Petar Jenjić • nedjelja, 12.03.2017.

Odigrane su nove tri utakmice u VTB ligi iz kojih su kao pobjednici izašli gostujući sastavi. CSKA je slavio protiv Rige 99:83, Zenit nije imao problema protiv Uniks Kazana rezultatom 109:84, dok je Jenisej slavio protiv Nižnji Novgoroda 93:80 za koji je dobru utakmicu odigrao Tomislav Zubčić...

Nižnji Novgorod je očajnički trebao pobjedu u borbi za doigravanje, ali nije uspio slaviti protiv izravnog konkurenta za jedno od mjesta. Poraženi su kod kuće od Jeniseja rezultatom 93:80 i ostali na devetom mjestu s omjerom 6-14.

U jednom vrlo izjednačenom dvoboju Jenisej je u posljednjih deset minuta ušao s poenom prednosti (65:64). Četiri i pol minute prije kraja imali su devet poena viška, Sander Vene je smanjio na minus pet (78:73), međutim gosti rade seriju 11:0 predvođeni Vladislavom Truškinom i rješavaju pitanje pobjednika.

Truškin je zaključio susret s 15 poena (5/9 iz igre, slobodna bacanja 3/4), dok je Suleiman Braimoh dodao 14 koševa (7/15 iz igre, slobodna bacanja 2/2) i pet skokova.

Nižnji je predvodio Kenny Boynton s 26 koševa (8/14 iz igre, slobodna bacanja 5/6) i šest asistencija. Tomislav Zubčić je zaključio susret s deset poena (2/5 za dva, 1/4 za tricu, slobodna bacanja 3/3), četiri skoka i jednom asistencijom za 20 minuta provedenih na parketu.

Do rutinske su pobjede u dvoboju tjedna došli košarkaši Zenit St. Peterburga na gostovanju kod Uniks Kazana. Slavili su rezultatom 109:84, u susretu u kojem su dominirali od početka do kraja. Deseta je ovo uzastopna pobjeda Zenita u ovom natjecanju kojom su ostali na drugom mjestu i osigurali doigravanje. S druge strane, Uniks igra u vrlo slaboj formi, ovo im je treći poraz u posljednje četiri utakmice i sada se nalaze na petom mjestu s 12 pobjeda i osam poraza.

Već su nakon prve četvrtine domaćini imali deset koševa zaostatka (27:17). Dominantni gosti niti u drugoj četvrtini nisu ispuštali prednost, dapače, čak su je i povećali. Iako se Uniks pribrao u trećoj, smanjio zaostatak i barem malo zaprijetio, Zenit nije razmišljao o posustajanju. Sjajni Karašev i Valijev predvodili su momčad iz Sankt Peterburga u posljednjoj četvrtini koju su dobili s visokih 30:15.

Sergej Karašev zaključio je susret s 26 poena (8/18 iz igre, slobodna bacanja 6/7) i četiri asistencije, dok je Evgenij Valiev dodao 15 koševa (7/10 za dva, slobodna bacanja 1/3) i šest skokova.

Najbolji je kod Uniksa bio Joaquin Colom s 25 koševa (5/9 iz igre, slobodna bacanja 14/15) i devet asistencija. Marko Banić je ostao bez poena za dvije i pol minute na parketu (0/2 za dva).

CSKA nakon manje krize nastavlja s vrlo učinkovitom košarkom, danas su upisali gostujuću pobjedu protiv VEF Rige 99:83 i ostali na prvom mjestu prvenstvene ljestvice. Riga je, s druge strane, trenutno na osmom mjestu, posljednjem koje vodi u doigravanje.

Iako su igrali bez najboljeg strijelca Janisa Blumsa, domaćini su jako dobro odolijevali napadima branitelja naslova. Tijekom druge su dionice čak i vodili, a na poluvremenu imali minus četiri (54:50). Ipak, početkom nastavka šut Rige je potpuno stao, gosti su vrlo brzo stekli značajniju prednost i uoči posljednjih deset minuta vodili 79:60. Do kraja su je susreta samo održavali.

Do pobjede su ih predvodili Cory Higgins sa 16 poena (5/11 iz igre, slobodna bacanja 6/7) i pet asistencija i Vitali Fridzon s 15 koševa (5/9 iz igre, slobodna bacanja 3/3).

Kod Rige su po 17 koševa ubacili Armands Skele (7/10 iz igre, slobodna bacanja 1/2) i Martins Meiers (osam skokova).

VTB:
Nižnji Novgorod - Jenisej 80:93
Uniks Kazan - Zenit St. Peterburg 84:109
VEF Riga - CSKA Moskva 83:99

• Dario_SNet13.03.2017. u 14:37
    U pravu si, ovo je bio nedjeljni izvještaj, kolega nije bacio oko na subotnje utakmice. Nadamo se da se neće ponoviti jer je imao zaista lijep učinak.