Najbolja utakmica Lukše Andrića ove sezone, poraz Popovićeve Fuenlabrade

Petar Jenjić • nedjelja, 13.11.2016.

Vikend je bio predodređen za odigravanje osam utakmica osmog kola španjolskog košarkaškog prvenstva, a zapažene su nastupe imali i hrvatski košarkaši...

Vrh ljestvice preuzeo je madridski Real, koji je kod kuće visoko porazio iznenađenje dosadašnjeg tijeka sezone, košarkaše Tenerifea. Krajem prvog poluvremena otišli su na dvocifrenu razliku, a do kraja je susreta bilo samo pitanje kojom će razlikom pobijediti.

Do pobjede su ih s 14 koševa predvodili Jaycee Carroll (4/5 za dva, 2/4 za tricu) i Gustavo Ayon (6/10 iz igre, slobodna bacanja 2/6), koji je skupio i sedam skokova. Luka Dončić ubacio je 13 poena (4/9 iz igre, slobodna bacanja 2/2) uz pet skokova i asistencija.

Sličnim je rezultatom završila i utakmica u Malagi, gdje je Unicaja nadigrala Bilbao i došla do pete prvenstvene pobjede. Vodili su veći dio susreta, a prelomili su ga u posljednjoj dionici koju su dobili rezultatom 22:9.

Kyle Fogg predvodio je Malagu do pobjede s 17 poena (3/6 iz igre, slobodna bacanja 10/10) i pet asistencija, dok je Carlos Suarez ubacio 16 koševa (3/5 iz igre, slobodna bacanja 8/8) uz šest skokova.

Najbolji je kod gostiju bio Alex Mumbru s 17 koševa (3/10 iz igre, slobodna bacanja 9/9), dok je Ivan Buva završio susret s 13 poena (6/7 za dva, slobodna bacanja 1/2), četiri skoka i jednom asistencijom za 20 i pol minuta provedenih na parketu.

Nešto je teže do pobjede došla momčad Zaragoze, koja je nakon produžetka nadigrala kod kuće Fuenlabradu te došla do treće pobjede. Gosti su imali priliku doći do pobjede u regularnom dijelu, ali je Ivan Paunić promašio jedno slobodno bacanje, a utakmica je otišla u dodatnih pet minuta, gdje se bolje snašla Zaragoza.

Domaćine je do pobjede predvodio odlični Stefan Jelovac, koji je susret završio s 29 poena (7/14 iz igre, slobodna bacanja 13/15) i deset skokova. Filip Kraljević odigrao je nešto manje od sedam minuta, uz tek jedan poen (0/1 za dva, slobodna bacanja 1/2).

Najbolji je kod gostiju bio Marko Popović, ali uz loš postotak šuta. Završio je susret s 14 poena (1/5 za dva, 2/9 za tricu, slobodna bacanja 6/6), uz četiri skoka i dvije asistencije za 28 minuta na parketu. Xavi Rey je dodao 11 koševa (4/6 iz igre, slobodna bacanja 3/6) i pet skokova.

Nakon dva uzastopna poraza, košarkaši Estudiantesa napokon su došli do pobjede, a danas su slavili kod kuče protiv Joventuta. Do završnih je minuta treće četvrtine susret bio izjednačen, a tada prvi puta na utakmici Estudiantes dolazi do dvocifrene prednosti. Gosti su se do kraja susreta uspjeli u dva navrata spustiti na devet poena zaostatka, no više od toga nije išlo.

Estudiantes je do pobjede predvodio Edwin Jackson s 27 poena (9/15 iz igre, slobodna bacanja 5/5) i šest skokova. Goran Suton odigrao je 14 i pol minuta, a za to vrijeme ubacio tri poena (1/2 za dva, 0/1 za tricu, slobodna bacanja 1/1) uz po jedan skok i asistenciju.

Alberto Abalde bio je najefikasniji kod gostiju sa 16 koševa (5/11 za dva, 2/3 za tricu), dok je Sergi Vidal ubacio 13 poena (5/11 za dva, 1/3 za tricu) uz šest skokova.

