Lagana pobjeda Real Madrida, Bilbao iznenadio u Barceloni

Petar Jenjić • nedjelja, 05.02.2017.

Odigrano je preostalih pet utakmica 20. kola španjolske ACB lige iz kojih vrijedi izdvojiti novu pobjedu Real Madrida i poraz Barcelone protiv Bilbaa...

Četvrti poraz u posljednjih pet utakmica u svim natjecanjima upisala je Barcelona koja je na domaćem terenu poražena od Bilbaa 68:76. Ista je momčad nadigrala Barcelonu i u prvom međusobnom dvoboju ove sezone, u dvoboju četvrtog kola (92:79). Gosti ovom pobjedom i dalje ostaju na devetom mjestu, s omjerom 9-10, dok je Barcelona sada na četvrtoj poziciji.

Susret su bolje otvorili domaćini koji su preko Vezenkova i Faverania poveli s 5:2. Gosti uzvraćaju preko Bamfortha i Erica koji ubacuju sve poene svoje momčadi u prvih šest minuta, treći je strijelac bio Todorović koji je tricom smanjio na poen zaostatka (16:15). U završnici prve četvrtine pet je poena povezao Ivan Buva i Bilbao je zaključio s dva poena prednosti (20:22).

Naredne su dvije četvrtine protekle u sličnoj košarci koju smo gledali u prvih deset minuta. Momčadi su se izmjenjivale u vodstvu i nijedna nije imala više od šest koševa prednosti.

Posljednju je dionicu zakucavanjem otvorio Buva kojim je donio svojoj momčadi poen prednosti (49:50). Minutu i pol kasnije Eriksson je poravnao rezultat, ali Barcelona više od toga nije mogla. Tricama Lapornika i Tabua gosti odlaze na šest poena prednosti i višak održavaju do kraja utakmice, do konačnih 68:76.

Do pobjede ih je predvodio Alex Mumbru sa 17 poena (6/13 iz igre, slobodna bacanja 2/2). Ivan Buva zaključio je susret sa sedam poena (1/5 za dva, 1/3 za tricu, slobodna bacanja 2/2) i tri skoka za 18 minuta provedenih na parketu.

Najbolji je kod Barcelone bio Aleksandar Vezenkov s 20 poena (7/10 iz igre, slobodna bacanja 5/8). Ante Tomić zaključio je susret sa šest poena (2/5 za dva, slobodna bacanja 2/4), 11 skokova i dva skoka za 24 minute na parketu.

Do četvrte je pobjede u posljednjih pet prvenstvenih utakmica došla Baskonia na gostovanju kod MoraBanc Andorre rezultatom 82:91, u susretu u kojem su tijekom većeg dijela bili u prednosti. Ovom su pobjedom došli na peto mjesto i omjer 13-6, dok je Andorra sada na osmoj poziciji, posljednjoj koja vodi u doigravanje.

Nakon izjednačene prve četvrtine u kojoj je rezultat konstantno prelazio s jedne na drugu stranu gosti su Larkinovom tricom prešli u vodstvo na polovici druge četvrtine (26:28). Na kraju će se pokazati kako i ključna jer je do kraja nisu ispustili. Najveću su prednost na utakmici imali u 33. minuti nakon poena Hange (58:70) koji je zaključio lijepu seriju gostiju od 10:3. U nekoliko je navrata Andorra dolazila na -5, ali više od toga nije išlo i na kraju su upisali poraz 82:91.

Do pobjede su ih s po 21 poenom predvodili Andrea Bargnani (6/9 iz igre, slobodna bacanja 6/6) i Shane Larkin (6/13 iz igre, slobodna bacanja 5/7) koji je imao i devet asistencija.

Najučinkovitiji je kod domaćina bio Giorgi Šermadini s 25 koševa (8/12 za dva, slobodna bacanja 9/9) i osam skokova.

Odlično odigranom posljednjoj četvrtinom košarkaši Zaragoze nadigrali su na domaćem terenu Real Betis rezultatom 102:99 i došli do sedme prvenstvene pobjede i bodovno se izjednačili s današnjim protivnicima. Betisu je ovo četvrti uzastopni poraz u ACB ligi.

Iako je susret od početka bio izjednačen, napadački je bolje stajala gostujuća momčad koja je prvu četvrtinu zaključila s dva poena prednosti (23:25). S dobrom igrom Betis je nastavio i u sljedeće dvije četvrtine, posebno u trećoj kada je vrlo raspoloženi Nachbar svojoj momčadi donio prvu dvoznamenkastu prednost na susretu (59:69). U posljednjih su deset minuta ušli s 12 koševa viška (69:81).

Ipak domaćin se budi u posljednjoj četvrtini koju dobro otvara Gecevičius sa šest poena, na koje se nadovezuju Garcia i Benzing i zaostatak Zaragoze se polako počinje smanjivati. U napetoj završnici prednost domaćinima donosi Garcia (98:97) 27 sekundi prije kraja. Nakon penal završnice gosti su imali priliku za poravnanje, ali Nachbarov pokušaj za tricu nije ušao u koš.

Martynas Gecevičius predvodio je Zaragozu s 26 poena (6/12 za tricu, slobodna bacanja 8/8). Filip Kraljević zaključio je susret s osam poena (2/5 za dva, slobodna bacanja 4/6) i četiri skoka za 19 i pol minuta provedenih na parketu.

Boštjan Nachbar predvodio je Betis s 25 koševa (5/6 za dva, 4/7 za tricu, slobodna bacanja 3/3).

Već više od mjesec dana Real Madrid ne zna za poraz, danas upisavši svoju desetu uzastopnu pobjedu na gostovanju kod Murcije rezultatom 61:89. Osmi je ovo poraz Murcije u posljednjih devet utakmica i sada su pali na 14. mjesto s omjerom 6-13.

Nije bilo prevelikih problema za Madriđane u susretu u kojem su vodili od prve do posljednje sekunde. Već su na kraju prve četvrtine imali deset koševa prednosti (18:28), do poluvremena je narasla na nedostižnih +21 (27:48). U nastavku susreta Real je rutinski priveo utakmicu prema kraju.

Do pobjede ih je predvodio Jaycee Carroll s 21 poenom (4/7 iz igre, slobodna bacanja 9/9), dok je Sergio Llull dodao 19 koševa (6/8 iz igre, slobodna bacanja 4/4).

Najefikasniji je kod domaćina bio Sadiel Rojas s 14 koševa (1/2 za dva, 4/7 za tricu) i 12 skokova