Marjan Kreševac • subota, 21.01.2017.

U terminu od 16 sati odigrano je pet susreta u prvenstvu Engleske. Manchester United do debele sudačke nadoknade gubio je od Stokea i zahvaljujući Rooneyju došao do boda, West Ham je slavio na gostovanju kod Middlesbrougha, a Everton je nakon odlične predstave protiv Cityja tri minute prije kraja teškom mukom došao do pobjede kontra Palacea...

Middlesbrough - West Ham United 1:3

Slaven Bilić ojačao je tijekom tjedna svoju obranu, doveo je reprezentativca Portugala Josea Fontea, ali bilo je prerano da bi na njega mogao računati za današnji susret. U početnom sastavu nije bilo nezadovoljnog Payeta, a jedina promjena u odnosu na prošlo kolo bio je izostanak Collinsa umjesto kojeg je u posljednji red uskočio Byram.

Susret je počeo visokim tempom s obje strane, a od takvog početka više koristi imali su gosti iz Londona. Momčad koja ima u sastavu Andyja Carrolla uvijek može računati na ozbiljne prijetnje iz prekida, a jedna takva prijetnja pretvorena je u pogodak u osmoj minuti. Manuel Lanzini ubacio je iz kornera, najviši u skoku bio je Caroll i glavom zakucao loptu u mrežu, Victor Valdes nije imao ni promil šanse.

Rano vodstvo gostiju svakako je uzdrmalo domaće nogometaše, ali kratkotrajno jer već u 26. minuti nakon prekrasne akcije došli su do izjednačenja. Traore je jednom okomitom loptom pronašao Chambersa na desnoj strani. Chambers je uočio samog Stuanija na drugoj strani i poslužio ga milimetarski točnim dodavanjem, vratar Randolph instinktivno je legao u bliži kut, a Stuani znalački pospremio loptu u suprotni.

Nakon pogotka Boro je stao, izgledalo je kao da su zadovoljni s izjednačenjem i da imaju namjeru braniti bod. To je bila suluda ideja koja im se obila o glavu minutu prije kraja poluvremena. Michail Antonio okušao je udarac van ruba kaznenog prostora, Valdes paradom obranio, ali nije uspio ukrotiti loptu već je samo odbiti na noge natrčalom Carollu koji ne griješi i ponovno vraća svoju momčad u rezultatsku prednost. Pogledao je Caroll prema pomoćnom sucu prije nego što je počeo slaviti, ali zastavica je bila spuštena.

U nastavku susreta Hammersi su bili ti koji su se povukli, teško da je Bilić to tražio od njih u poluvremenu, ali upravo to je dobio. Domaći su zadobili posjed i pokazali da znaju igrati nogomet, u nekoliko navrata su ozbiljno prijetili, ali što zahvaljujući Randolphu, a što nedostatku koncentracije i u nekim situacijama sreće kada je Creswell pogodio vlastiti okvir gola nisu uspjeli zatresti mrežu.

Nisu uspjeli igrači Middlesbrougha, ali jesu gosti u posljednjoj minuti sudačke nadoknade, točku na i stavio je Jonathan Calleri nakon brzog kontranapada. West Ham se s ova tri boda smjestio na deseto mjesto na tablici, a domaći su ostali na 16. mjestu i opasno blizu zone ispadanja.

Stoke City - Manchester United 1:1

Wayne Rooney s današnjim pogotkom u mreži Stoke Cityja postao je najbolji strijelac u povijesti Crvenih vragova, iza sebe ostavio je klupsku legendu Sir Bobbyja Charltona.

Manchester United ušao je u susret protiv Stokea nakon što u prošlom kolu nisu uspjeli svladati Liverpool i na taj način prekinuli niz od devet pobjeda, a kako su izgledali na početku činilo se da će doživjeti prvi prvenstveni poraz nakon listopada prošle godine. Domaći su iako u inferiornom položaju bili ti koji su u 19. minuti došli do vodstva.

