Petar Jenjić • petak, 24.02.2017.

Bogat je dan iza nas u Euroligi. Perasovićev Anadolu Efes nadigrao je Baskoniju rezultatom 96:85 i ostao u borbi za doigravanje, Žalgiris je slavio na gostovanju kod Bamberga, za kojeg je dobru utakmicu odigrao Radošević, uz gotovo savršen šuterski učinak Lukasa Lekavičiusa koji je ubacio 29 poena. Mike James je u gotovo posljednjoj sekundi utakmice donio pobjedu Panathinaikosu protiv Uniks Kazana, dok je novu dobru utakmicu odigrao Ante Žižić za Darušafaku koja nije imala šanse protiv Reala predvođenog briljantnim Sergijom Llullom...

Anadolu Efes - Baskonia 96:85

U dvoboju dviju momčadi koje se bore za pozicije u doigravanju bolji je bio Anadolu Efes koji je slavio protiv Baskonije 96:85 i izjednačio se na omjeru 12-11 s ovom španjolskom momčadi. Susret su prelomili početkom posljednje četvrtine kada su otišli na nedostižnu prednost.

Gosti su bolje odigrali uvodne minute protiv neraspoloženih domaćina i nakon poena Beauboisa poveli sa 7:2. Prednosti održavaju sve do osme minute kada Mutaf pogađa tricu za +2 Efesa (17:15). Isti igrač pogađa dalekometni šut na kraju prve četvrtine i donosi svojoj momčadi novu prednost 23:21. Slabo je u obrani izgledala španjolska momčad u drugoj četvrtini, u nekoliko su navrata domaćini dolazili do poena "kao na treningu". Dunston je poentirao za prvu dvoznamenkastu prednost Efesa na utakmici u 17. minuti (40:30), dok su na poluvrijeme otišli s vrlo lijepih 47:38.

I u nastavku susreta Efes je bio konkretniji, nakon lošeg ulaska u utakmicu Paul je pogodio tri trice u trećoj četvrtini, Osman se nadovezao s jednom i turska je momčad održavali stečenu prednost. Tricom Honeycutta domaćin je osam minuta prije kraja došao do nedostižnih +17 (79:62) i mirno priveo utakmicu prema kraju.

Do pobjede ih je predvodio Thomas Heurtel s 21 poenom (8/13 za dva, 0/2 za tricu, slobodna bacanja 5/6) i 11 asistencija, dok je Tyler Honeycutt dodao 16 koševa (5/6 za dva, 2/6 za tricu, slobodna bacanja 0/2) i pet skokova.

Goste je predvodio Rodrigue Beaubois s 23 poena (4/6 za dva, 5/10 za tricu).

Brose Bamberg - Žalgiris 86:91

Do nove je pobjede u najboljem europskom natjecanju došao Žalgiris na gostovanju kod njemačkog Bamberga. Predvođeni gotovo nepogrešivim Lukasom Lekavičiusom slavili su rezultatom 91:86 i došli na omjer 10-13, dok je večerašnji domaćin sada na 8-15.

Gosti su bolje ušli u večerašnji susret, nakon poena Kevina Pangosa s poludistance imali su 11 razlike (18:7), međutim domaćin se uspijeva približiti tricom Daniela Theisa. Nakon prve četvrtine Žalgiris je imao +6 (28:22). Iako su se u nekoliko navrata uspjeli približiti domaćini do prednosti nisu dolazili sve do 24. minute i ubačaja Nikosa Zizisa (56:55).

Na ulasku u posljednju četvrtinu Žalgiris je uspio doći do prednosti, Bamberg se jako mučio u napadu, dosta je griješio i ispadao u obrani. Na ulasku u posljednje dvije minute litavska je momčadi imala šest koševa prednosti (83:77) koje je uspjela zadržati do samog kraja.

Gotovo savršen šut imao je Lukas Lekavičius koji je ubacio 29 poena (6/7 za dva, 5/5 za tricu, slobodna bacanja 2/2), dok je Paulius Jankunas dodao 24 koša (3/5 za dva, 4/6 za tricu, slobodna bacanja 6/6).

Kod domaćina su po 17 koševa ubacili Nicolo Melli (7/12 iz igre, slobodna bacanja 2/3) i Daniel Theis (7/10 iz igre, slobodna bacanja 2/3). Leon Radošević zaključio je susret s deset poena (5/7 za dva), sedam skokova i po jednu asistenciju i ukradenu loptu za 22 minute provedene na parketu.

