Branimir Korać • petak, 28.10.2016.

Maratonski euroligaški tjedan je završen susretima četvrtog kola, a u petak po dvije pobjede odnijeli su domaćini i gosti. Barcelona se najviše namučila za pobjedu protiv Brosea dok su lakši posao imao Fenerbahče u gradskom derbiju i Panathinaikos protiv Crvene zvezde...

Galatasaray - Fenerbahče 87:103

U velikom istanbulskom derbiju Galatasaray je kao domaćin "dočekao" Fenerbahče, a pobjedu je odnijela Obradovićeva momčad. Iako bez ozlijeđenog Bogdana Bogdanovića, Fenerbahče je dominirao susretom i zasluženo slavio.

Galatasaray je igrao dobro u početku kada je imao i vodstvo, međutim nakon toga Fenerbahče preuzima konce igre u svoje ruke i već u drugoj dionici dolazi do visokih 16 razlike. Do poluvremena Galatasaray je smanjio na minus sedam, imao i minus četiri na početku drugog dijela, ali ispod tog zaostatka nije mogao. Gosti su lako stvarali prednost i ponovno su se odvojili te riješili pitanje pobjednika.

"Vrlo teška utakmica, kao i cijelu sezonu ahilova peta bila nam je obrana te moramo pronaći način kako je popraviti. U Euroligi sve su momčadi talentirane i teško ćemo do pobjede ako budemo primali 100 poena", smatra Alex Tyus.

Fenerbahče su u ovoj utakmici predvodili Kostas Sloukas s 24 poena i sedam asistencija, Bobby Dixon s 22 poena i Ekpe Udoh s 21 poenom i 13 skokova. Kod domaćina Austin Daye ubacio je 16 poena, a Russ Smith 15.

Barcelona - Brose Bamberg 78:74

Teška bitka vodila se u Barceloni gdje je gostovao Brose i stvorio dosta problema uglednom domaćinu. Barcelona je ipak na kraju zadržala prednost i otišla do pobjede 78:74.

Prednost od osam razlike koju je domaćin stvorio u zadnjoj četvrtini pokazala se ključnom, Brose je uspio smanjiti zaostatak, ali nije i napravio potpuni preokret, nedostajalo je vremena, a domaćin nije promašivao s linije slobodnih bacanja.

"Zbog svih ozljeda i problema ovo je za mene bila dosad najteža utakmica. Ključ je bila čvrstina koju smo u pojedinim trenucima pokazali. Iako smo igrali na 50 posto svojih obrambenih mogućnosti, bili smo agresivni i uspjeli smo obraniti njihove pokušaje na kraju. Nadamo se da će se ozlijeđeni igrači što prije vratiti i da ćemo onda rasti", ustvrdio je Aleksandar Vezenkov.

U Bartzokasovoj momčadi istaknuli su se Tyrese Rice s 18 poena i šest asistencija, Victor Claver s 23 poena te s po 11 poena Stratos Perperoglou (šest asistencija) i Ante Tomić (4/9). Kod Bamberga po 19 poena ubacili su Fabien Causeur (pet skokova) i Daniel Theis (pet skokova). Leon Radošević za devet minuta ubacio je dva poena (1/2) uz tri skoka.

Panathinaikos - Crvena zvezda 70:59

Nakon što je svladala Barcelonu, Crvena zvezda nije mogla do podviga u Ateni. Panathinaikos je bio prejak i bez ikakvih problema slavio je sa 70:59.

Domaćin je mogao i uvjerljivije slaviti, na poluvremenu je imao visokih 46:25, plus 20 bilo je i na početku zadnje četvrtine, ali onda je došlo do malog opuštanja i Beograđani su ublažili poraz.

"Teri četvrtine igrali smo sjajno i u napadu i u obrani. U zadnjoj dionici malo smo pali, posebno s intenzitetom u obrani. Međutim ovo je velika pobjeda za nas s kojom nastavljamo u dobrom ritmu. Sada moramo ovo što prije zaboraviti i pripremiti se za Istanbul sljedeći tjedan gdje nas čeka jako težak posao", smatra KC Rivers.

U pobjedi protiv Zvezde istaknuli su se James Gist sa 17 poena i Nick Calathes sa 16 poena, šest skokova i pet asistencija. Kod Zvezde Ognjen Kuzmić ubacio je 15 poena i uhvatio 15 skokova, a Milko Bjelica ubacio je 12 poena.

Žalgiris - Maccabi 74:87

Maccabi je vrlo dobrim nastupom i ujednačenim napadom odnio pobjedu iz Kaunasa. Žalgiris je gotovo cijelu utakmicu proveo u rezultatskom minusu i gosti su zaslužili pobjedu.

Žalgirisu nije pomogla činjenica da je imao čak 13 skokova više, tome je dodao 18 izgubljenih lopti, lošiji šut iz igre i podatak za povijest, samo dva slobodna bacanja u cijeloj utakmici.

"Težak poraz za nas, mislim da nismo igrali onako kako možemo. Moramo izvući pouke iz ove utakmice i biti bolji u budućnosti. Nismo bili dovoljno agresivni i tražili prekršaje, previše smo se usredotočili na šut za tri poena, a kada on ne ide, onda nije dobro", priznaje Kevin Pangos.

Maccabi su do pobjede predvodili Andrew Goudelock s 18 poena i Devin Smith sa 17. Kod poraženih Lukas Lekavičius ubacio je 16 poena uz osam skokova i šest asistencija, a Pangos je dodao 11 poena.