Ivan Buva predvodio Bilbao do pobjede, Marko Popović među najboljima u slavlju Fuenlabrade

Petar Jenjić • nedjelja, 30.04.2017.

Odigrano je još pet utakmica 31. kola ACB lige u kojima prevelikih iznenađenja nije bilo, dok su hrvatski košarkaši još jednom imali vrlo dobru nedjelju. Ivan Buva bio je najbolji u pobjedi Bilbaa, raspoložen je bio i Marko Popović u slavlju Fuenlabrade, dok je dobar učinak ostvario i Goran Suton u porazu Estudiantesa od madridskog Reala...

Nakon tri uzastopna poraza u kojima su izgubili sve šanse za osmo mjesto i doigravanje, košarkaši Fuenlabrade na domaćem su parketu svladali Gran Canariju rezultatom 75:72 čime su se osvetili za vrlo visok poraz iz prvog dijela sezone (111:60).

Domaćin je vodio od samog početka utakmice, tek je u jednom navratu Gran Canaria uspjela doći do izjednačenja. Tijekom druge dionice imali su i 17 koševa viška (39:22), međutim, u drugom poluvremenu se bude gosti i potpuno sustižu zaostatak. Tricom Kylea Kurica dolaze na dva koša minusa (70:68) 24 sekunde prije kraja. Ipak, brzi prekršaji nisu im bili od prevelike pomoći jer su domaćini bili precizni s linije slobodnih bacanja čime su uspjeli privesti utakmicu u svoju korist.

Najučinkovitiji je kod pobjednika bio Rafael Hettsheimeir s 18 koševa (2/5 za dva, 4/6 za tricu, slobodna bacanja 2/2) i osam skokova, Marko Popović je dodao 17 poena (2/5 za dva, 4/7 za tricu, slobodna bacanja 1/1), četiri skoka i jednu asistenciju za 25 i pol minuta provedenih na parketu.

Najbolji je kod gostiju bio Kyle Kuric s 21 poenom (3/4 za dva, 4/8 za tricu, slobodna bacanja 3/5). Darko Planinić je ubacio dva poena (0/1 za dva, slobodna bacanja 2/2) za deset minuta na terenu.

Do četvrte pobjede u posljednjih pet utakmica došla je Baskonia koja se na pravi način uspjela oporaviti od ispadanja iz Eurolige. Na domaćem su parketu bili bolji od Joventuta 81:45 čime su upisali 20. ovosezonsku pobjedu.

Sve osim prve četvrtine bila je jednosmjerna ulica. Gosti su vodili 10:7, nakon čega slijedi serija 10:0 i preuzimanje vodstva. Već je do poluvremena Baskonia imala 18 koševa viška, igrala je odličnu obranu, primivši pritom tek 25 koševa. U nastavku susreta prednost je nastavila rasti pa je domaćin u konačnici došao do uvjerljivog slavlja.

Do pobjede su ih s po 11 poena predvodili Shane Larkin (1/2 za dva, 2/4 za tricu, slobodna bacanja 3/3) i Adam Hanga (4/6 za dva, 1/3 za tricu) uz sedam skokova.

Jedini je dvoznamenkast kod gostiju bio Jerome Jordan s 14 koševa (3/9 za dva, slobodna bacanja 8/8).

Sedam je momčadi osigurali doigravanje, preostala je još borba za posljednje, ono između MoraBanc Andorre i Bilbaa. Danas je u izravnom dvoboju do pobjede na domaćem parketu došao Bilbao i tri kola prije kraja se približio na jednu pobjedu zaostatka od spomenute pobjede, slavili su rezultatom 81:67.

Susret je bio izjednačen do posljednje četvrtine, u 36. minuti Giorgi Šermadini je smanjio na tri koša minusa gostiju (66:63). Bilbao uzvraća serijom 8:2, tricom Jonathana Tabua dolazi do devet poena viška (74:65) minutu i pol prije kraja. Ubrzo je Javier Salgado domaćinu donio i dvoznamenkastu prednost i tu je utakmici bio kraj.

Bilbao je do pobjede predvodio Ivan Buva koji je susret zaključio sa 16 poena (5/9 za dva, 1/1 za tricu, slobodna bacanja 3/4) i dva skoka za nešto manje od 15 minuta provedenih na terenu. Alex Mumbru je dodao 14 koševa (6/11 za dva, 0/4 za tricu, slobodna bacanja 2/6).

Kod gostiju su po 13 koševa ubacili Giorgi Šermadini i Thanasis Antetokounmpo (šest skokova).

Do pete je uzastopne pobjede došao madridski Real koji je na domaćem parketu svladao Estudiantes 79:72. Nakon plasmana na Final Four Eurolige, madridska je momčad dugo lomila svoje današnje protivnike, ali je u konačnici ipak pokazala kvalitetu više.

U prvom su se poluvremenu momčadi izmjenjivale u vodstvu, da bi tek u završnici treće četvrtine Real uspio doći na dvoznamenkastu prednost (61:50). Minutu i pol prije kraja Estudiantes je uspio doći do pet koševa minusa, ali vremena za preokret nije bilo.

Real je do slavlja predvodio Sergio Llull s 18 koševa (4/7 za dva, 1/5 za tricu, slobodna bacanja 7/7) i sedam skokova, Luka Dončić je dodao 14 koševa (4/4 za dva, 2/3 za tricu).

Najbolji je kod gostiju bio Alec Brown s 20 poena (4/6 za dva, 4/6 za tricu), dok je Goran Suton dodao 12 koševa (4/5 za dva, 1/5 za tricu, slobodna bacanja 1/2), sedam skokova i četiri asistencije za 34 minute na terenu.

ACB liga, 31. kolo:
Baskonia - Joventut 81:45
Bilbao - MoraBanc Andorra 81:67
Fuenlabrada - Gran Canaria 75:72
Murcia - Zaragoza 88:80 (Vitor Benite 24p / Henk Norel 21p, Filip Kraljević nije nastupio)
Real Madrid - Estudiantes 79:72