Nije Stoke poveo iz neke brilijantne akcije, Erik Pieters pokušao je ubaciti loptu u šesnaesterac, a nesretni Juan Mata skrenuo je njegov pokušaj i prevario De Geau. Nakon primljenog pogotka gosti su bili još dominantniji, najbolju priliku za poravnanje imao je upravo Mata, ali sjajno proigravanje Ibrahimovića pretvorio je u katastrofalan pokušaj preko gola.

I u nastavku susreta bio je to jednosmjerni nogomet, sve se odigravalo na polovici Stokea. Tražili su gosti način da dođu do izjednačenja, ali sve je bilo protiv njih, čak i vratnica koja se ispriječila nakon pokušaja Lingarda. I kada je već sve mirisalo na poraz ukazao se Rooney i prekrasnim slobodnjakom u četvrtoj minuti sudačke nadoknade spasio obraz Mourinhu i svojim suigračima.

AFC Bournemouth - Watford 2:2

Igrač s klupe Benik Afobe donio je bod Bournemouthu nakon što je njegova momčad bila dva puta u rezultatskom zaostatku. Do prvog vodstva gosti su došli nakon udarca iz kuta u 24. minuti, a strijelac je bio Christian Kabasele.

Domaći su uhvatili izjednačenje nakon tri minute nastavka nakon što je kompletna momčad Watforda bila u dubokom snu prilikom ubacivanja iz auta. Adam Smith primio je loptu, prošetao se kraj tri domaća braniča i poslužio Kinga koji postiže svoj prvi domaći pogodak u sezoni. Imali su domaći prilike potpuno preokrenuti rezultat, ali Gomes je pružio najbolje od sebe i spriječio njihova nastojanja.

Umjesto da dođu u prednost domaći su se ponovno našli u zaostatku i to ponovno nakon udarca iz kuta. Deeney je u 64. minuti uložio sve svoje znanje i fizičku snagu kako bi nadskočio Smitha i poslao loptu u mrežu pored u prostoru izgubljenog Boruca. Ali posljednju riječ na terenu imao je Afobe koji je osam minuta prije kraja susreta zabio za konačnih 2:2.

Crystal Palace - Everton 0:1

Nakon šokantne pobjede od 4:0 u prošlom kolu kada je stradao Manchester City Everton se danas našao u poziciji da jednom napadački sterilnom igrom ostane bez dva vrijedna boda. Ipak na kraju priče to se nije dogodilo zahvaljujući sposobnosti i pribranosti Seamusa Colemana koji je pogotkom u 87. minuti susreta izmamio osmjeh na usne svom treneru i navijačima.

Ovom pobjedom Everton se učvrstio na sedmom mjestu u prvenstvu i bez trunke sažaljenja ostavio Palace među posljednja tri kluba koji na kraju balade napuštaju elitno društvo.

West Bromwich Albion - Sunderland 2:0

Sunderland je ponovno potonuo na dno i nastavio svoja mizerna izdanja na gostujućim terenima dok su se domaći golovima Darrena Fletchera i Chrisa Brunta vratili na pobjedničke staze nakon poraza u FA kupu od Derbyja. S ova tri boda domaći su istaknuli ozbiljnu kandidaturu za europski nogomet sljedeće sezone.

Igrači Davida Moyesa krenuli su u susret sa začelja nakon neočekivane pobjede Swanseaja na Anfieldu, a tamo su i ostali. Može Moyes tražiti opravdanje u velikom broju izostanaka, ali i u trenucima kada su u sezoni bili kompletni nisu izgledali dobro na terenu. Pitanje je mogu li preživjeti ovu sezonu.

• qvestor23.01.2017. u 07:58
    super Rooney je srušio rekord i neka ga sad prodaju u Kinu dok još mogu dobit dobru lovu za njega i neka dovedu vrhunskog napadača jer i ova utakmica je pokazala da stvaraju prilike ali jako teško zabijaju i zato i jesu stalno 6.