Planinićeva Gran Canaria slavila protiv Reala, jako dobra nedjelja hrvatskih košarkaša

Petar Jenjić • nedjelja, 26.02.2017.

Zaključeno je 22. kolo španjolske ACB lige u kojem su vrlo dobre do odlične nastupe ponovno ostvarili hrvatski košarkaši u pobjedama i porazima svojih momčadi...

Niz slabih utakmica za košarkaše Barcelone se nastavlja, katalonska momčad već jako dugo ne može povezati nekoliko jako dobrih utakmica i pobjeda. Danas su nakon produžetka poraženi od Estudiantesa nakon produžetka 83:81 čime su izgubili treću utakmicu u posljednjih pet odigranih.

Susret je bio vrlo izjednačen od samog početka utakmice, ali je rezultatski Barcelona stajala nešto bolje i u posljednjih deset minuta ušla sa šest poena prednosti, a u 32. minuti nakon poena Faveranija došla do dvoznamenkaste prednosti (66:56). Estudiantes u samoj završnici vrlo dobrom igrom dolazi do izjednačenja, međutim sedam sekundi prije kraja ima dva poena minusa (72:74). Vicedo promašuje dva slobodna bacanja dvije sekunde prije kraja, u napadu skače Balvin nad kojim prekršaj radi Claver, a igrač Estudiantesa s linije slobodnih bacanja donosi svojoj momčadi produžetak.

Domaćin je u dodatnih pet minuta igrao bolje i držao prednost, međutim Barcelona je imala priliku za izjednačenje u samoj završnici (82:80), ali je Ante Tomić promašio jedno slobodno bacanje. Na drugoj strani je Wilson potvrdio pobjedu svoje momčadi. Šutirao je Tomić tricu za pobjedu, ali nije bio precizan.

Do pobjede ih je predvodio Edwin Jackson s 32 poena (10/15 za dva, 0/3 za tricu, slobodna bacanja 12/13). Goran Suton zaključio je susret s devet koševa (0/3 za dva, 3/6 za tricu) i čak 15 skokova i tri asistencije za 34 minute provedene na parketu.

Ante Tomić je predvodio Barcelonu s 18 poena (5/11 za dva, 0/1 za tricu, slobodna bacanja 8/12), devet skokova i tri asistencije za 31 minutu na terenu.

Košarkaši Iberostar Tenerifa nisu imali prevelikih problema na gostovanju kod Fuenlabrade. Slavili su rezultatom 85:61 u susretu kojeg su prelomili u drugoj četvrtini i došli do 16. prvenstvene pobjede, dok je Fuenlabrada sada na omjeru 9-12.

Nakon izjednačene prve četvrtine koju su gosti dobili s 15:13, domaćin je upao u nevjerojatnu crnu rupu. Poen Smitsa s linije slobodnih bacanja i polaganje Sekulića u 18. minuti bili su jedini koševi domaćina u drugoj četvrtini. Na kraju poluvrijeme bili su u minusu od 38 razlike (16:44) i do kraja se nisu uspjeli oporaviti od toga.

Do pobjede ih je predvodio Tim Abromaitis s 12 koševa (4/6 iz igre, slobodna bacanja 2/3) i devet skokova, dok je Will Hanley dodao 11 poena (4/4 za dva, 1/2 za tricu) i šest skokova.

Kod domaćina su po 12 koševa ubacili Rafael Hettsheimeir i Ian O'Leary (osam skokova). Marko Popović je zaključio susret sa šest poena (1/1 za dva, 1/6 za tricu, slobodna bacanja 1/2) i jednom asistencijom za 14 i pol minuta provedenih na parketu.

Real Madrid i drugu utakmicu zaredom ispušta pobjedu i upisuje ukupno peti poraz ove sezone. Danas ih je na domaćem parketu nadigrala Gran Canaria rezultatom 93:81, u susretu u kojem su gotovo od samog početka bili u zaostatku. Ovom je pobjedom Gran Canaria skočila na sedmu poziciju, dok je Iberostar Tenerife sada na prvom mjestu ispred madridske momčadi.

Gosti su odigrali sjajnu prvu četvrtinu, posebno u obrani jer su primili tek devet poena (23:9). Madriđani se bude u drugoj četvrtini, ali Gran Canaria zadržava dvoznamenkastu prednost i na poluvrijeme odnosi 11 koševa prednosti (44:33).

Tijekom treće četvrtine Real je uspio doći vrlo blizu, nakon poena Randolpha u 18. minuti stigli su na samo dva poena zaostatka (58:60). Na ulasku u posljednjih deset minuta gosti su imali +6 (64:58), u 35. minuti su nakon trice Carrolla Madriđani došli na 76:77, ali više od toga nije išlo jer su gosti serijom 16:5 održali stečenu prednost.

Goste je do pobjede predvodio Anžejs Pasečniks sa 16 koševa (7/9 iz igre, slobodna bacanja 1/4). Darko Planinić je zaključio susret sa sedam poena (3/6 za dva, slobodna bacanja 1/2), jednim skokom i jednom asistencijom za 16 i pol minuta provedenih na parketu.

Najbolji je kod Reala bio Sergio Llull s 28 poena (4/8 za dva, 5/7 za tricu, slobodna bacanja 5/7).

Do treće uzastopne pobjede došao je Bilbao gostovanju kod posljednje Manrese, dosta teže nego što se to možda i činilo. Iako su gotovo čitav susret bili u prednosti, domaćin se nije predavao i držao je priključak, ali više od pristojnog poraza (79:86) nije mogao.

Vrlo dobro su obje momčadi otvorile današnju utakmicu, ali je do prve veće prednosti došao Bilbao u posljednje tri minute prve četvrtine, serijom 6:0 zaključio je rezultatom 21:16. Ubačajima Ivana Buve s linije slobodnih bacanja gosti dolaze do prve dvoznamenkaste prednosti na utakmici u 19. minuti (36:47), dok domaćin do poluvremena tek malo smanjuje zaostatak.

U nastavku susreta Bilbao je održavao stečenu prednost, ali je u 35. minuti Manresa tricom Cvetkovića došla na samo dva koša zaostatka (73:75). Ipak, više od toga nije išlo i gosti su mogli slaviti novu pobjedu.

Do pobjede ih je predvodio Alex Mumbru s 20 poena (6/12 iz igre, slobodna bacanja 5/7). Ivan Buva zaključio je susret s deset poena (3/8 za dva, 0/1 za tricu, slobodna bacanja 4/4) i devet skokova za 31 minutu provedenu na parketu.

Najučinkovitiji je kod domaćina bio Marjan Čakarun s 15 koševa (7/9 za dva, slobodna bacanja 1/2), jednim skokom i dvije asistencije za 22 i pol minute provedene na terenu.

ACB liga, 22. kolo:
Estudiantes - Barcelona 83:81 (nakon produžetka)
Fuenlabrada - Tenerife 61:85
Murcia - Real Betis 92:80 (Nemanja Radović 22p, 6sk / Trent Lockett 20p)
Real Madrid - Gran Canaria 81:93
Manresa - Bilbao 79:86
Zaragoza - Baskonia 88:99 (Robin Benzing 19p, Filip Kraljević 2p, 2sk / Shane Larkin 30p, 6as)