Branimir Korać • četvrtak, 03.11.2016.

Uniks Kazan i Barcelona upisali su gostujuće pobjede u petom kolu Eurolige. Barcelona je u Tel Avivu nadigrala Maccabi, a Uniks je u Istanbulu iznenadio Fenerbahče...

Fenerbahče - Uniks Kazan 73:81

Na krilima prvog strijelca Eurolige Keitha Langforda, Uniks je nanio prvi ovosezonski poraz Fenerbahčeu i to na gostovanju u Istanbulu. Fener je dosad bio savršen na svom parketu, imao je seriju od 23 uzastopne pobjede u svojoj dvorani, ali nije ju i nastavio.

Imali su domaćini priliku za novu pobjedu, nakon sedme trice šuterski raspoloženog Bobbyja Dixona, Turci su poveli 71:65, ali nakon toga gosti rade seriju 11:0 i okreću susret potpuno na svoju stranu te odlaze do pobjede.

"Ovo je velika pobjeda, prva za nas ove sezone u Euroligi. Čestitke mojim momcima, odradili su sjajan posao, bili su svih 40 minuta koncentrirani u obrani. To je teško ostvariti protiv Fenerbahčea koji je jedna od najboljih europskih momčadi koja ne gubi često, ima širok roster i najboljeg trenera u Europi. Nije bilo lako, ali nekako smo uspjeli pronaći pravi obrambeni ritam", rekao je Jevgenij Pašutin.

Langford je susret završio s 28 poena i deset skokova dok je Arciom Parahuski dodao 20 poena i 12 skokova. Marko Banić dobio je 17 minuta i ubacio je šest poena (3/5 za dva). Kod domaćina Bobby Dixon ubacio je 23 poena (7/9 trica) uz pet asistencija, a Jan Vesely 17 poena.

Maccabi - Barcelona 69:79

Barcelona je odnijela pobjedu iz Tel Aviva, a krvnik domaćina bio je Tyrese Rice, Amerikanac koji je bio najzaslužniji za Maccabijev naslov prvaka Europe 2014. godine. Ovdje je Rice bio na drugoj strani i još jednom potvrdio klasu.

Dvoboj je prelomila serija Barcelone 19:2 s kraja treće i početkom četvrte četvrtine, tu su gosti otišli na 20 razlike i pitanje pobjednika bilo je riješeno.

"Atmosfera u Tel Avivu bila je nevjerojatna, međutim mi smo trebali ovu pobjedu, željeli smo ući u pobjednički niz. Dobro sam se osjećao, dao sam sve od sebe u obrani i pokušao uzeti svaki skok, obrana je na kraju bila ključ", smatra Joey Dorsey.

Rice je bio prvo ime utakmice s 21 poenom, Petteri Koponen dodao je 14, a Joey Dorsey 11 uz 11 skokova. Ante Tomić za 17 minuta ubacio je tri poena (1/1) uz po dva skoka i asistencija. Kod domaćina Andrew Goudelock ubacio je 19 poena, a Devin Smith 18 uz šest skokova.