Marjan Kreševac • utorak, 07.02.2017.

Danas su odigrana četiri susreta osmine finala njemačkog DFB-Pokala. Arminia iz Bielefelda uspjela je proći tek nakon lutrije jedanaesteraca s ukupnih 5:4 protiv Astorije Waldorf, HSV je preskočio Köln, Borussia iz Mönchengladbacha bila je bolja od Greuther Fürtha, a Bayern od Wolfsburga...

Hamburger SV - FC Köln 2:0

U susretu između HSV-a i FC FC Kölna od samog početka susreta domaći su dali do znanja tko je prvoligaš i tko želi do pobjede pred svojim navijačima. Već u trećoj minuti sjajnu priliku imao je Gian-Luca Waldschmidt. Filip Kostić pronašao ga je na lijevoj strani kaznenog prostora, Waldschmidt je naciljao donji desni kut, ali na njegovu žalost Thomas Kessler bio je na visini zadatka i spriječio rano vodstvo.

Ipak samo dvije minute kasnije i Kessler je bio nemoćan kada se Gideon Jung upisao među strijelce. U petoj minuti ostvarila se želja domaćih da dođu do ranog vodstva i olakšaju si nastavak susreta. Nisu se gosti zadovoljili samo jednim golom prednosti već su uprli sve snage da riješe sve dvojbe oko pobjednika što je ranije moguće.

Međutim iako je trud bio neupitan realizacija je izostala, redom su promašivali Waldschmidt, Wallace i Douglas Santos. Nakon što je prošlo pola sata utakmice mogli su domaći biti i kažnjeni za svoje promašaje, ali René Adler dva puta je odlično reagirao i ostavio na životu minimalno vodstvo HSV-a.

I otvaranje drugog dijela pripalo je gostima, prijetnje su bile tu, ali bez učinka po rezultat. Gosti su očito izgubili snagu i malo po malo prepuštali su inicijativu HSV-u što ih je u konačnici koštalo i drugog pogotka u mreži. Strijelac je u 75. minuti bio Bobby Wood, a Jung je nakon pogotka za 1:0 upisao asistenciju za konačno rješenje problema zvanog plasman u četvrtfinale.

FC Astoria Walldorf - Arminia Bielefeld 1:1 (4:5)

Od prvog sučevog zvižduka gledali smo jednosmjerni nogomet, onaj prema domaćim vratima. Apsolutna dominacija Arminije i u posjedu lopte i udarcima, u prvih 45 minuta gosti su uputili osam udaraca od toga četiri su išla u okvir. Međutim postojao je jedan problem za goste, a on se zvao Jürgen Rennar koji je s nekoliko fantastičnih intervencija držao domaćima glavu iznad vode.

Bilo je teško očekivati da će i Rennar uspjeti izdržati ovakvu kanonadu tijekom cijelog susreta. Koliko god se trudio morao je priznati kapitulaciju u 52. minuti. Nije ovaj pogodak došao kao posljedica lijepo odigrane akcije već kao rezultat fenomenalnog slobodnjaka Toma Schütza čiji je projektil iznad živog zida skinuo paučinu iz desnih rašlji.

Nakon primljenog gola domaći su shvatili da nužno moraju nešto mijenjati u svojoj igri ukoliko žele pozitivan rezultat na kraju. Zaigrali su otvorenije i u nekoliko situacija našli se u poluprilikama, ali bez konkretnijeg efekta. Efekt se pokazao u 78. minuti kada je Marcel Carl iz izrazito teške pozicije pogodio gornji desi kut.

Budući je regularni dio završio neriješeno prema pravilima otišlo se u produžetke. Iako su momčadi imale neke šanse mreže su mirovale i u dodatnih 30 minuta susreta, a shodno tome o pobjedniku je odlučivala lutrija jedanaesteraca. Prvi su odlučili pucati gosti, loptu je namjestio Fabian Klos i promašio, odnosno vratar je obranio. Vratili su domaći promašaj u četvrtoj seriji, kraj gola loptu je uputio Nicolai Groß. Imali su domaći sve nakon prve serije, a nakon promašaja Jonasa Kiermeiera ništa. Arminia je sretno prošla u daljnji krug konačnim rezultatom 5:4.

Bayern - Wolfsburg 1:0

Sudac je dao znak za početak susreta i krenula je Bayernova oluja. Najzaposleniji čovjek na terenu bio je vratar gostiju, Koen Casteels, ali budući nitko nije svemoguć nije bio ni on. Morao je u 17. minuti priznati poraz, Thiago Alcántara odigrao je za Douglasa Costu koji poteže izvan kaznenog prostora i probija vratara za vodstvo domaćih 1:0.

Nisu domaći stali nakon vodstva, naprotiv, krenuli su odlučno po novi pogodak, ali sve što su uspjeli jest da su se pristojno obrukali količinom promašaja i morali su se zadovoljiti tek minimalnim vodstvom na poluvremenu. Ma koliko god bili dominantni uvijek postoji mogućnost nekog zalutalog metka, kiksa obrane i sav trud ode u vjetar.

Ni otvaranje drugog dijela nije donijelo nikakve promjene u pogledu realizacije domaćina, pokušavali su Costa, Alba, Alcántara, ali svi su pokušaji završavali u sigurnim rukama gostujućeg vratara. Na kraju susreta statistika je pokazala da su domaći imali 75% vremena loptu u svojim nogama, uputili 17 udaraca prema protivničkom golu, ali samo jedna lopta se zakoprcala u mreži, usuđujem se reći puno premalo.

Greuther Fürth - Borussia Mönchengladbach 0:2

Borussia je većinu dvojbi oko pobjednika, ako ne i sve riješila već u prvih 45. minuta susreta. Do vodstva su došli već u 12. minuti kada je donji desni kut lijepo naciljao, a još ljepše pogodio Oscar Wendt na dodavanje Fabiana Johnsona. Gubili su domaći 1:0 nakon 12 minuta, a nakon 18. minute igrali su i s igračem više nakon što je zbog pogibeljnog starta izravni crveni karton zaradio Ádám Pintér.

Izvući nešto s ovakvim odnosom snaga i igrom za domaće je izgledalo kao nemoguća misija, a nakon što su primili u 36. minuti i drugi pogodak nakon udarca Thorgana Hazarda s bijele točke sve je postalo kristalno jasno. Do kraja susreta mreže su mirovale i gosti su zasluženo prošli u četvrtfinale njemačkog kupa.