Panathinaikos - Uniks Kazan 83:82

Panathinaikos nastavlja svoj lov na Fenerbahče i Olympiakos i za mjesta koja bi u doigravanju osigurala prednost domaćeg terena. Danas su teže od očekivanog pobijedili Uniks rezultatom 83:82 i to ubačajem Mikea Jamesa u gotovo posljednjoj sekundi utakmice.

Ruska je momčad igrala jako dobro, raspoloženi su bili Keith Langford i Latavious Wiliams koji su ubacili većinu poena gostiju za minimalnu prednost nakon prvih deset minuta (25:24). Iako je grčka momčad uvijek bila vrlo blizu, na poluvrijeme su otišli s -7 (46:39).

Na ulasku u posljednjih deset minuta gosti su imali devet koševa prednosti (61:52), ali Panathinaikos serijom 13:4 dolazi do izjednačenja. Chris Singleton poravnao je rezultat s linije slobodnih bacanja (80:80) 14 sekundi prije kraja utakmice. Na drugoj je strani fauliran Williams koji je bio stopostotan i vratio prednost na stranu gostiju, međutim ukazao se Mike James i pogodio tricu za pobjedu grčke momčadi.

Najefikasniji je kod domaćina bio Ioannis Bourousis s 15 koševa (2/3 za dva, 1/1 za tricu, slobodna bacanja 8/10) i šest skokova, Chris Singleton je dodao 14 poena (2/4 za dva, 3/4 za tricu, slobodna bacanja 1/4) i osam skokova.

Kod gostiju je Keith Langford ubacio 21 poen (6/11 za dva, 1/4 za tricu, slobodna bacanja 6/10) uz sedam asistencija. Marko Banić ostao je bez poena za 12 i pol minuta na parketu (0/2 za dva).

Real Madrid - Darušafaka 101:83

Posljednji susret ovog bogatog kola odigran je u Madridu gdje smo mogli svjedočiti showu Sergija Llulla koji je predvodio Real do slavlja protiv Darušafake rezultatom 101:83. Ovom je pobjedom Real došao na omjer 17-5, dok je Darušafaka sada na 11-12.

Nakon četiri uvodna poena Mačiulisa vrlo brzo se nadovezao sjajni Llull s dvije trice i donio +8 svojoj momčadi (12:4). Nastavio je Llull puniti koš turske momčadi, pogodio je nove dvije bez promašaja i poveo s dvoznamenkastom razlikom (18:8). Bezidejni gosti su dugo ostali bez poena i nisu mogli protiv vrlo raspoloženog Reala i prije svega već spomenutog Llulla.

Španjolski je košarkaš već u prvoj četvrtini postigao 19 poena od 30 svoje momčadi. Domaćin je nakon prvih deset minuta imao +16 (30:14). Probudili su se gosti na trenutak u drugoj četvrtini, nakon poena Žižića došli su do devet koševa minusa (32:41), ali Madriđani uzvraćaju serijom 10:0 i u konačnici na poluvrijeme odnose 16 koševa prednosti (53:37). Do kraja susreta prevelikih problema nisu imali. Sergio Llull postavio je konačan rezultat tricom s centra igrališta.

Gosti su u završnim minutama treće četvrtine povezali četiri trice i smanjili na devet koševa zaostatka (60:69), međutim u 50 sekundi su prosuli sve dobro što su napravili. Real je u posljednju četvrtinu ušao s 15 koševa prednosti (75:60).

Do pobjede ih je predvodio Sergio Llull s 26 poena (3/4 za dva, 6/8 za tricu, slobodna bacanja 2/2) i osam asistencija, dok su po 14 koševa dodali Trey Thompkins (1/2 za dva, 4/6 za tricu, slobodna bacanja 0/2) i Othello Hunter (6/7 za dva, slobodna bacanja 2/3).

Kod gostiju je James Anderson ubacio 18 koševa (3/7 za dva, 2/3 za tricu, slobodna bacanja 6/6). Ante Žižić zaključio je susret s 11 poena (4/9 za dva, slobodna bacanja 3/6), deset skokova i dvije asistencije za 30 minuta provedenih na parketu.