Petar Jenjić • petak, 20.01.2017.

U preostale dvije današnje utakmice 18. kola Eurolige do pobjede je došao Real Madrid na gostovanju kod Žalgirisa 59:74 i Olympiakos koji je potpuno razbio Baskoniju rezultatom 92:62...

Žalgiris - Real Madrid 59:74

Košarkaši madridskog Reala nastavljaju pružati dobre utakmice u Euroligi. Danas su slavili na gostovanju kod litavskog Žalgirisa rezultatom 74:59 čime su došli do četvrte uzastopne pobjede u ovom natjecanju i stigli na omjer 13-5, dok je večerašnji domaćin upisao četvrti uzastopni poraz kod kuće i pao na 6-12.

Vrlo dobro je utakmicu otvorio Robertas Javtokas kod domaćina s nekoliko poena i izborenih prekršaja. Gosti su preuzeli vodstvo tijekom polovicom prve dionice kada je Sergio Llull svojom četvrtom asistencijom uposlio Luku Dončića koji je svojom drugom tricom donio svojoj momčadi prednost 8:12. Do kraja četvrtine Žalgiris je poravnao na 17:17.

Gosti su ubrzo ponovno vratili prednost na svoju stranu, ali nakon ubačaja Pauliusa Jankunasa i trice Lea Westermanna Žalgiris se vratio u prednost (30:28). Međutim do kraja je poluvremena Real napravio lijepu seriju 13:1 i s osam poena prednosti zaključio prvo poluvrijeme (33:41).

Tricama Jankunasa i Arturasa Milaknisa litavska se momčad vratila u egal (49:48), dok je nakon zakucavanja Antanasa Kavaliauskasa domaćin došao do izjednačenja (53:53), na kraju treće dionice. Ipak, veća je kvaliteta španjolske momčadi izašla na vidjelo u posljednjih deset minuta, kada su primili tek šest poena. Trey Thompkins je povezao tri trice u seriji 14:0 Madriđana i potvrdio pobjedu.

Real je do pobjede predvodio Othello Hunter s 14 poena (6/9 za dva, slobodna bacanja 2/3) i šest skokova, dok je Trey Thompkins dodao 12 koševa (0/2 za dva, 4/6 za tricu).

Kod domaćina je Augusto Lima ubacio 13 koševa (6/10 za dva, slobodna bacanja 1/2), dok su po 11 poena dodali Paulius Jankunas (4/9 za dva, 1/1 za tricu) i Lukas Lekavičius (2/3 za dva, 1/5 za tricu, slobodna bacanja 4/4).

Olympiakos - Baskonia 92:62

Dvije najbolje skakačke momčadi u Euroligi odmjerile su snage kao trećeplasirana i četvrtoplasirana na ljestvici. Unatoč tome, na terenu kao da je samo postojao Olympiakos koji je lakše od očekivanog potpuno nadigrao Baskoniju rezultatom 92:62 i došao na omjer 13-5.

Gosti su tek u tri navrata tijekom prve četvrtine imali minimalnu rezultatsku prednost. Prvu je osjetniju razliku Olympiakos napravio serijom 9:0 za sedam poena prednosti (20:13) koja je ostala i na kraju prvih deset minuta (24:17).

Dominantno je grčka momčad nastavila u drugoj dionici i prvi je poen primila nakon četiri minute igre, tijekom kojih je napravila novu 9:0 seriju (33:17). Sjajnu napadačku igru domaćin je pokazao i u narednim minutama, ubrzo došavši i do +20 (44:24). Prednost je u nastavku susreta samo održavao i mirno došao do iznenađujuće visoke pobjede.

Olympiakos su s 12 poena predvodili Vassilis Spanoulis (3/8 iz igre, slobodna bacanja 4/4), Georgios Printezis (5/8 za dva, slobodna bacanja 2/2) i Kostas Papanikolau (4/6 iz igre, slobodna bacanja 2/3).

Najefikasniji je kod gostiju bio Shane Larkin s 12 koševa (3/11 za dva, 0/2 za tricu, slobodna bacanja 6/6).