Petar Jenjić • četvrtak, 07.12.2017.

Odigrano je prvih pet utakmica 11. kola košarkaške Eurolige. Žalgiris je pred svojim navijačima stigao do pobjede protiv Panathinaikosa, CSKA je zadržala prvo mjesto pobjedom kod Bamberga, dok je Baskonia slavila u španjolskom dvoboju protiv Unicaje. Maccabi Tel Aviv je nakon napete završnice slavio protiv Valencije, dok je Himki na krilima Alekseja Šveda bio bolji od Armani Milana...

Žalgiris - Panathinaikos 80:74

Vrlo zanimljiva utakmica odigrana je u Kaunasu gdje je Žalgiris pred svojim navijačima bio bolji od Panathinaikosa rezultatom 80:74 i stigao do šeste pobjede u sezoni. S druge strane, grčka momčad pala je na omjer 7-4.

Gosti su odigrali jako dobru prvu četvrtinu i na krilima Nicka Calathesa imali deset koševa viška (20:10). Drugu dionicu Žalgiris otvara serijom 7:2 i do kraja poluvremena smanjuje zaostatak na samo dva razlike.

Nastavak susreta donio je sjajnu igru domaće momčadi koja je, kako su minute odmicale, stvarala sve veću prednost, a treću četvrtinu je zaključila s 33 ubačena poena i 17 koševa prednosti (67:54). Panathinaikos je u posljednjih deset minuta pokušao uhvatiti zaostatak, no Žalgiris je ostao miran i zasluženo zaključio susret pobjedom.

Paulius Jankunas sa 17 poena i Aaron White s 13 koševa i pet skokova predvodili su domaćina do pobjede. Nikos Pappas sa 16 koševa i Chris Singleton s 15 poena bili su najbolji kod Panathinaikosa.

Bamberg - CSKA Moskva 76:92

Devetu pobjedu u sezoni upisao je CSKA, a večeras je slavio u gostima kod Brose Basketsa rezultatom 92:76 čime je njemačkoj momčadi nanio ukupno šesti poraz.

Susret je bio prilično izjednačen kroz prvo poluvrijeme i na otvaranju drugog, no vrlo brzo ruska momčad preuzima inicijativu i dolazi do prve dvoznamenkaste prednosti na susretu (67:57). Ostatak dvoboja bilo je tek odrađivanje posla gostiju koji su tako ostali na vrhu euroligaške ljestvice.

Goste je do pobjede predvodio Nando De Colo s 20 poena, Will Clyburn je dodao 15 koševa i devet skokova. Najbolji je kod Bamberga bio Augustine Rubit sa 16 koševa, Leon Radošević je susret zaključio s devet koševa (4/6 za dva, slobodna bacanja 1/1) i četiri skoka za 20 minuta na terenu.

Maccabi Tel Aviv - Valencia 94:91

Do sedme pobjede u euroligaškoj sezoni stigao je Maccabi koji je u Tel Avivu nakon vrlo zanimljive završnice svladao španjolskog prvaka Valenciju rezultatom 94:91, nanijevši joj tako već sedmi uzastopni, a ukupno osmi poraz u ovom natjecanju.

Većim dijelom susreta izraelska momčad je imala vodstvo, no gosti se nisu predavali. Pet minuta prije kraja Maccabi je na krilima DeShauna Thomasa serijom 9:0 stigao do značajnije prednosti, ali kao što je to bio slučaj i ranije tijekom dvoboja, Valencia je ostala u priključku pa imali i šut za produžetak, no Erick Green nije bio precizan.

Spahijinu momčad do pobjede je predvodio Pierre Jackson s 21 poenom, dok je DeShaun Thomas dodao 20 koševa. Erick Green s 24 poena i sedam asistencija bio je najbolji kod gostiju, Damjan Rudež je dodao tri poena (0/2 za dva, 1/2 za tricu), po jedan skok i asistenciju za 15 minuta provedenih na parketu.

Baskonia - Unicaja 88:82

Peti uzastopni, a ukupno osmi poraz doživjela je Unicaja koja je u španjolskom dvoboju poražena na gostovanju kod Baskonije sa 88:82. Domaćinu je ovo bila peta pobjeda u sezoni.

Baskonia je odigrala jako dobro početak utakmice, povela je sa 8:0, a prvu četvrtinu zaključila s 15 koševa prednosti (27:12). Ipak, visoka razlika nije dugo potrajala, Unicaja se potpuno vratila u utakmicu krajem prvog poluvremena, dok je početkom nastavka došla i do prvog vodstva (43:41). Ključni dio pokazala se serija 7:0 domaćina na krilima Johannesa Voigtmanna sredinom posljednje četvrtine nakon čega se gosti više nisu uspjeli vratiti.

Janis Timma s 24 poena predvodio je Baskoniju do pobjede, dok je Tornike Šengelia dodao 12 koševa i šest skokova. Najbolji je kod gostiju bio Adam Waczynski s 25 koševa.

Armani Milano - Himki 71:77

Do sedme pobjede ove sezone stigao je ruski Himki na gostovanju kod Armani Milana koji nije imao odgovora na vrlo raspoloženog Alekseja Šveda. Talijanska momčad poražena je rezultatom 77:71 i sada je pala na omjer 3-8.

Domaćin je odigrao jako dobru prvu četvrtinu, ubacivši dvostruko više poena od protivnika (24:12). Ipak, kako je vrijeme odmicalo tako je talijanska momčad igrala lošije, a prednost se već do kraja prvog poluvremena potpuno istopila. Ipak, Milano se držao sve do završne tri minute kada je bio na minimalnom zaostatku (66:65), no odlični Šved prelomio je susret u korist Himkija i donio mu pobjedu.

Aleksej Šved zaključio je susret s 29 poena čime je predvodio goste do pobjede, a priključio mu se i Andrej Zubkov s 15 koševa. Najbolji je kod Milana bio Curtis Jerrells sa 17 koševa.