Petar Jenjić • petak, 30.12.2016.

Odigrane su tri utakmice 15. kola Eurolige, a nama najzanimljiviji dvoboj odigran je u Barceloni, koja je ugostila Darušafaku, a za koju je svoj prvi nastup upisao Ante Žižić...

Uniks Kazan- Panathinaikos 83:81

Uniks Kazan je došao do treće uzastopne pobjede, a danas je kod kuće nadigrao grčki Panathinaikos. Ruska momčad je tako nastavila s dobrim nastupima na domaćem terenu. Naime, ovo im je četvrta pobjeda u posljednjih šest utakmica, s tim da su dvije izgubili s jednim poenom razlike.

Panathinaikos je odigrao puno bolje prvo poluvrijeme, koje je dobio rezultatom 44:35. Ubrzo nakon početka nastavka, gosti su imali i najvećih 14 razlike (38:52), nakon trice Calathesa. Domaćin je do kraja treće četvrtine sjajnom igrom uspio doći na samo dva poena zaostatka.

U posljednjoj su se četvrtini momčadi sedam puta izmijenile u vodstvu. Nakon Bourousisove trice, kojom je grčka momčad došla na poen prednosti (78:77), Panathinaikos je promašio sljedećih sedam šuteva, što je domaćin iskoristio i stekao prednost. Međutim, gosti su ipak u samoj završnici dobili priliku za pobjedu ili poravnanje, ali je Demetris Nichols promašio šut.

Uniks je do pobjede predvodio Keith Langford s 27 poena (6/11 za dva, 3/3 za tricu, slobodna bacanja 6/7) i pet asistencija. Marko Banić ubacio je četiri poena (2/3 za dva) uz skok i asistenciju za 17 i pol minuta provedenih na parketu.

Goste je predvodio Nick Calathes s 23 poena /8/12 za dva, 2/4 za tricu, slobodna bacanja 1/2) i šest asistencija.

Galatasaray - Bamberg 75:90

Treći je uzastopni poraz upisao turski Galatasaray, a večeras ih je na domaćem terenu nadigrao Bamberg, kojemu je ovo šesta pobjeda ove sezone u Euroligi, a četvrta u posljednjih pet utakmica.

Njemačka momčad nije imala prevelikih problema doći do pobjede. Sve osim prve četvrtine bila je gotovo pa jednosmjerna ulica. Bamberg je na poluvrijeme otišao s devet koševa prednosti, a tijekom treće je četvrtine imao i preko 20 koševa prednosti. Do kraja su utakmice domaćini uspjeli tek ublažiti poraz.

Do pobjede ih je predvodio Janis Strelnieks s 18 koševa (1/5 za dva, 5/7 za tricu, slobodna bacanja 1/2). Leon Radošević zaključio je susret s dva poena (1/2 za dva, slobodna bacanja 0/1), tri skoka i jednom asistencijom za nešto više od 11 minuta provedenih na parketu.

Najefikasniji je kod Galatasaraya bio Austin Daye s 20 koševa (2/3 za dva, 4/5 za tricu, slobodna bacanja 4/4).

Barcelona - Darušafaka 82:77

Već se i u uvodu za ovu utakmicu moglo pretpostaviti da će biti vrlo tijesna i da će se igrati na jednu loptu. Međutim, ono što je plijenilo više pažnje, barem što se nas tiče, svakako je debi Ante Žižića za tursku momčad, nekoliko dana nakon odlaska iz Cibone. Mladi hrvatski centar ostavio je dobar dojam za vrijeme koje je proveo na parketu.

U izjednačenom susretu nijedna momčad nije vodila s dvoznamenkastom razlikom, a tek je Barcelona u dva navrata imala devet koševa prednosti. U posljednju je minutu katalonska momčad ušla s poenom prednosti, koju je sačuvala nakon niza slobodnih bacanja i s jedne i s druge strane.

Ante Tomić predvodio je Barcelonu sa 16 poena (8/8 za dva, slobodna bacanja 0/2), dok su po 13 koševa ubacili Tyrese Rice (3/9 iz igre, slobodna bacanja 5/7) i Aleksandar Vezenkov (5/6 iz igre, slobodna bacanja 0/1).

Najefikasniji je kod Darušafake bio James Anderson s 21 ubačajem (8/15 iz igre, slobodna bacanja 2/2). Ante Žižić ostvario je učinak od četiri poena (2/3 za dva, 0/1 za tricu), šest skokova i po dvije blokade i ukradene lopte za 16 i pol minuta provedenih na parketu.