U napadački vrlo efikasnoj utakmici, s obje strane, Valencia je nadigrala kod kuće Baskoniju i došla do pete pobjede. Time im je nanijela drugi ovosezonski poraz, a prvi je, podsjetimo, došao prije dva tjedna protiv Unicaje. Valencija je bila bolja momčad veći dio susreta, a dio je susreta vodio i dvocifrenom razlikom. Međutim, u posljednjoj je četvrtini Baskonia došla do izjednačenja, no na tome je i ostalo. Domaćin se odmah vratio u prednosti i mirno riješio utakmicu.

Najefikasniji je kod Valencije bio Antoine Diot s 28 poena (10/16 iz igre, slobodna bacanja 5/6) uz šest asistencija, dok su po 15 koševa ubacili Rafa Martinez (3/3 za dva, 3/4 za tricu) i Pierre Oriola (5/8 iz igre, slobodna bacanja (5/6).

Baskoniju je predvodio Shane Larkin s 26 poena (6/10 iz igre, slobodna bacanja 11/11) uz osam asistencija, dok je Adam Hanga ubacio 15 koševa (4/11 iz igre, slobodna bacanja 5/6).

Manresa će i dalje morati pričekati da dođe do prve pobjede pred svojim navijačima. Danas ih je nadigrala River Andorra i došla do četvrte pobjede. U vrlo izjednačenom susretu nijedna se momčad nije previše odvajala, a tek je Manresa u jednom navratu imala devet poena prednosti. U samu se završnicu ušlo izjednačenim rezultatom, no bolje su se snašli gosti i, nakon poraza od Valencije, upisali novo slavlje.

Do pobjede ih je predvodio Giorgi Šermadini s 15 poena (5/9 iz igre, slobodna bacanja 5/5) i šest skokova, dok je David Jelinek ubacio 14 koševa (4/9 iz igre, slobodna bacanja 3/8).

Kod domaćina je Joe Trapani bio najbolji s 20 poena (7/11 iz igre, slobodna bacanja 3/4). Lukša Andrić odigrao je najbolju utakmicu ove sezone. Za 23 i pol minute ubacio je 14 poena (4/8 za dva, 1/1 za tricu, slobodna bacanja 3/4) uz pet skokova i dvije asistencije. Marjan Čakarun ubacio je sedam poena (3/5 za dva, slobodna bacanja 1/1) uz dva skoka za 14 i pol minuta provedenih na parketu.

Jučer su odigrane dvije utakmice, a do pete je pobjede, četvrte uzastopne, došla Barcelona na gostovanju kod Murcije. Katalonska je momčad vodila veći dio utakmice, a domaćini su tek u dva navrata tijekom prvog poluvremena bili u minimalnoj prednosti. Početkom nastavka Barcelona je otišla na dvocifrenu prednost i bez većih je poteškoća održavala do kraja.

Kod pobjedničke su momčadi po 23 poena ubacili Tyrese Rice (9/16 iz igre, slobodna bacanja 2/3) i Petteri Koponen, koji je susret završio bez promašaja (4/4 za dva, 3/3 za tricu, slobodna bacanja 6/6). Ante Tomić završio je susret sa 16 koševa (5/7 za dva, slobodna bacanja 6/7) uz šest skokova i dvije asistencije za 25 minuta na parketu.

Domaćine je predvodio Facundo Campazzo s 24 ubačaja (8/17 iz igre, slobodna bacanja 4/6) uz šest skokova.

Do pobjede je velikim preokretom došla i Gran Canarija u gostima kod Obradoira. Domaćini su na odmor otišli sa 17 poena prednosti (51:34), a nakon treće dionice 15 koševa viška. Međutim, serijom 14:0 Gran Canaria dolazi do egala, a Pablo Aguilar im u posljednjim sekundama utakmice donosi pobjedu.

Euilis Baez s 19 koševa (6/9 iz igre, slobodna bacanja 3/3) i devet skokova te Kyle Kuric s 14 poena (3/9 iz igre, slobodna bacanja 7/7) predvodili su Gran Canariju do pobjede. Darko Planinić nije nastupio.

Domaćinima nije pomogao niti raspoloženi Mickey McConnell, koji je utakmicu završio s 26 poena (8/11 iz igre, slobodna bacanja 8/9) i osam asistencija.