Sportnet • nedjelja, 23.10.2016.

Po tipičnom otočkom vremenu odigran je 403. najveći škotski derbi između Rangersa i Celtica na kultnom Hampden Parku za prolaz u finale Liga kupa.

AUTOR: Z.P.

Old Firm je počeo po prilično skliskom terenu s visokim tempom trke. Nakon početnog ispitivanja snaga, prva prilika se ukazala Zelenima u 16. minuti, ali golman Rangersa Gilks brani udarac Sinclairu. Nije se trebalo dugo čekati na novu priliku, ali lošu reakciju vratara Rangersa ne koristi Australac hrvatskih korijena Tom Rogić te Plavci ne bivaju kažnjeni.

Do kraja poluvremena nastavila se jalova inicijativa Celtica, ali bez konkretnog učinka čime je zaključeno poluvrijeme bez golova.

U drugom poluvremenu je granulo sunce na Hampden Parku, ali promjene u omjeru snaga na terenu nije bila. Celtic je nastavio pritiskati još jače, te je u 68. minuti pogodio gredu iz slobodnog udarca (veliku sreću je imao golman Plavaca, lopta se od okvira gola odbila od njegovu ruku i pala točno ispred njega). Jako lijepu priliku je imao i Dembele u 78. minuti, ali njegov udarac s vrha šesnaesterca odlazi uz samu vratnicu. Tri minute prije kraja obrana Rangersa je kapitulirala, nije izdržala nalet Kelta, koji preko Dembelea zabijaju pobjednički gol. Ovom pobjedom Celtic je osigurao kartu za finale, gdje ga čeka Aberdeen, koji je dan prije osigurao finale pobjedom od 2:0.

Prema prikazanom vidljivo je da Rangersi još nisu na razini da se mogu ravnopravno „hrvati“ s Celticom, a glavni razlozi su ozljeda glavnog playmakera Nika Kranjčara i tek prva sezona određenim pojedincima u najjačoj škotskoj ligi. Daleko najbolji igrač utakmice je golman Gilks, koji fantastično branio cijelu utakmicu. S druge strane pomak postoji s obzirom na to da su Kelti utrpali peticu u prvom ovosezonskom Old Firmu.

Što se tiče naših igrača, nastupio je Jozo Šimunović na poziciji stopera u postavi Brendana Rodgersa, posao je odradio korektno (imao je prvom poluvremenu duel u svom kaznenom prostoru, kojeg je sudac okarakterizirao korektnim te napadaču Plavaca dao žuti karton), dok Niko Kranjčar radi gore navedene ozljede nije mogao konkurirati za današnji derbi.

Škotski Liga kup Rangers – Celtic 0:1 (Dembele 87)

• Obrisan korisnik23.10.2016. u 23:01
    Kolega, onda šta reći o škotskim medijimaA late Moussa Dembele goal against their Old Firm rivals sent the Hoops through to the Betfred Cup final against Aberdeen in... [više na forumu]
  • cameosis23.10.2016. u 19:56
    gleda se mater, otac je nebitan, jer samo jednom štrcne i to je to. mater rađa i određuje podrijetlo.inače, ovo nije old firm, jer rangers više ne postoje. ovo je klub koji je osnovan prije neku godinu kao nasljednik rangersa nakon bankrota, ali nema veze s originalnim klubom, osim što je usvojio... [više na forumu]
    cameosis
  • Obrisan korisnik23.10.2016. u 18:58
    A za Šimunovića je sve rečeno, dečko je odigrao korektno, da bi dobio višu ocjenu morao je dati gol ili nešto dodatno još učiniti. uostalom Celtic je non stop napadao, tako da Jozo nije imao ni vele posla, osim kad su polukontre sjevale
  • Obrisan korisnik23.10.2016. u 18:56
    The attacking midfielder’s parents hail from Serbia, with his Dad growing up in the Lika region (now part of Croatia) while his mum is from Leskovac. GLEDA SE ĆAĆA VALJDA
  • Obrisan korisnik23.10.2016. u 18:08
    Netočna informacija autora je da Rogić ima hrvatske korijene, a zapravo ima srpske (što je u krajnjem slučaju nebitna informacija). Zaboravio je istaknuti da je Celticu poništen čisti pogodak Sviatchenka te nepriznat penal na Sinclairu. Jozo je odradio odličnu utakmicu i u nekoliko neugodnih... [više na forumu]