Branimir Korać • četvrtak, 30.11.2017.

Odigrano je pet susreta desetog kola Eurolige koje je bilo uspješno za hrvatske stručnjake Nevena Spahiju i Velimira Perasovića...

Valencia i Olympiakos igraju u potpuno različitoj formi, a seriju nisu zaustavili u međusobnom dvoboju. Španjolci su kao domaćini upisali novi poraz, Olympiakos je slavio 72:64 i tako ubilježio četvrtu uzastopnu pobjedu dok je Valenciji ovo šesti poraz u nizu i ne zna za pobjedu od demoliranja Baskonije u listopadu.

Do ove pobjede Olympiakos je došao relativno lako, vodio je svih 40 minuta i Valencia niti u jednom trenutku nije bila čak niti u egalu. Sredinom treće četvrtine domaćin je uspio doći na tri poena zaostatka, ali Olympiakos je imao odgovor i serijom 11:3 ponovno pobjegao.

Predvodili su ga Kostas Papanikolaou s 13 poena i šest skokova te s po 12 poena Janis Strelnieks i Georgios Printezis (14 skokova). Kod Valencije Erick Green ubacio je 26 poena, a Tibor Pleiss 14 uz osam skokova. Damjan Rudež za pet poena ostao je bez učinka.

Seriju od tri uzastopna poraza prekinuo je Himki koji je na svom parketu ugostio i svladao Brose Baskets s 82:73. Rusi su ostali bez Thomasa Robinsona koji završio na operaciji zbog loma ruke i nekoliko mjeseci neće biti u pogonu, ali i bez njega su slavili protiv Brosea i otišli na omjer 6-4.

"Bamberg je dobra momčad koja je već imala dva velika povratka protiv Valencije i Barcelone. Imaju vrlo dobrog trenera i igra odličnu košarku. Mi smo posljednjih nekoliko utakmica izgubili stoga smo bili vrlo motivirani u ovom susretu", istaknuo je Tyler Honeycutt koji je upisao prvi nastup nakon neugodne ozljede.

Odličan nastup upisao je Aleksej Šved s 26 poena, pet skokova i pet asistencija dok je Anthony Gill dodao 14 poena i pet skokova. Kod Brosea Ricky Hickman ubacio je 21 poen, a Bryce Taylor 14 poena uz šest skokova. Leon Radošević za 21 minutu ostao je bez poena (0/3) uz četiri skoka.

Problema nije bilo za Fenerbahče koji je upisao glatku pobjedu u gostima kod Baskonije. Obradovićeva momčad slavila je 83:69, a do pobjede je stigla unatoč sporijem ulasku u susret i dvoznamenkastom zaostatku u prvom dijelu. Nastavak susreta ipak je pripao Turcima koji su bili puno bolji.

"Jako teška utakmica, krenuli smo u dobrom ritmu, pogađali trice, imali dobar protok lopte, ali nakon toga sve je palo u vodu i imali smo velikih problema u napadu. U drugoj četvrtini imali smo previše izgubljenih lopti i dopuštali im napadačke skokove dok je drugo poluvrijeme bilo još lošije", nezadovoljan je bio Pedro Martinez.

Fenerbahče su predvodili James Nunnally sa 16 poena, Kostas Sloukas s 14 poena i šest asistencija te Jan Vesely s deset poena, šest asistencija i pet skokova. Kod Baskonije Tornike Šengelia ubacio je 13 poena, a po deset su dodali Janis Timma, Marcelinho Huertas (pet asistencija) i Rodrigue Beaubois.

U derbiju začelja Perasovićev Anadolu Efes ugostio je Armani Milano i svladao ga 73:68. Igrač odluke bio je Errick McCollum koji je u četvrtoj četvrtini ubacio 13 poena i pomogao svojoj momčadi u ovom susretu. 30 sekundi prije kraja Vladimir Štimac ubacio je tricu za vodstvo Efesa koje nije ispušteno do kraja susreta.

Štimac je susret završio s 19 poena i deset skokova, McCollum je dodao 15 poena, a Kruno Simon za 24 minute tri poena (1/3 za dva, 0/2 za tri) uz dva skoka. Kod Talijana po 15 poena upisali su Vladimir Micov (pet asistencija) i Jordan Theodore.

Pobjedu je upisao i Neven Spahija koji je s Maccabijem bio bolji od Žalgirisa 81:74. Domaćin je većim dijelom susreta bio bolji, imao i ugodnu prednost na ulasku u posljednju četvrtinu te je uspješno dovršio posao te upisao šestu pobjedu.

Norris Cole predvodio ga je s 26 poena i pet skokova, a Pierre Jackson dodao je 12 poena i šest asistencija. Kod gostiju Arturas Milaknis ubacio je 19 poena, Kevin Pangos 12 uz šest asistencija, a Paulius Jankunas 11 poena uz šest skokova.