Ante Tomić predvodio Barcelonu do pobjede, dobra utakmica Ivana Buve u slavlju Bilbaa

Petar Jenjić • nedjelja, 29.01.2017.

Odigrano je preostalih šest utakmica 19. kola španjolske ACB lige iz kojih vrijedi izdvojiti gostujuću pobjedu Barcelone koja je predvođena odličnim Antom Tomićem slavila na gostovanju kod Baskonije 84:92. Dobru je utakmicu odigrao i Ivan Buva čiji je Bilbao kod kuće nadigrao Kraljevićevu Zaragozu 81:77...

Četiri uzastopna poraza zasigurno su potresla momčad Bilbaa koja se tome nikako nije nadala. Dvije vrlo slabe utakmice i dvije izgubljene u egalu izbacile su ih iz prvih osam i doveli u dosta tešku situaciju. Da će možda podignuti formu najavili su danas kada su nakon mjesec dana uspjeli doći do pobjede, bili su bolji kod kuće protiv Zaragoze 81:77 kojom su došli do osme prvenstvene pobjede.

Gosti su nešto bolje otvorili susret i s pet poena Gecevičiusa došli do početnog vodstva koje je trajalo do četvrte minute i dobre role Mumbura koji je donio Bilbao prednost (10:7). Prednost su održavali do kraja prve četvrtine koju su zaključili sa šest koševa viška (19:13).

Sredinom druge četvrtine Zaragoza se vraća u egal, ponovno je najvažniji bio Gecevičius i donio prednost svojoj momčadi (30:31) koja je potrajala vrlo kratko jer je domaćin imao spreman odgovor. Susret je bio izjednačen do same završnice, 40 sekundi prije kraja prednost Bilbau donio je Tabu (77:75). Gosti nisu bili precizni u sljedećem napadu pa su morali raditi brzi prekršaj, ponovno je precizan bio Tabu za odmak na +4 i rješenje pitanja pobjednika.

Alex Mumbru bio je najefikasniji kod domaćina s 18 poena (6/11 iz igre, slobodna bacanja 2/2) i pet asistencija. Ivan Buva zaključio je susret s 13 poena (6/9 za dva, 0/2 za tricu, slobodna bacanja 1/1), sedam skokova i jednom asistencijom za 19 minuta provedenih na terenu.

Najbolji je kod gostiju bio Stefan Jelovac s 18 koševa (3/9 iz igre, slobodna bacanja 11/13) i 11 skokova. Filip Kraljević odigrao je nešto manje od 11 minuta i za to vrijeme ostvario učinak od četiri poena (2/3 za dv), tri skoka i jedne asistencije.

Estudiantes je do druge uzastopne pobjede i sedme ukupno došao domaćim slavljem protiv pretposljednjeg Obradoira 81:73 čime im je nanio sedmi uzastopni poraz i gurnuo u dodatne probleme.

Domaćini su startali sjajno, s tri trice i poveli 9:2, dvije je ubacio Edwin Jackson. Vratili su se gosti u egal do kraja prve četvrtine koju su zaključili s tri poena zaostatka (20:17). Polovicom druge četvrtine Estudiantes je došao do prve dvoznamenkaste prednosti na utakmici (32:22) koju su održavali do kraja poluvremena (43:32).

Prednost su zadržali i u nastavku utakmice, treću četvrtinu zaključili su s najvećih +16 (63:47), nakon četiri vezana poena danas raspoloženog Jamara Wilsona. Ipak, u samoj su završnici utakmice gosti zaprijetili gotovo osiguranoj pobjedi, serijom 8:0 približili su se na samo četiri poena zaostatka 44 sekunde prije kraja (75:71), međutim domaćin uzvraća s pet vezanih poena i rješava pitanje pobjednika, do konačnih 81:73.

Edwin Jackson predvodio je svoju momčad do pobjede s 19 koševa (7/16 iz igre, slobodna bacanja 2/2). Goran Suton zaključio je susret sa sedam poena (1/2 za dva, 1/2 za tricu, slobodna bacanja 2/2), pet skokova i jednom asistencijom za 26 minuta provedenih na parketu.

Najbolji je kod gostiju bio Rosco Allen sa 16 koševa (6/12 iz igre, slobodna bacanja 1/1).

Košarkaši Baskonije u nepunih su mjesec dana dva puta u Euroligi nadigrali Barcelonu, posljednji put prije samo dva dana i rane od poraza bile su još svježe Bartzokasovoj momčadi koja je vrlo dobrom utakmicom danas slavila na gostovanju 84:92 i barem se donekle uspjela osvetiti.

Vrlo čvrsto počelo je s obje strane i nijedna momčad nije uspijevala steći osjetniju prednost, tek je u početnim minutama utakmice katalonska momčad imala četiri poena prednosti (2:6). Rodrigue Beaubois je tricom donio svojoj momčadi prednost, koju je u posljednjoj sekundi prve četvrtine smanjio Ante Tomić (21:20).

Domaćini su držali prednost na svojoj strani do polovice druge četvrtine kada je Justin Doellman poravnao na 31:31 nakon čega je Barcelona pretekla Baskoniju i poluvrijeme zaključila s ugodnih šest koševa prednosti (35:41) predvođena Victorom Claverom.

Od tog trenutka pa do kraja utakmice Barcelona je ispustila prednost tek jednom tijekom treće četvrtine (46:45) nakon zakucavanja Ilimane Diopa. Tyrese Rice je zatim tricom vratio prednost na stranu gostiju koja je polako rasla iz minute u minutu i na kraju treće četvrtine iznosila 12 razlike (56:68).

U posljednjih je deset minuta Barcelona uspjela zadržati teško stečeno vodstvo. U nekoliko su se navrata domaćini spustili ispod deset koševa zaostatka, dok je konačnih -8 (84:92) bila najmanja razlika nakon završnice treće četvrtine.

Ante Tomić predvodio je Barcelonu s 21 poenom (8/10 za dva, slobodna bacanja 5/7), pet skokova i jednom asistencijom za nešto manje od 25 minuta provedenih na parketu. Tyrese Rice je dodao 17 koševa (7/12 iz igre, slobodna bacanja 2/3) i osam asistencija.

Kod domaćina su po 16 koševa ubacili Shane Larkin (5/14 iz igre, slobodna bacanja 4/5) i Johannes Voigtmann (5/9 iz igre, slobodna bacanja 4/4).

ACB, 17. kolo:
Bilbao - Zaragoza 81:77
Estudiantes - Obradoiro 81:73
Joventut - MoraBanc Andorra 74:59 (Sergi Vidal 13p, 5sk / Giorgi Šermadini 12p)
Unicaja - Fuenlabrada 89:73 (Nemanja Nedović 19p / Paco Cruz 13p, Marko Popović 3p, 1sk, 2as)
Baskonia - Barcelona 84:92
Manresa - Murcia 63:73 (Pere Tomas 16p, Marjan Čakarun 1p, 1sk, 2as / Vitor Benite 18p, 7sk)