Branimir Korać • petak, 30.12.2016.

Odigrano je pet susreta 15. kola Eurolige, a najveće iznenađenje priredila je Crvena zvezda koja je na svom parketu nadigrala i zasluženo svladala moskovski CSKA...

Moskovski CSKA i dalje je lider na euroligaškoj ljestvici iako je upisao dva uzastopna poraza. Nakon što je u prošlom kolu na svom parketu izgubio u produžetku od Fenerbahčea, sada je poražen i u Beogradu od Crvene zvezde koja je slavila 78:67 nakon što je vodila od početka do kraja susreta.

"Ovo je jedna od naših najvećih pobjeda i sjajan način za otvoriti novu godinu. Ključ je bio što smo igrali dobru obranu svih 40 minuta", istaknuo je Ognjen Kuzmić koji je odigrao odličnu utakmicu sa 16 poena i deset skokova.

U domaćem sastavu istaknuo se i Marko Simonović s 11 poena. Kod gostiju podbacili su Nando de Colo i Miloš Teodosić te su najbolji bili Andrej Voroncevič s 21 poenom te Aaron Jackson s deset poena i osam asistencija.

Još jedan sjajan nastup Luke Dončiča pomogao je Real Madridu da dođe do vrijedne pobjede u Istanbulu protiv Perasovićevog Efesa. U zanimljivom dvoboju Madriđani su slavili 80:78, posljednji koš na susretu ubacio je Gustavo Ayon 38 sekundi prije kraja, a isti igrač na kraju je blokirao Thomasa Heurtela na polaganju za produžetak.

"Znali smo da će biti teško, smatram da je Efes atletski najmoćnija momčad u Europi. Uspjeli smo promaći rješenje za sve prepreke koje su nam bile na putu i ponosan sam na svoju momčad nakon svih problema i bolesti igrača", istaknuo je Pablo Laso.

Sjajni Dončič upisao je 17 poena, devet asistencija i pet skokova, a Rudy Fernandez dodao je 14 poena. Kod poraženih Brandon Paul ubacio je 16 poena, a po 14 su dodali Derrick Brown (osam skokova) i Bryant Dunston (pet skokova).

Odlično prvo poluvrijeme odvelo je Olympiakos do pobjede u susretu protiv Fenerbahčea. Domaćin je tijekom susreta imao i 23 poena prednosti te pobjeda nije bila pod znakom pitanja.

"Čestitke Olympiakosu na zasluženoj pobjedi. Utakmicu je otvorio fantastično, bio je vrlo agresivan obrambeno, imao je više energije, bio je brži i željniji pobjede te se sve to odrazilo na rezultat prvog dijela (40:21). U tih 20 minuta osim Veselyja, ostatak naše momčadi šutirao je iz igre 2/23 i to sve govori", kaže Željko Obradović.

Matt Lojeski s 14 poena predvodio je pobjednika, Ioannis Papapetrou dodao je 12, a Khem Birch deset uz 13 skokova. Kod poraženih Vesely je bio na 22 poena i deset skokova.

Posebno napadački raspoložena bila je Baskonia koja je pregazila Maccabi sa 101:88. Izraelci su šutirali za tricu 14/22, ali kobne su bile izgubljene lopte, njih 19.

Johannes Voigtmann susret je završio s 23 poena i devet skokova, Tornike Šengelia dodao je 22 poena, a Shane Larkin 13 poena i 13 asistencija. Kod gostiju Victor Rudd ubacio je 20 poena.

Jasmin Repeša je pod velikim pritiskom, Talijani sve češće spominju njegovu smjenu, a novi poraz upisao je u Milanu od Žalgirisa 78:70. 27 minuta domaćin je igrao dobro i imao kontrolu, ali onda je pao i gosti su otišli do pobjede.

Mantas Kalnietis sa 16 poena te Rakim Sanders i Ricky Hickman s po 15 predvodili su domaćina, a kod gostiju Arturas Milaknis ubacio je 16 poena. Kruno Simon zbog ozljede preskočio je ovaj meč.