Petar Jenjić • četvrtak, 23.02.2017.

Odigrane su četiri utakmice 23. kola Eurolige iz kojih izdvajamo pobjedu Barcelona na gostovanju kod Armani Milana 83:78 koju je predvodio odlični Ante Tomić...

CSKA - Maccabi Tel Aviv 93:81

Do pete uzastopne pobjede na domaćem terenu došla je momčad CSKA Moskve protiv izraelskog Maccabi Tel Aviva koji je na ovaj susret doputovao bez najboljeg strijelca Andrewa Goudelocka koji je pauzirao zbog ozljede. Ovom pobjedom CSKA je došao na omjer 17-6, dok je Maccabi pao na 8-15.

Ruska momčad je sjajno započela susret, tricama Jacksona, Hrjape i Kurbanova povela sa 16:8. De Colovim ubačajem domaćin je prvi put došao do dvoznamenkaste prednosti, tek je Iverson prekinuo 10:0 seriju domaćina. Prvu su četvrtinu zaključili s 12 koševa prednosti (26:14).

Landesberg i Ohayon su držali goste u igri protiv vrlo raspoloženih domaćina koji su održavali prednost koja je nakon osam vezanih poena Teodosića i ubačaja De Cola prvo poluvrijeme zaključila rezultatom 54:48. Maccabi je u nastavku pokušao doći do preokreta, međutim bez većeg uspjeha, De Colo je samo nastavio puniti koš izraelske momčadi, do konačnih 93:81.

Nando De Colo je zaključio susret s 29 poena (7/10 za dva, 2/5 za tricu, slobodna bacanja 9/9), dok je Kyle Hines dodao 14 koševa (4/7 za dva, slobodna bacanja 6/8) i deset skokova.

Najbolji je kod gostiju bio Sylven Lanesberg s 19 koševa (4/9 za dva, 2/3 za tricu, slobodna bacanja 5/9).

Crvena zvezda - Galatasaray 77:58

U pohodu na prolazak u daljnju fazu natjecanja košarkaši Crvene zvezde i drugi su puta ove sezone svladali turski Galatasaray, večeras rezultatom 77:58. Nakon dva poraza, ovo je Zvezdina 13 pobjeda i trenutno se nalazi na šestom mjestu, dok je turska momčad na posljednjem mjestu.

Domaćin je u uvodnim minutama igrao nešto bolje, međutim to se nije osjetilo na rezultatu, tricom Sinana Gulera gosti su smanjili na 11:10. Iako se činilo neizbježnim, Zvezda je propustila nekoliko prilika da se odvoji na veću razliku. Prvu su četvrtinu zaključili s tri koša prednosti (20:17).

Srpska je momčad i u nastavku kontrolirala ritam utakmica i počela stvarati sve više problema svojim protivnicima, ubrzo su došli i do prve dvoznamenkaste prednosti (34:24). Dosta je problema obrani gostiju stvarao Kuzmić koji je preuzeo ulogu prvog strijelca u tom trenutku. Već su na poluvremenu došli do +19 (48:29), istom prednošću kojom je Zvezda rutinski privela utakmicu kraju (77:58).

Branko Lazić ubacio je 17 poena kod Zvezde uz savršen šut (1/1 za dva, 5/5 za tricu), dok je Ognjen Kuzmić ubacio je 16 poena (6/9 za dva, slobodna bacanja 4/5).

Jedini je dvoznamenkast kod gostiju bio Vladimir Micov s 11 ubačaja (1/2 za dva, 2/4 za tricu, slobodna bacanja 3/4).

Fenerbahče - Olympiakos 67:64

Košarkaši Fenerbahčea velikim su preokretom u posljednjih deset minuta utakmice došli do slavlja protiv Olympiakos i do 15. pobjede ove sezone. S druge strane, grčka je momčad pala na 16-7.

Odlično je u utakmicu ušao Olympiakos, nakon trice Printezisa i 11 uzastopnih poena Greena došao do prednosti 16:10, međutim domaćin je uzvratio na sličan način i dvjema tricama Datomea došao do izjednačenja na kraju prve četvrtine (18:18). Tricom Bogdanovića domaćin je došao do prve prednosti na susretu (25:22) i u gotovo pet minuta igre dopustio tek jedan ubačaj iz igre svojim protivnicima. Na poluvrijeme je turska momčad otišla sa šest koševa prednosti (40:34).

Kao što su otvorili prvo, tako su i drugo poluvrijeme. Grčka je momčad serijom 14:2 došla do dvoznamenkaste prednosti i u posljednjih deset minuta ušla s +11 (58:47), međutim uslijedio je preokret Fenerbahčea koji nije primio poen gotovo sedam minuta i došao do prednosti. Printezis je smanjio na tri koša minusa 21 sekundu prije kraja, ali su domaćini izdržali do kraja i upisali vrijednu pobjedu.

Do pobjede ih je s učinkom karijere predvodio Bogdan Bogdanović s 27 poena (5/8 za dva, 3/5 za tricu, slobodna bacanja 8/9), dok je Luigi Datome dodao 17 koševa (3/5 za dva, 3/7 za tricu, slobodna bacanja 2/2) i šest skokova.

Kod gostiju je Erick Green ubacio 17 koševa (6/9 za dva, 1/4 za tricu, slobodna bacanja 2/2).

Armani Milano - Barcelona 78:83

Nakon četiri uzastopna poraza košarkaši Barcelone napokon su uspjeli nekoga pobijediti u najboljem europskom natjecanju, danas su bili bolji od Armani Milana rezultatom 83:78 čime su došli na omjer 9-14, dok je Milano pao na 7-16.

Utakmica je počela u jednom, možemo reći, revijalnom tonu, u kojem nijedna momčad nije igrala pretjerano dobre obrane što je dovelo do jako puno koševa s obje strane. Najviše je problema Repešinoj momčadi stvarao Ante Tomić koji je već u prvoj četvrtini ubacio 13 koševa. Nakon trice Fontecchija domaćin je izjednačio na 22:22 što je bio i konačan rezultat prvih deset minuta. Vrijedi izdvojiti da se u ovom razdoblju čak osam igrača Milana upisalo u strijelce.

Domaćin je drugu dionicu igrao sjajno i nakon šest minuta igre ubacio već 20 koševa i odvojio se na dvoznamenkastu razliku. Nakon trice Mačvana došli su do +15 (45:30). Odličnom rolom Ricea gosti se vraćaju u utakmicu serijom 9:0, poluvrijeme su zaključili s četiri koša zaostatka (45:41).

Serija gostiju protegla se i u nastavak susreta pa je Barcelona nakon trice Vezenkova povela, bilo je 46:45. Tek je deset poena ubacio neraspoloženi doomaćin koji se jako mučio na obje strane terena. Tricom Koponena gosti su u posljednju četvrtinu ušli s deset koševa prednosti (65:55). Do kraja utakmice održavali su prednosti i došli do pobjede, iako je domaćin minutu prije kraja došao na četiri koša zaostatka.

Do pobjede ih je predvodio odlični Ante Tomić koji je susret zaključio s 19 poena (9/12 za dva, slobodna bacanja 1/1), devet skokova i jednom asistencijom za 25 minuta na parketu.

Najbolji je kod domaćina bio Awudu Abass s 14 koševa (4/7 za dva, 2/4 za tricu, slobodna bacanja 0/2) i četiri skoka. Kruno Simon ni večeras nije bio u sastavu Milana zbog ozljede.